Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise upřesnila, co a jak smí sledovat v tabletech a mobilech při kontrolách podniků

Evropská komise upřesnila, co a jak smí sledovat v tabletech a mobilech při kontrolách podniků

19.8.2013 5:30
Autor: Martin Krčmář, KSB

Vzhledem k tomu, že Evropská komise vydala své oznámení relativně krátce poté, co Tribunál EU přijal významná rozhodnutí ve věcech Nexans a Prysmian právě ohledně tzv. rybářských výprav v obchodních prostorách soutěžitelů, nedá se vyloučit, že krok Komise byl reakcí právě na zmiňovaná soudní rozhodnutí. V nich Tribunál některé praktiky související s vyhledáváním dat pomocí informačních technologií posvětil.

Komise v úvodu oznámení poukazuje na svoje oprávnění, která jsou upravena výslovně i platnou legislativou EU, jako je například vstup do všech prostor, na pozemky a do dopravních prostředků soutěžitele, kontrola účetních knih a záznamů, žádání zaměstnanců o vysvětlení apod. V této souvislosti Komise připomněla, že soutěžitel, kterého se neočekávané šetření týká, má samozřejmě právo na to, aby byl u šetření přítomen jeho právní zástupce, nicméně to není podmínkou pro to, aby šetření mohlo být zahájeno. V praxi tedy soutěžitelé nemohou zdržovat úředníky Komise od zahájení šetření s argumentem, že dosud nedorazil jejich právní zástupce – pokud by tak činily, mohly by v krajním případě dostat od Komise pokutu za porušení povinnosti podřídit se kontrole nařízené rozhodnutím Komise. 

V další části oznámení se pak blíže specifikuje, jak si mohou úředníci Komise počínat při prohlížení podnikových dat pomocí různých médií, jako jsou notebooky, stolní počítače, tablety, mobilní telefony, CD, DVD, USB flash disky atd. V tomto ohledu Komise uvádí, že její pravomoc není omezena pouze na používání vyhledávacích nástrojů (programů), kterými disponuje šetřená společnost, ale je oprávněna při vyhledávání relevantních dat použít vlastní specializovaný software/hardware. Je samozřejmé, že šetřené společnosti nesmějí využití tohoto software nijak bránit a naopak musejí Komisi poskytnout plnou součinnost včetně zablokování emailových účtů, odpojení počítačů od sítě a poskytnutí přístupových hesel. V oznámení se výslovně uvádí, že úředníci Komise jsou oprávněni ponechat si u sebe veškerá výše uvedená média, jejichž obsah je předmětem šetření, až do skončení kontroly. Při skončení kontroly je však povinností úředníků Komise smazat veškerá data ze všech „vyhledávacích IT nástrojů“, které byly v průběhu kontroly k vyhledávání relevantních informací využívány. V této souvislosti je třeba poukázat na to, že šetřená společnost má nárok na získání kopií veškerých dokumentů a dat, jejichž kopie (včetně elektronické) úředníci Komise při kontrole pořizovali, stejně tak jako na protokol obsahující soupis veškerých těchto dokumentů či dat podepsaný úředníky Komise.

Komise též výslovně stanoví pravidla pro případ, že kontrola některých relevantních dokumentů či jiných zdrojů dat potrvá déle, než se očekávalo, a není možné ji dokončit během „návštěvy“ úředníků v prostorách soutěžitele. V takové situaci je Komise oprávněna pořídit si kopii daného dokumentu, resp. média, kterou vloží do zapečetěné obálky a odnese si jej s sebou. Komise se může následně rozhodnout, zda tuto obálku vrátí zapečetěnou zpět šetřené společnosti nebo zda dojde k  otevření obálky a prohlídce příslušných dat či dokumentů – k tomu však musí být zástupci společnosti přizváni.

 

 

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data