Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavět lze i bez stavebního povolení či ohlášení

Stavět lze i bez stavebního povolení či ohlášení

27.8.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

Jedním ze záměrů tzv. velké novely stavebního zákona bylo zjednodušení postupů při přípravě doplňkových staveb u rodinných domů a u staveb pro rodinnou rekreaci v zastavěném území, kterými jsou například bazény či stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky.

Velká novela stavebního zákona však myslela i na stavby, které neslouží pouze individuálním zájmům, ale i na ty, které slouží k zajišťování potřeb, na kterých je veřejný zájem. Stavební povolení ani ohlášení tak dále nově nevyžaduje ani výměna vedení technické infrastruktury.

Provozovateli technické infrastruktury stanoví energetický zákon povinnost zajistit bezpečný, spolehlivý a hospodárný provoz, údržbu, obnovu a rozvoj infrastruktury. Odstraněním povinnosti žádat stavební úřad o územní souhlas či územní rozhodnutí tak novela stavebního zákona provozovatelům umožní operativně reagovat na potřebu výměny zastaralých částí a komponentů infrastruktury za nové moderní, odpovídající současnému stavu technického a technologického vývoje. Výměna vedení technické infrastruktury dle uvedené výjimky má však svá omezení. Výměnou se nesmí změnit trasa technické infrastruktury a nesmí dojít k překročení hranice stávajícího ochranného nebo bezpečnostního pásma.

Výjimka dopadá také na přístřešky o jednom nadzemním podlaží, které slouží veřejné dopravě, a jiné veřejně přístupné přístřešky do 40 m2 zastavěné plochy a do 4 m výšky.

K výše uvedeným stavbám není rovněž zapotřebí žádat o vydání územního rozhodnutí (přesněji rozhodnutí o umístění stavby) či územního souhlasu.

Jen s územním rozhodnutím

Bez stavebního povolení či ohlášení, avšak s územním rozhodnutím či souhlasem lze realizovat stavby pro zemědělství o jednom nadzemním podlaží do 300 m2 zastavěné plochy a 7 m výšky (s výjimkou staveb pro ustájení zvířat či chovatelství, a zemědělských staveb, které mají sloužit pro skladování a zpracování hořlavých látek), podzemní a nadzemní vedení přenosové nebo distribuční soustavy elektřiny, vedení přepravní nebo distribuční soustavy plynu a související technologické objekty, rozvody tepelné energie a související technologické objekty, vedení sítí veřejného osvětlení, stavby pro výrobu energie s celkovým instalovaným výkonem do 20 kW s výjimkou stavby vodního díla, vodovodní, kanalizační a energetické přípojky včetně připojení stavby a odběrných zařízení vedených mimo budovu nebo připojení staveb plnících doplňkovou funkci ke stavbě hlavní na rozvodné sítě a kanalizaci stavby hlavní, odstavné, manipulační, prodejní, skladové nebo výstavní plochy do 300 m2, které neslouží pro skladování nebo manipulaci s hořlavými látkami nebo látkami, které mohou způsobit znečištění životního prostředí.

Velká novela stavebního zákona ušetřila v mnoha případech stavebníkům čas, který by jinak strávili shromažďováním podkladů pro územní a stavební řízení a následně řízeními samotnými, což lze považovat bezesporu za přínos. Stavět bez stavebního povolení či ohlášení, však může stavebníkům přinášet i určitá rizika, se kterými je třeba se vypořádat. O těchto rizicích se zmíníme příště.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data