Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Razie ÚOOZ vyústila v zadržení 8 lidí. Dnešek přinese další informace o osudu vlády

Razie ÚOOZ vyústila v zadržení 8 lidí. Dnešek přinese další informace o osudu vlády

14.06.2013 8:38, aktualizováno: 14.6. 11:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Policie celou noc vyslýchala 8 zadržených osob včetně šéfky úřadu premiéra Jany Nagyové a podle vrchního zástupce Ivo Ištvána je k deváté hodině ranní obviněno 7 lidí, zatím bez rozhodnutí o vazbě. Jasněji by mohlo být již dnes dopoledne. Další osud vlády není ale jasnější ani po jednání Bezpečnostní rady státu.

Policie zahájila v noci na čtvrtek rozsáhlou akci, kdy na úřadu vlády, ministerstvu obrany a řadě dalších míst zasahovali policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Média se shodujií, že mezi zadrženými je třeba někdejší šéf klubu poslanců ODS Petr Tluchoř či exministr Ivan Fuksa (ODS) i několik vysokých státních úředníků, mimo jiné šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová, šéf úřadu vlády Lubomír Poul (od 18. 12. 2012 člen dozorční rady ČEZ) či ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.

Policie viní Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a dalšího zpravodajce ze sledování premiérovy ženy Radky Nečasové, které si údajně objednala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová. Páleník je ředitelem Správy státních hmotných rezerv a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství. Kovanda je nynější šéf Vojenského zpravodajství, který nahradil ve funkci Páleníka. ČTK to nově řekl Páleníkův obhájce Tomáš Sokol.

Nečas v úterý oznámil, že se po více než 25 letech trvání manželství rozvádí s manželkou Radkou. O tom, že nežijí ve společné domácnosti, informoval premiér v lednu. O rodinných problémech šéfa vlády a ODS se však mluvilo již dříve. Bulvární tisk spekuloval o jeho vztahu se spolupracovnicí Nagyovou.

Policie dosud žádná jména obžalovaných oficiálně neoznámila. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan nicméně včera večer slíbil, že policie a žalobci svolají na dnešní dopoledne brífink, kde razie vysvětlí.

Dnešek přinese také setkání premiéra Nečase s prezidentem Milošem Zemanem, který si jej po razii pozval na Hrad. Prezident se setká také se šéfem opoziční ČSSD Bohuslavem Sobotkou a policejním prezidentem Martinem Červíčkem nebo s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Premiér by dnes navíc měl celou situaci vysvětit také poslancům ve Sněmovně.

V úvodu dne jednají grémium ČSSD, strana LIDEM i vedení TOP09, zasedá také poslanecký klub ODS. Sněmovna má zasednout od 11 hodin, ve stejnou dobu se má k zásahu ÚOOZ na Úřadu vlády vyjádřit olomoucké vrchní státní zastupitelství.

Opoziční ČSSD kvůli policejnímu zásahu požaduje okamžitou demisi premiéra a konec vlády. Nečas ale prohlásil, že rezignovat nehodlá. Nemá k tomu prý důvod, protože nemá informace prokazující trestnou činnost jeho spolupracovníků.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes uvedl, že pokud premiér Petr Nečas nepoloží svou funkci sám, jsou sociální demokraté připravení vyvolat hlasování o nedůvěře vládě již na příštím jednání Sněmovny, které je naplánováno na úterý. Sobotka také vyzval politické strany k jednání o rozpuštění poslanecké sněmovny. 

(Zdroj: ČTK, MfDnes, Právo)


Čtěte více:

Obří razie ÚOOZ: Úřad vlády, Praha, obrana, lobbisté...Nečas nemá důvod k rezignaci
13.06.2013 9:58
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přiš...

Váš názor
  •  
    14.06.2013 10:47

    Taky jsem slyšel, že skupinka obchodovala s ekonomickými,vojenskými a politickými údaji.Za úplatu pak prosazovala zájmy zahraničních subjektů v ČR. Kvůli tomu prý zasedala bezpečnostní rada státu. Co je na tom pravdy nevím,ale zavírat někoho za úplatek,lobink to u nás přece není možné.? Bylo by to podruhé po zavření Ráta. To bych snad spíš věřil tomu, že se jedná o milostnou aféru a nezákoné sledování.
    Homo
Aktuální komentáře
06.08.2025
18:45Nový AI normál a současná psychologie fundamentu
17:01Průzkum Reuters: Středoevropské měny dostanou od dolaru podporu, forint ale ustoupí. Koruna zůstane na svém  
17:00Co čekat od čtvrtečních výsledků ČEZ? Pohled analytika  
16:15McDonald's odčinil první kvartál. Sází na Snack Wrap a limonády pro Gen Z
15:42JPMorgan: Svět by neměl spoléhat, že se USA po Trumpovi vrátí k nízkým clům
15:24Trump zatápí elektromobilům. Rivian a Lucid to ve druhém kvartále tvrdě odnesly
14:39Uber: Silná čísla a nový program zpětného odkupu akcií v hodnotě 20 miliard dolarů  
14:21Překonání odhadů a vylepšení výhledu vystřelují akcie Shopify vzhůru
13:57Disney zlepšil celoroční výhled zisku. Daří se streamingu a zábavním parkům
13:25Traders Talk: Trhy otřásla makrodata. Palantir překvapil výsledky, AMD ztrácí a ČEZ na čísla teprve čeká
10:45Další obrat akcií vzhůru potvrzuje růstový trend. V hledáčku zůstávají výsledky a cla  
10:36Jakub Blaha: Výsledky AMD nad očekávání, ale trh očekával ještě víc  
10:29Novo Nordisku rostly tržby nejméně za čtyři roky, firma pokračuje v žalobách kvůli levným kopiím léků na hubnutí
9:59Dominik Rusinko: Průmysl v červnu zaostal za očekáváním
9:43Stavební produkce v Česku v červnu meziročně vzrostla o 14 procent
9:38Vývoz aut pomohl vytáhnout obchodní bilanci do přebytku 26,3 miliardy korun
9:34Průmyslová výroba v ČR v červnu meziročně nepatrně vzrostla, hlavně díky autům
9:05Rozbřesk: Inflace v červenci nepřekvapila, ČNB podrží sazby stabilní
8:43Švýcarsko bojuje proti americkým clům, USA proti čínské AI a Rusko zvažuje ústupky na Ukrajině  
8:28Z uhlí na data: Staré evropské elektrárny mohou dostat druhou šanci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Becton Dickinson & Co (06/25 Q3, Bef-mkt)
Block Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Celsius Holdings Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
CommScope Holding Co Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
ConocoPhillips (06/25 Q2, Bef-mkt)
Constellation Energy Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Crocs Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Datadog Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Expedia Group Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Cheniere Energy Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Kratos Defense & Security Solutions Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Merck KGaA (06/25 Q2, Bef-mkt)
Monster Beverage Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
MP Materials Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Nebius Group NV (06/25 Q2, Bef-mkt)
Peloton Interactive Inc (06/25 Q4, Bef-mkt)
Pinterest Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Rheinmetall AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
Rocket Lab Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Siemens AG (06/25 Q3, Bef-mkt)
SoundHound AI Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (06/25 Q1, Aft-mkt)
Trade Desk Inc/The (06/25 Q2, Aft-mkt)
Twilio Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
Vistra Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
Warner Bros Discovery Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Allianz SE (06/25 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/25 Q2)
7:00KBC Group NV (06/25 Q2)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:00Ralph Lauren Corp (06/25 Q1)
14:00Sempra (06/25 Q2)
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.