Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza se pod tíhou ČEZu a politiky propadá popáté v řadě; energetický gigant obchoduje na osmiletém minimu

Pražská burza se pod tíhou ČEZu a politiky propadá popáté v řadě; energetický gigant obchoduje na osmiletém minimu

14.06.2013 10:33
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza propadá již popáté v řadě, když se trh po krátkém úvodním nádechu opět noří do červených čísel pod tíhou ČEZu (508,9 CZK, -2,88%) a šířících se zpráv o razii dotýkající se vlády. Index PX dnešním 0,6% poklesem rozšiřuje týdenní ztrátu již na 3,7 procenta. Západoevropské burzy dohánějí včerejší rally na Wall Street a dnešní v Japonsku, když rostou přibližně o půl procenta. Podobný vývoj vidíme i ve střední Evropě, kde maďarský BUX roste o 0,94 procenta, polský WIG 20 přidává 0,8 procenta a rakouský ATX posiluje o 0,9 procenta.

Akcie ČEZu dnes propadají již osmým dnem v řadě a při absenci nových zpráv odepisují až 4 procenta při největším propadu od poloviny března, když takto dlouhou sérii propadů nezaznamenaly alespoň 5 let. Akcie ČEZu se dnes dostaly až na 501,3 , což je nejnižší úroveň od července 2005. Zajímavostí je, že cena elektřiny od včerejška stagnuje a akcie německých konkurentů RWE (26,21 EUR, -0,19%) a E.ON (13,15 EUR, 0,50%) dokonce mírně rostou. 

000 čez max
 
Nové historické minimum na úrovni 28,1 dnes vytvářejí akcie NWR (28,7 CZK, -2,21%), které v rámci dopolední části seance propadají až o 4 procenta. Titulu rozhodně nepomáhají ani analytici Citi (50,29 USD, 1,72%), kteří dnes obrátili o 180 stupňů a doporučují prodat akcie konkurenční polské uhelné společnost Bogdanka (118,7 PLN, -0,42%).

Úvodní zisky neudržela Telefónica CR (292,5 CZK, -1,98%), které na chvíli odepisovala až dvě procenta a dostala se na 292,5 a zatím nenachází síly pro výraznější korekci ztrát.

Pozitivní náladu v zahraničí tak kopírují především finanční tituly, když akcie Komerční banky (3641 CZK, 0,30%) přidávají 0,5 procenta a akcie Erste Bank (613 CZK, 0,66%) rostou dokonce o bezmála procento.

Obraz českého akciového trhu v očích investorů ovlivňuje dění ve vrcholné politice. Dnešek by měl přinést podrobnosti k dosud nevídanému zásahu ÚOOZ. Ten postihl i Úřad vlády, nejbližší spolupracovníky premiéra Nečase, zpravodajce či lobbisty. Policie vyslechla 8 zadržených osob včetně šéfky úřadu premiéra Nagyové a podle vrchního zástupce Ištvána obvinila 7 lidí. Podle posledních zveřejněných informací jsou zpravodajci Páleník, Kovanda a jeden další obviněni ze sledování premiérovy ženy Radky Nečasové na zadání šéfky Nečasova kabinetu Nagyové.


Čtěte více:

Wall Street uzavírá na denních maximech...
13.06.2013 22:00
Americké akcie rostou a ukončují tak třídenní sérii poklesu na indexu ...
Nikkei vzrostl o 2 %, obavy na chvíli ustupují ze scény...
14.06.2013 8:27
Japonský index Nikkei 225 se vrátil k růstu a obchodoval na dohled hl...
Razie ÚOOZ vyústila v zadržení 8 lidí. Dnešek přinese další informace o osudu vlády
14.06.2013 8:38
Policie celou noc vyslýchala 8 zadržených osob včetně šéfky úřadu prem...
Singer (ČNB): Česká ekonomika se dostává z nejhoršího, vývoj cen je ale nemilým překvapením
14.06.2013 10:16
Tempo poklesu české ekonomiky v prvních třech měsících roku nebylo tak...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data