Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Implementace evropské direktivy Solvency II bude tvrdý oříšek pro podnikové IT

    Implementace evropské direktivy Solvency II bude tvrdý oříšek pro podnikové IT

    10.07.2013 9:52, aktualizováno: 10.7. 9:52
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Solvency II, zásadní reforma regulace evropského pojišťovnictví nezmění jen regulatorní praxi, ale přinese také dramatické změny v samotném fungování pojišťoven například v oblasti jejich řízení rizik a kapitálu a dramaticky také zamává s nastavením dat a systémů. Jak zabránit tomu, aby vaše IT při implementaci zešílelo? 

    Tři hlavní požadavky Solvency II na provoz pojišťovny, tedy finanční solventnost, řízení rizik a přesný reporting, s sebou nesou nevyhnutelně úplně nové nároky na infrastrukturu včetně dat a systémů, bez nich by pojišťovny nedokázaly požadavky naplnit, ať už se jedná o výpočty, datovou kvalitu, nebo kvalitní reporting. To ale znamená velmi tvrdý oříšek pro IT.

    Pojišťovny musí vyřešit dva základní technické požadavky:
    - výpočet solventnosti podle standardní formule
    - naplnění požadavků na povinný reporting

    Výpočet standardní formule je definován hlavně současnou verzí Implementing Measures, povinný reporting je definován prostřednictvím QRT - Quantitative Reporting Templates. V současné době se diskutují tzv. Interim Measures, tedy další požadavky, které mají pojišťovny naplnit ještě před ostrým startem platnosti nové regulace. 

    Od těchto dokumentů se odvíjí základní požadavky na IT řešení. Kromě samotné definice výpočtů a reportů klade směrnice důraz na datovou kvalitu a systémové zpracování. Z matematického pohledu došlo oproti původnímu modelu „jen“ k jeho zesložitění o několik kroků, teď si ale představte, co to znamená pro vašeho IT analytika, který má vyřešit reporting.

    V první řadě uvidí více než padesát reportů definovaných prostřednictvím QRT, mnohé značně rozsáhlé. K jejich vytvoření bude potřebovat širší a podrobnější množinu dat, než jaká stačila k výpočtu standardní formule. Začne také řešit konzistentní uložení dat a zjistí hlavně, že má před sebou hodně práce a to jsme se ještě vůbec nedostali k samotné přípravě vstupních dat, která je vždy zcela originální.

    Více v celém článku na stránkách www.adastra.cz.

    Autorem je Tomáš Dohnálek, Senior Business Consultant společnosti Adastra


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m