Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Manipulátoři z Wall Street poraženi roboty

Manipulátoři z Wall Street poraženi roboty

21.8.2013 18:11
Autor: Redakce, Patria Online

Vysokofrekvenční obchodování (HFT) téměř všichni odsuzují. Je jasné, že pro společnosti nic nepřináší to, když někdo dostane informaci jednu milisekundu před ostatními. Jasné je ale i to, že lidé za to, aby ji dostali, platí velké peníze. Podle některých návrhů by tak na HFT měla být uvalena malá Tobinova daň. Mě ale HFT nikdy neznepokojovalo, protože náklady s ním spojené vnímám jako malé. Zisky generované tímto obchodováním soustavně klesají, v roce 2009 dosahovaly 5 miliard dolarů, v roce 2012 už jen 1 miliardu dolarů. Je možné, že HFT má dokonce nějaké přínosy?

Co se týče přínosů, obvykle se hovoří o tom, že HFT poskytuje likviditu. I to je ale marginální přínos, který stojí proti marginálním nákladům. Je tu však analýza, kterou provedli Douglas Cumming, Feng Zhan a Michael Aitken. Podle nich HFT vytlačuje ty, kteří by chtěli s trhem manipulovat. Manipulátoři z Wall Street poraženi roboty? To zní dobře, ale je jasné, že i samo HFT může znamenat manipulaci. Eddy Elfenbein pak poukazuje na to, jak HFT vytlačuje i běžné tradery: „Stejně jako pracovníci na výrobních linkách, automatizace ukončila vaši existenci.“

Proti procesorům, které mají stejnou výkonnost jako ty v NASA, nemají běžní obchodníci šanci. A to mě přivádí na následující myšlenku: Jestliže se obchodníci začnou namísto své dosavadní činnosti orientovat na fundamentální investování, jde o pozitivní proces. I před HFT totiž tito obchodníci soustavně prodělávali. Opak platil jen asi o 1 % z nich. Důkazy jsou jasné, příčin může být řada – od přílišné sebedůvěry až po selektivní vybírání zásluh.

HFT bere sny všem, kteří chtějí tradingem vydělávat v nějaké bance na Wall Street. Těm, kteří s velkou sebedůvěrou věří, že jejich inteligence a energie jim umožní zvítězit nad ostatními. Ve financích to znamená zvítězit nad trhem každodenním tradingem. Na HFT jim nevadí závody v rychlosti informací či možné kolapsy trhu, ale to, že jim bere jejich vizi. Ta byla ale vždy pouhou iluzí. Nevzdávejte to, od tradingu a zvyšování šumu na finančních trzích ale přejděte k něčemu, co vytváří skutečnou hodnotu. Namísto tradera se snažte být dalším Stevem Jobsem.

(Zdroj: Noahpinion)


Váš názor
 • Patria
  22.8.2013 11:37

  Zajímavý článek od redakce Patria. Ve své podstatě pravdivý / trhy s finančními produkty světu přináší jen negativní věci (např.velmi inteligentní lidé nemají zájem pracovat ve vědě, ale místo toho bohatnou jen obchodováním na burze). Proto zrušme burzy, finanční trhy, analytiky, burzovní zprávy na internetu i Patrii. :-)
  pmx
  • Re: Patria
   22.8.2013 12:20

   není od redakce, ale je to - pouhý částečný překlad. Úplné znění http://noahpinionblog.blogspot.cz/2013/08/a-healthy-side-effect-of-high-frequency.html......... doporučuji sledovat autora Noaha/clever boy:-) / ...https://twitter.com/Noahpinion/statuses/369394610721673217..........jelikož není nudný svým úsudkem i na jiné téma.
   AMN
 •  
  21.8.2013 23:59

  namiesto scalpera sa snažte byť šPEKULANTOM.
  Open_mind
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data