Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržní ceny bytů i pozemků stagnují, domy mírně zlevnily

Tržní ceny bytů i pozemků stagnují, domy mírně zlevnily

30.07.2013 12:34
Autor: ČTK

Tržní ceny bytů a pozemků v Česku v letošním druhém čtvrtletí mezikvartálně nepatrně vzrostly o 0,2 procentního bodu. Rodinné domy naopak mírně zlevnily o 0,9 procentního bodu na hodnotu 98,9. Vyplývá to z ukazatele HB Index, který dnes zveřejnila Hypoteční banka. 

"Ceny bytových jednotek zaznamenaly pouze minimální změnu, tentokrát však s kladným znaménkem, a celkově se potvrzuje trend stabilizace," poznamenal ředitel nemovitostního odboru Hypoteční banky Petr Němeček. Ceny bytů mírně rostly zejména v Praze, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji. Naopak největší pokles nastal v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji. 

Od dubna do června nepatrně zdražily také pozemky, jejichž ceny stabilně rostou, konkrétně o 0,2 procentního bodu na hodnotu 114,7. "U pozemků došlo ke zpomalení trvalého růstu cen. I přesto se však jedná o dlouhodobě nejstabilnější segment na trhu rezidenčních nemovitostí s dalším růstovým potenciálem. Pozemky jsou vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady," podotkl Němeček. Dodal, že největší zájem panuje o pozemky v okolí krajských měst. 

Naopak ceny rodinných domů podle HB Indexu mírně klesly o 0,9 procentního bodu na 98,9. "U rodinných domů i nadále pokračoval trend velmi mírného poklesu, ale v dlouhodobém kontextu jde jen o nepatrný výkyv. Pokles cen v některých lokalitách podpořily i červnové povodně. Naopak zavedení energetických štítků se na cenách rodinných domů doposud nijak neprojevilo," doplnil Němeček. 

Ukazatel HB Index sleduje tři typy nemovitostí, tedy byty, rodinné domy a pozemky v ČR. Základní hodnotu 100,0 představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2008.


Váš názor
  • Nepřesné a zavádějící
    30.07.2013 15:06

    Přebírat hloupou, nepřesnou a zavádějící zprávu z ČTK bez komentáře, to snad nemáte zapotřebí. Pro upřesnění HB index je marketingový nástroj ČSOB a Hypoteční banky. Sestavují jej pouze z odhadů pro potřeby poskytování hypotečních úvěrů (přičemž metodika odhadů je rovněž svérázná) takže možná vypovídá něco o spektru zákazníků Hypoteční banky, nicméně rozhodně vůbec nic o celém trhu, který se navíc rozhodně neskládá jen z obchodů financovaných hypotékou. Příště aspoň doplňte odpovídající komentář.
Aktuální komentáře
09.06.2026
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:19ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Elevion Group B.V. a Techem Energy Services GmbH podepsaly smlouvu o koupi 100% podílu ve společnosti Techem Solutions GmbH
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů