Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KB – Fitch snižuje rating o jeden stupeň kvůli ochabnutí pomocné ruky od SocGen

KB – Fitch snižuje rating o jeden stupeň kvůli ochabnutí pomocné ruky od SocGen

18.7.2013 17:52, aktualizováno: 18.7. 18:33

Aktualizováno

Spirála snižování úvěrových známek agentury Fitch už dospěla z Francie až k české Komerční bance. Ta dnes po závěru obchodování přišla o rating „A“ a nyní ji Fitch hodnotí již jen známkou „A-“. Podle zprávy ratingové agentury se tak stalo v přímém důsledku včerejšího snížení ratingu francouzské Société Générale (29,12 EUR, 4,28%), která drží v KB (3535 CZK, -1,26%) majoritní podíl.

„Snížení ratingu dceřiné společnosti (KB) je odrazem názoru agentury Fitch ohledně snížené schopnosti mateřské společnosti (SocGen) poskytnout pomoc v případě potřeby,“ vysvětlila svůj dnešní krok agentura Fitch.

Na začátku snižování ratingů byla na konci minulého týdne zpráva agentury Fitch, která Francii připravila o nejvyšší možný rating na stupni „AAA“ a snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti této druhé největší evropské ekonomiky o jeden stupeň na známku „AA+“. Agentura tehdy své rozhodnutí zdůvodnila nejistým ekonomickým výhledem Francie v důsledku krize v eurozóně a nezbytné potřebě země provést strukturální reformy.

 

Včera potom v návaznosti následovalo snížení ratingů hlavních francouzských bank - u Société Générale to bylo z „A+“ na „A“. Výhled nového ratingu, který je stejný jako měla KB doposud, byl zároveň revidován na „stabilní“ z „negativní“.

Také nový rating KB má již podle agentury Fitch výhled na „stabilní“, zatímco dosavadní „negativní“ naznačoval riziko downgradu. Fitch se totiž nadále domnívá, že „Société Générale bude mít nadále silný sklon k případné podpoře Komerční banky s ohledem na strategickou důležitost širšího regionu CEE.“ Pro podání pomocné ruky v případě potřeby podle zprávy dále hovoří nejen silný (60%) vlastnický podíl v Komerční bance, ale i její pozice nejlépe hospodařící dcery, nebo například společná korporátní identita.

Podporou pro Société Générale je potom naopak dnešní zpráva, že francouzský parlament schválil rozsáhlou reformu bankovního sektoru, která má pomoci předcházet finančním krizím a lépe bránit zájmy daňových poplatníků. Nový zákon podle agentury DPA například nařizuje bankám, aby oddělily rizikové obchodní aktivity od tradičních úvěrových operací. Banky budou muset rovněž poskytovat podrobné informace o svých zahraničních aktivitách. Cílem tohoto kroku je ale především omezit využívání takzvaných daňových rájů.

(Zdroj: Fitch Rating, KB, Bloomberg, DPA)


Čtěte více:

Mladí Francouzi své zemi nevěří a houfně si přejí ji opustit
2.5.2013 7:59
Podle průzkumu institutu Viavoice provedeného v únoru letošního roku s...
Francie chce během dvou let dosáhnout úspor kolem 28 miliard eur
2.7.2013 13:34
Francouzská vláda hodlá během příštích dvou let dosáhnout rozpočtových...
Fitch snížil rating Francie z nejvyšší známky na
15.7.2013 8:16
Francie přišla o nejvyšší možný rating na stupni AAA. Mezinárodní rati...

Váš názor
 •  
  19.7.2013 8:57

  presne tak,stydte se ,hosi, z Patrie! Celej den jste to vcera vedeli a pritom radili k nakupu KB!! A 5 minut po zaviracce tohle zverejnite.Fuuuuj
  hrib
 •  
  18.7.2013 17:57

  Tak jako není trerstná korupce ve sněmovně, tak není trestné aby obchodník doporučoval ke koupi akcie, které sám prodává.
  Juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data