Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise upřesnila, co a jak smí sledovat v tabletech a mobilech při kontrolách podniků

Evropská komise upřesnila, co a jak smí sledovat v tabletech a mobilech při kontrolách podniků

19.08.2013 5:30
Autor: Martin Krčmář, KSB

Vzhledem k tomu, že Evropská komise vydala své oznámení relativně krátce poté, co Tribunál EU přijal významná rozhodnutí ve věcech Nexans a Prysmian právě ohledně tzv. rybářských výprav v obchodních prostorách soutěžitelů, nedá se vyloučit, že krok Komise byl reakcí právě na zmiňovaná soudní rozhodnutí. V nich Tribunál některé praktiky související s vyhledáváním dat pomocí informačních technologií posvětil.

Komise v úvodu oznámení poukazuje na svoje oprávnění, která jsou upravena výslovně i platnou legislativou EU, jako je například vstup do všech prostor, na pozemky a do dopravních prostředků soutěžitele, kontrola účetních knih a záznamů, žádání zaměstnanců o vysvětlení apod. V této souvislosti Komise připomněla, že soutěžitel, kterého se neočekávané šetření týká, má samozřejmě právo na to, aby byl u šetření přítomen jeho právní zástupce, nicméně to není podmínkou pro to, aby šetření mohlo být zahájeno. V praxi tedy soutěžitelé nemohou zdržovat úředníky Komise od zahájení šetření s argumentem, že dosud nedorazil jejich právní zástupce – pokud by tak činily, mohly by v krajním případě dostat od Komise pokutu za porušení povinnosti podřídit se kontrole nařízené rozhodnutím Komise. 

V další části oznámení se pak blíže specifikuje, jak si mohou úředníci Komise počínat při prohlížení podnikových dat pomocí různých médií, jako jsou notebooky, stolní počítače, tablety, mobilní telefony, CD, DVD, USB flash disky atd. V tomto ohledu Komise uvádí, že její pravomoc není omezena pouze na používání vyhledávacích nástrojů (programů), kterými disponuje šetřená společnost, ale je oprávněna při vyhledávání relevantních dat použít vlastní specializovaný software/hardware. Je samozřejmé, že šetřené společnosti nesmějí využití tohoto software nijak bránit a naopak musejí Komisi poskytnout plnou součinnost včetně zablokování emailových účtů, odpojení počítačů od sítě a poskytnutí přístupových hesel. V oznámení se výslovně uvádí, že úředníci Komise jsou oprávněni ponechat si u sebe veškerá výše uvedená média, jejichž obsah je předmětem šetření, až do skončení kontroly. Při skončení kontroly je však povinností úředníků Komise smazat veškerá data ze všech „vyhledávacích IT nástrojů“, které byly v průběhu kontroly k vyhledávání relevantních informací využívány. V této souvislosti je třeba poukázat na to, že šetřená společnost má nárok na získání kopií veškerých dokumentů a dat, jejichž kopie (včetně elektronické) úředníci Komise při kontrole pořizovali, stejně tak jako na protokol obsahující soupis veškerých těchto dokumentů či dat podepsaný úředníky Komise.

Komise též výslovně stanoví pravidla pro případ, že kontrola některých relevantních dokumentů či jiných zdrojů dat potrvá déle, než se očekávalo, a není možné ji dokončit během „návštěvy“ úředníků v prostorách soutěžitele. V takové situaci je Komise oprávněna pořídit si kopii daného dokumentu, resp. média, kterou vloží do zapečetěné obálky a odnese si jej s sebou. Komise se může následně rozhodnout, zda tuto obálku vrátí zapečetěnou zpět šetřené společnosti nebo zda dojde k  otevření obálky a prohlídce příslušných dat či dokumentů – k tomu však musí být zástupci společnosti přizváni.

 

 

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Plug Power Inc (03/21 Q1)
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y