Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senát zažehnal personální krizi a schválil všechny čtyři Zemanovy adepty na ústavní soudce

Senát zažehnal personální krizi a schválil všechny čtyři Zemanovy adepty na ústavní soudce

25.04.2013 13:45
Autor: ČTK

Senát dnes podle očekávání zvolil všechny čtyři kandidáty na ústavní soudce, které mu navrhl prezident Miloš Zeman. Ústavní soud tak doplní soudkyně Nejvyššího správního soudu Milada Tomková a profesoři právnických fakult Vladimír Sládeček, Jan Filip a Jaroslav Fenyk. 

"Ústavní soud je na pokraji kolapsu z toho prostého důvodu, že chybí tři a v nejbližší době dokonce čtyři ústavní soudci, takže by ani potom nemohlo zasedat plénum," uvedl na úvodní dnešní parlamentní seance Miloš Zeman, který prý kandidáty vybíral po řadě konzultací na základě jejich odbornosti, publikační praxe, pedagogické činnosti, ocenění i osobních vlastností.
 
Ze 72 možných hlasů získal v tajných volbách nejvíc Sládeček, kterému dalo důvěru 61 senátorů. Naopak nejméně hlasů obdržel Fenyk, a to pouze 52. Fenykovi bylo vytýkáno jeho působení předlistopadového vojenského prokurátora.

Fenyk by se chtěl nadále věnovat zejména oblasti trestního práva a ukázat svou prací, že jeho kritika nebyla oprávněná. Někdejší šéfka legislativního odboru ministerstva práce a sociálních věcí Tomková by se ráda nadále věnovala hlavně sociálnímu právu, Sládeček by chtěl uplatnit svou znalost správního práva. Filip je uznávaným expertem na ústavní právo.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) vyzdvihl skutečnost, že kandidáti byli zvoleni hned v prvním kole vysokým počtem hlasů. "Pan prezident měl šťastnou ruku," uvedl Štěch. Dodal, že všichni čtyři kandidáti jsou kvalitní a fundovaní odborníci. Zeman je podle senátora a bývalého žalobce Miroslava Antla (za ČSSD) vybíral citlivě, budou posilou Ústavního soudu.

Senát se podle předsedy senátorů ODS Jaroslava Kubery zachoval velmi vstřícně k Zemanovým kandidátům, aby byl Ústavní soud znovu naplněn. "Nejdůležitější je, že Ústavní soud bude moci nerušeně fungovat," řekl Kubera. Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) věří, že ústavní soudci nebudou rozhodovat politicky a že se soud nestane třetí komorou parlamentu.

Také Vladimír Dryml jako předseda senátorského klubu SPOZ, tedy strany, jejímž je Zeman čestným předsedou, ocenil podporu většiny senátorů pro navržené adepty. "Dohodli se i na tom sporném kandidátovi (Fenykovi)," poznamenal.

Své kandidáty přišel do Senátu podpořit Zeman. Uvedl, že Ústavní soud je kvůli personálnímu oslabení na pokraji kolapsu a je nutné ho stabilizovat. Další čtyři kandidáty na ústavní soudce chce prezident předložit v červnu za ty, jejichž mandát v létě skončí. Jedním z nich by měl být dosavadní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který ale podle Kubery nebude chtít být u ÚS znovu po celých deset let.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university