Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němečtí investoři: ČR už není v regionu jedničkou, Polsko je lepší

Němečtí investoři: ČR už není v regionu jedničkou, Polsko je lepší

05.06.2013 16:13
Autor: ČTK

Česká republika není z pohledu německých investorů poprvé za osm let jedničkou ve střední a východní Evropě, když ji na prvním místě vystřídalo Polsko. Ukázal to společný průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) a dalších 15 německých zahraničních hospodářských komor ve střední a východní Evropě. 

Ostatní země v regionu navíc Česko dohánějí. V otázkách právní jistoty, transparentnosti, byrokratické zátěže a flexibility trhu práce se zároveň ČR umístila až v poslední třetině hodnocených zemí. 

"I nadále tedy platí, že ČR je pro investory atraktivní. Zatímco ale Česko v mnohých oblastech, které jsou důležité pro investory, stojí na místě, jiné země v regionu ho začínají dohánět. To se týká především Polska a částečně i pobaltských států," uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer. Tuzemská infrastruktura podle něj zatím stále patří k nejlepším v regionu, chybějící investice ale tuto konkurenční výhodu oslabují. 

Kvalita a dostupnost lokálních dodavatelů, stejně jako akademické vzdělávání jsou v Česku stále na vysoké úrovni. Produktivita pracovních sil obdržela v celém regionu dobré hodnocení, většina zemí však dopadla lépe než ČR. Navíc náklady na pracovní síl jsou zde prý poměrně vysoké. 

"Myslím si, že pro německé firmy bude zásadním kritériem pro to, kam v Evropě v budoucnu umístí své investice, jak se jednotlivé země vypořádají s hrozícím nedostatkem odborných pracovních sil a jak budou ochotny reformovat systém vzdělávání," dodal. 

ČR patří ke třem nejhůře hodnoceným zemím nejen ohledně dostupnosti odborných pracovních sil, ale i z hlediska transparentnosti veřejných zakázek, boje s korupcí, právní jistoty a veřejné správy. Politická stabilita v Česku se také pohybuje spíše na dolním konci žebříčku, zatímco nejvyšší hodnocení sklidily v tomto ohledu Polsko a pobaltské státy. 

Objevily se však i dobré zprávy, například platební morálku a předvídatelnost hospodářské politiky v Česku hodnotily zúčastněné německé podniky jako dobrou a 84 procent z nich nelituje svého rozhodnutí investovat právě tady. "Přednosti ČR z pohledu investorů tedy stále ještě převažují nad problémy. Faktory jako geografická a kulturní blízkost, průmyslová tradice a pracovní síla však samy o sobě nebudou stačit k tomu, aby si Česko mohlo udržet regionální konkurenceschopnost," poznamenal Bauer. 

Do průzkumu německých zahraničních obchodních komor se zapojilo více než 1700 především německých podniků ze 16 zemí střední a jihovýchodní Evropy.


Váš názor
 • to sarančata dělají
  06.06.2013 7:57

  Hejno se vždycky slétne tam, kde je úroda a je co sežrat. Němci mají pravdu, přiznali svou strategii. Ano, nejsme už pro ně jednička, protože jsme už dokonale vysátí. Potenciál obyvatelstva zmizel dvacetiletým přeškolováním na pomocné dělníky. Na to stačí jedna generace. Němci nás vyzobali tentokrát mírovou cestou. Obsadili prostor (pro ně životně důležitý), zavedli zde své móresy, kdo se nepodvolil, toho odstrčili na vedlejší kolej (tentokrát ne do plynové pece) a za pomoci servilnách českých spolutvůrců proněmecky fungující EU je postavili do fronty na pracák, nebo do politické opozice. Dnes nám budou posílat odpadky, aby si udrželi jakš takš fenomén sousedy. Budeme jim brzo děkovat, že nás nevyhladoví a občas hodí přes hranice nějakou ohlodanou kost. Odbyt potřebují stále, ale ta stejná sarančata si musí najít novou oběť. V případě Anglie se jim to nedaří, naštěstí... jako v historii vždy. A jih Evropy to má už taky za sebou :-)
  Jesse
  • Re: to sarančata dělají
   06.06.2013 8:06

   jesse jesse jako vtip parodující třeba Halo noviny dobrý...
   db
   •  
    06.06.2013 9:05

    Ale deže bufe, to je systém, mentalita, historické konotace... a nikoli jen české vidění světa. Haló noviny, ani katolické magazíny nečtu :-))
    Jesse
 •  
  05.06.2013 16:36

  Jak můžeme být v regionu jedničkou, když naše vláda , vedená HuHu předsedou, dělá vše pro to, aby jsme byli v regionu nulou!
  Achjo...
  •  
   06.06.2013 7:43

   Problém není v nás , ale v tom, že většina průmyslu patří Němcům. Němcům patří téměř celý maloobchod. Ono je to jinak. Není kde brát a lidi šetří. Klesají tržby a oni nevydělávají. V Polsku nic není a korporace postupně vytunelují Polsko jako to udělali u nás. Jediná záchrana pro nás je vytvořit skutečně český trh s českými majiteli, výrobci.
   Jezdec.
   •  
    06.06.2013 7:47

    Český trh s českými majiteli už vytvořit nelze. Dnes něco smysluplnýho vytvořit nebo vymyslet to je spíš utopie. Ve všem je obrovská konkurence, marže jdou dolů, splácení kulhá na obě nohy....
    tk69
Aktuální komentáře
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data