Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonský premiér prý uvažuje o snížení firemní daně

Japonský premiér prý uvažuje o snížení firemní daně

13.08.2013 8:38
Autor: ČTK

Japonský premiér Šinzó Abe uvažuje o snížení firemní daně. Chce tak firmám kompenzovat negativní dopad plánovaného dvoufázového zvýšení prodejní daně na jejich hospodaření a přilákat zahraniční investice. Píše o tom dnes japonský list Nikkei s odvoláním na vládní zdroje. 

Abe podle listu vyzval k vytvoření studie o snížení firemních daních jako způsobu zmírnění nákladů pro japonské firmy a přilákání zahraničních investic. Daně z příjmu právnických osob v Japonsku nyní činí 38,01 procenta a patří mezi nejvyšší v průmyslovém světě. Snížení daně by mohlo rovněž podnítit kapitálové výdaje, což je oblast, která zaostává za ekonomickým oživením Japonska. 

Proti snížení daně by se však mohli postavit zastánci fiskální discipliny. Někteří analytici o tomto kroku také pochybují, protože zhruba 70 procent firem již nyní neplatí daň z příjmu právnických osob kvůli účetním pravidlům o tom, jak účtovat ztráty. 


 Podle loňské dohody se má prodejní daň v Japonsku od dubna příštího roku zvýšit na osm procent ze současných pěti. V říjnu 2015 by pak daň měla dále stoupnout na deset procent. Vláda však musí ještě potvrdit, že ekonomika je dostatečně silná, aby se s růstem daní vyrovnala. Rozhodnutí o tom, zda prodejní daň poroste, má padnout v září nebo v říjnu. 

Abe stále váhá, zda prodejní daň zvýšit. Na tento měsíc jsou naplánována setkání vlády se zástupci podnikatelů a s akademiky, se kterými chce premiér zhodnotit dopad zvýšení daně na ekonomiku, napsala agentura Reuters. 

Pochybnosti, zda je vhodné v současné době zvýšit prodejní daň, vyvolaly rovněž poslední údaje o ekonomickém růstu Japonska. Tempo růstu japonské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,6 procenta ze 3,8 procenta v prvních třech měsících letošního roku a zaostalo za očekáváním analytiků. Mohl za to hlavně pokles firemních investic. 

Japonsko chce prostřednictvím zvýšení prodejní daně získat další peníze na snížení ohromného státního dluhu, který v červnu překonal hranici jedné biliardy jenů (201 bilionů Kč). Výše dluhu je dvojnásobná ve srovnání s velikostí japonské ekonomiky.


Čtěte více:

Japonská ekonomika ve 2Q překvapivě zpomalila. Debata o vyšších daních zesílí
12.08.2013 8:59
Tempo růstu japonské ekonomiky ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,6 pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů