Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v červenci: Přešlapování na místě

Nezaměstnanost v červenci: Přešlapování na místě

08.08.2013 9:11
Autor: David Marek

Nezaměstnanost se v červenci mírně zvýšila, podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu stoupl ze 7,3 na 7,5 procenta, počet osob registrovaných na úřadech práce vzrostl na 551 tis. Důležitou roli sehrály sezónní faktory, kdy se na jedné straně na úřadech práce hlásí zvýšení množství lidí, kteří přišli o práci, ale zároveň se o prázdninách příliš nenabírají zaměstnanci a počty, těch, kterým se podaří najít práci, bývá v letních měsících podprůměrný.

Podle původně používaného ukazatele nyní dosahuje míra nezaměstnanosti 9,5 procenta. Loni v červenci činila 8,3 procenta.

Po odhlédnutí od sezónnosti, nyní trh práce přešlapuje na místě. Nárůst nezaměstnanosti se zastavil, sezónně očištěný podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu se pohybuje kolem 7,6 procenta, ekonomika ale stále není dost silná, aby vytvářela tolik pracovních míst, která by pomohla k poklesu nezaměstnanosti.

Do konce roku se situace výrazněji nezmění, jak naznačuje poměrně nízký počet volných pracovních míst, a dominantní roli budou mít v jednotlivých měsících sezónní faktory. Až v příštím roce se patrně výrazněji projeví oživení ekonomiky také na trhu práce a povede k poklesu nezaměstnanosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.01.2026
15:19Důvěra investorů v hospodářství eurozóny je nejvyšší za půl roku
14:18Export elektřiny loni po letech vzrostl, přispěla vyšší výroba elektráren
14:12Týdenní výhled: Nový útok na Fed a začátek výsledkové sezóny  
13:23Trump tlačí na vydavatele kreditek, aby snížili úroky. Akcie bank klesají
12:34Tlak na Fed rozhýbal trhy: akcie klesají, zlato láká  
11:57Investory na úvod týdne vystrašil nový útok na Fed  
11:47Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky
10:47Zlato a stříbro jsou na nových rekordech
8:55Geopolitika opět na vrcholu agendy. Tlak na Fed oživuje sentiment „Prodávat Ameriku“, futures jsou v rudém  
8:45Rozbřesk: Inflace může klesnout na začátku roku hlouběji. Co na to sazby?
6:01OpenAI, Anthropic, SpaceX. Jak moc budou potenciální IPO pro investory atraktivní?
11.01.2026
16:36Goldman Sachs: Valuace říkají, jak moc se trh může pohnout. Nejsou ale katalyzátorem, který by takový pohyb vyvolával
9:37Víkendář: Změnilo by digitální euro fungování finančního systému?
10.01.2026
16:17Goldman Sachs: Investice do AI se ve vztahu k růstu ekonomiky hodně přeceňují
9:34Víkendář: Směrem k digitálnímu euru
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data