Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kakao v moci býků kvůli obavám ze sucha. Zdražuje i káva a bavlna

Kakao v moci býků kvůli obavám ze sucha. Zdražuje i káva a bavlna

09.08.2013 12:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Kotace kakaa na komoditních burzách míří výš kvůli suchému počasí ve dvou největších exportérských zemích, které by mohlo negativně ovlivnit sklizeň v nadcházející sezóně. Na americké burze ICE Futures se ceny od březnových minim odpíchly o víc než 20 %, čímž oficiálně vstoupily do býčího teritoria. Kontrakt na zářijovou dodávku metrické tuny suroviny včera posílil o 1 % na 2466 USD, nejvyšší hodnotu pro nejvíce obchodovaný termín od začátku prosince.

„Domnívám se, že jde pouze o přetrvávající obavy ohledně kvality a kvantity,“ tvrdí o zdražování kakaových bobů šéf sekce zemědělských komodit v bance Société Générale Chris Narayanan.

Středem pozornosti obchodníků je Pobřeží slonoviny a Ghana, které se na globální produkci podílejí víc než z poloviny. V obou zemích zatím nespadlo příliš srážek, takže se množí obavy z toho, jak dopadne sklizeň v sezóně 2013/2014, která začíná v říjnu. Pokud lusky, v nichž jsou uložené boby, používané k výrobě čokolády, nedostanou dostatečnou vláhu, nemohou plnohodnotně dozrát.

Analytici tvrdí, že sklizeň začne pravděpodobně velmi pomalým tempem a rychleji se rozjede až v listopadu. Jen za tento týden kakao zdražilo o 7,6 %. Pokud se poptávka po čokoládě a kakaových bobech bude držet na vzestupném trendu, cena komodity by mohla dál růst.

Hmotnost bobů semletých na kakaový prášek a další produkty v severní Americe ve druhém kvartále dosáhla 126 tisíc tun, což je podle údajů tamní asociace čokoládoven nejvyšší číslo od roku 2001, kdy se záznamy začaly sbírat. V případě sledovaných společností Archer Daniels Midland Co., Blommer Chocolate, Mars Inc. a Cargill Inc. vzrostl objem zpracovaných bobů o 12 %, zatímco obchodníci počítali jen s 5% nárůstem. Tato statistika je všeobecně považována za základní měřítko poptávky po čokoládě.

Navíc se začínají tenčit i zásoby bobů ve skladech burz. Podle obchodníků to značí, že poptávka by nadále mohla tlačit ceny výš.

Krom kakaa v posledních seancích stoupají ceny kávy arabica. Pomáhá jim rozhodnutí brazilské vlády vykupovat kávové boby od plantážníků, které trápí rekordně nízké ceny. Ty se v minulém týdnu dotkly čtyřletých minim. Zářijový kontrakt včera podražil o 0,8 % na 1,2205 USD za libru (0,45 kg). Podle analytiků by krom státních zásahů mohla růst ceny podpořit zhoubná plíseň, která se šíří v plantážích ve střední Americe.

Severním směrem se v poslední době ubírají i kotace bavlny. Sucho a horko v Číně a Spojených státech vyhnalo ceny na osmitýdenní maxima. Čína je největším producentem, spotřebitelem a importérem bavlny, Spojené státy zase největším exportérem.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, ICE Futures)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.11.2025
22:40Uklidnění pro trhy? Nvidia doručila a hlásí, že cloudové grafické procesory jsou vyprodané
22:00Končí korekce na akciových indexech v USA?  
17:13Rozmohly se nám tady hned dva nešvary
15:02Může financování mohutných investic do AI přinést problémy?
13:24Goldman Sachs: Trhy čeká další pokles, výsledky Nvidie rozhodnou
11:46Inflace v EU v říjnu zpomalila na 2,5 procenta, v Česku naopak zrychlila
11:29Dokáže Nvidia přinést na trhy nový optimismus?  
11:21"Jak jde Nvidia, tak jde trh." Výsledky společnosti určí v období negativní nálady další směr
10:17Nizozemsko ruší kontrolu nad Nexperií. Konec sporu odblokuje automobilový průmysl
9:57FRESH živě: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
8:55EPH Financing CZ, a.s.: TotalEnergies a EPH zakládají společný podnik
8:47GEVORKYAN potvrzuje růstový výhled, MONETA naposledy s dividendou a trhy čekají na Nvidii  
8:42Rozbřesk: Dolar v ohrožení? Jak je to s jeho rolí globální rezervní měny
8:21GEVORKYAN v prvních 9 měsících pokračuje v růstu tržeb i zisku, potvrzuje výhled
6:05Propad bitcoinu vyvolává otázku, zda začíná nový čtyřletý cyklus
18.11.2025
22:03Negativní nálada na Wall Street: trh vyčkává na výsledky Nvidia, downngraded u akcií Amazonu či Microsoftu  
17:35PODCAST Týdenní výhled: Nvidia pod drobnohledem, trhy zůstávají nervózní  
17:16Valuace a desetiletá návratnost amerických akcií: tentokrát jinak?
16:57Anthropic uzavřel dohodu s Nvidií a Microsoftem. Koupí kapacitu Azure za 30 miliard dolarů
15:49Bank of America: Nízké pozice na hotovosti spouští varování pro akciové trhy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
USA - Maloobchodní tržby, m/m
USA - Prodeje nových domů
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Prodeje starších domů