Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Google se záměrně vyhýbá placení daní, tvrdí britské úřady

Google se záměrně vyhýbá placení daní, tvrdí britské úřady

13.06.2013 10:17, aktualizováno: 13.6. 10:22

Aktualizováno

Internetový gigant Google, který se potýká s vyšetřováním Evropské komise kvůli dominanci v oblasti internetového vyhledávání, má problém s britskými úřady. Parlamentní výbor zabývající se daňovými záležitostmi zahraničních firem podnikajících ve Velké Británii obvinil ve své zprávě Google, že svou „uměle vytvořenou daňovou strukturou“ odvádí „obrovský zisk“ realizovaný v zemi z dosahu britských daňových úřadů.

Britský parlamentní Výbor pro veřejné účty ve zprávě zhodnotil, že reputace firmy Google ve Velké Británii je vážně poškozena a lze ji napravit pouze tím, že firma začne do rozpočtu země splácet to, co dluží. Zástupci Googlu několikrát odmítli jakékoli provinění a na květnovém jednání výboru uvedli, že část prodeje reklamy, která je pro firmu klíčovým zdrojem příjmů, se uskutečnil z Irska, vzhledem k výrazně nižší sazbě korporátní daně. Ta v Irsku činí 12,5 procenta, zatímco v Británii firmy platí do státního rozpočtu 22 procent ze zisku.

Výbor však označil argumenty společnosti za „hluboce nepřesvědčivé“. "Jediným účelem velmi nepřirozeného daňového uspořádání této firmy je vyhnout se placení daní v Británii," uvedla předsedkyně parlamentní komise pro veřejné záležitosti Margaret Hodgeová, podle níž to potvrzují údaje od informátorů včetně bývalých zaměstnanců firmy, podle nichž jsou pracovníci v Británii zapojeni do prodeje.

Google mezi roky 2006 a 2011 realizoval ve Velké Británii celkem příjmy v přepočtu ve výši 18 miliard dolarů, společnost ale na daních v Británii zaplatila za stejné období pouze 16 milionů dolarů, uvedla zpráva úřadu. Ten neoblomně tvrdí, že se Google záměrně vyhýbal placení daní v zemi a že důvěra veřejnosti ve společnost může být obnovena jedině zavedením korporátní struktury, která zajistí, že Google „platí daně tam, kde generuje zisk“. Komise podotkla, že by Google měl celou záležitost urgentně řešit, stejně jako ostatní společnosti s podobným nastavením struktury daní, a že hodlá usilovat o projednání věci na půdě Parlamentu.

Zpráva komise namířila svou kritiku také vůči účetním firmám, které firmám jako Google napomáhají vyhýbání se daňové povinnosti podporou „umělých daňových struktur“, místo aby vycházely z podstaty prováděného podnikání. Kritická slova se v tomto duchu snesla i na daňový úřad samotné britské vlády, HM Revenue and Customs, a komise ho vyzvala k důkladnému vyšetření daňových praktik firmy.

(Zdroj: CNBC, AP, čtk)


Čtěte více:

Google - Komentář k výsledkům za 1Q13
19.04.2013 15:51
Ve čtvrtek po závěru trhu zveřejnil své čtvrtletní výsledky hospodařen...
Google nabídl Bruselu ústupky, chce ukončit 3letý spor s EU
25.04.2013 13:00
Internetový gigant Google nabídl Evropské komisi v rámci jejího vyšetř...
Zdroje: Google chystá expanzi do navigací. Chce předstihnout Facebook a koupit Waze za 1,1 mld. USD
10.06.2013 9:27
Americký internetový gigant Google (879,73 USD, 1,75%) se chystá za př...
Silicon Valley strádá, Google je ale jako GE na konci 19. století
12.06.2013 14:27
Společnosti Google se daří pozoruhodné věci. Na poli aplikací by mohla...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.10.2025
17:17Obchodované společnosti v příliš drahé akcie nevěří?
16:44Ruská centrální banka snížila úrokovou sazbu o půl bodu na 16,5 procenta
16:22Jsou kryptoměny „ospravedlněním Hayeka“?
15:15Inflace nepřekvapila zrychlením, Fed bude pokračovat ve snižování sazeb
14:47Newmont překvapil vyšším ziskem. Nižší produkce zlata pro příští rok však posílá akcie dolů  
14:41Proč tak nepospíchat se zaváděním digitálních měn
12:56Perly týdne: Důvěra v americké akcie, nedůvěra v dolar?
11:21Akcie dopoledne příliš neoceňují dobré zprávy a čekají na americkou inflaci  
11:14Jakub Blaha: Intel hlásí návrat k profitabilitě. Akcie přidávají přes 8 %  
10:37Trump ukončil jednání o clech s Kanadou kvůli reklamě s Reaganem
9:05Rozbřesk: Zavřený americký staťák udělá výjimku a zveřejní zářijovou inflaci
8:51Trump vypíná Kanadu, Ford vyčíslil škody z požáru dodavatele a Intel doufá v obrat  
6:415 zajímavých příběhů na burzách ve střední Evropě  
23.10.2025
22:02Výsledková sezona pokračuje obratem Tesly ze záporu do plusu  
18:51Traders Talk: Zlato koriguje, Netflix i Tesla padají a proč jde Moneta do strany
16:48Zlato a ztráta důvěry v peníze – co se tím konkrétně myslí?
12:55Od FOMO až po margin call. Zlato vstupuje do nové fáze růstu
11:33Vesmírné divize evropských firem se spojí, chtějí konkurovat Starlinku
11:15Sankce posílají ropu strmě vzhůru, akcie se dnes zvedají jen opatrně  
11:10Volvo zařadilo vyšší rychlost. Výrazně lepší výsledky posílají akcie nahoru o více než 30 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje nových domů