Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavět lze i bez stavebního povolení či ohlášení

Stavět lze i bez stavebního povolení či ohlášení

27.08.2013 5:30
Autor: KŠB, KSB

Jedním ze záměrů tzv. velké novely stavebního zákona bylo zjednodušení postupů při přípravě doplňkových staveb u rodinných domů a u staveb pro rodinnou rekreaci v zastavěném území, kterými jsou například bazény či stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky.

Velká novela stavebního zákona však myslela i na stavby, které neslouží pouze individuálním zájmům, ale i na ty, které slouží k zajišťování potřeb, na kterých je veřejný zájem. Stavební povolení ani ohlášení tak dále nově nevyžaduje ani výměna vedení technické infrastruktury.

Provozovateli technické infrastruktury stanoví energetický zákon povinnost zajistit bezpečný, spolehlivý a hospodárný provoz, údržbu, obnovu a rozvoj infrastruktury. Odstraněním povinnosti žádat stavební úřad o územní souhlas či územní rozhodnutí tak novela stavebního zákona provozovatelům umožní operativně reagovat na potřebu výměny zastaralých částí a komponentů infrastruktury za nové moderní, odpovídající současnému stavu technického a technologického vývoje. Výměna vedení technické infrastruktury dle uvedené výjimky má však svá omezení. Výměnou se nesmí změnit trasa technické infrastruktury a nesmí dojít k překročení hranice stávajícího ochranného nebo bezpečnostního pásma.

Výjimka dopadá také na přístřešky o jednom nadzemním podlaží, které slouží veřejné dopravě, a jiné veřejně přístupné přístřešky do 40 m2 zastavěné plochy a do 4 m výšky.

K výše uvedeným stavbám není rovněž zapotřebí žádat o vydání územního rozhodnutí (přesněji rozhodnutí o umístění stavby) či územního souhlasu.

Jen s územním rozhodnutím

Bez stavebního povolení či ohlášení, avšak s územním rozhodnutím či souhlasem lze realizovat stavby pro zemědělství o jednom nadzemním podlaží do 300 m2 zastavěné plochy a 7 m výšky (s výjimkou staveb pro ustájení zvířat či chovatelství, a zemědělských staveb, které mají sloužit pro skladování a zpracování hořlavých látek), podzemní a nadzemní vedení přenosové nebo distribuční soustavy elektřiny, vedení přepravní nebo distribuční soustavy plynu a související technologické objekty, rozvody tepelné energie a související technologické objekty, vedení sítí veřejného osvětlení, stavby pro výrobu energie s celkovým instalovaným výkonem do 20 kW s výjimkou stavby vodního díla, vodovodní, kanalizační a energetické přípojky včetně připojení stavby a odběrných zařízení vedených mimo budovu nebo připojení staveb plnících doplňkovou funkci ke stavbě hlavní na rozvodné sítě a kanalizaci stavby hlavní, odstavné, manipulační, prodejní, skladové nebo výstavní plochy do 300 m2, které neslouží pro skladování nebo manipulaci s hořlavými látkami nebo látkami, které mohou způsobit znečištění životního prostředí.

Velká novela stavebního zákona ušetřila v mnoha případech stavebníkům čas, který by jinak strávili shromažďováním podkladů pro územní a stavební řízení a následně řízeními samotnými, což lze považovat bezesporu za přínos. Stavět bez stavebního povolení či ohlášení, však může stavebníkům přinášet i určitá rizika, se kterými je třeba se vypořádat. O těchto rizicích se zmíníme příště.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2021
18:03Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Přihlaste se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie již zítra, 23. června!
17:35Prozatím odklon od dividend, slabých rozvah a hodnoty
17:14Akcie nerozhodné před Powellem. Forintu pomohly vyšší sazby  
16:20NET4GAS, s.r.o.: Změna ve složení dozorčí rady společnosti NET4GAS, s.r.o.
14:59MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace 22.6.2021
14:49Maďarská centrální banka zvýšila základní sazbu na 0,9%, mírně nad odhad trhu
14:12Akcionáři Monety schválili spojení s bankovní částí PPF, jeho financování ne
13:27USA a Evropa jsou v rozdílné pozici, inflační cíl ECB má podle jejího ekonoma své slabé stránky
13:10Komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě
12:59Sotheby's nabízí unikátní diamant. Kupující budou moci platit i kryptoměnami
11:55RMS Mezzanine, a.s.: Splacení úvěru od společnosti J&T Private Investments II B.V.
10:49Zelené evropské akcie čeká zotavování. Ale jen pro trpělivé, předpovídá Goldman Sachs
10:47Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace
10:33Výnosy dál rostou, akcie beze směru. Šéf Fedu bude večer tlumit napětí  
9:12Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
8:55Evropa zahájí pozitivně, valná hromada rozhodne o spojení Monety s Air Bank  
8:48Celosvětové přímé zahraniční investice se loni kvůli pandemii propadly o 35 procent, v Česku až o 38 procent
8:34Akcionáři Monety dnes budou hlasovat o spojení s bankovní divizí PPF
6:29ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
6:06Apetit investorů ještě nebyl uspokojen. Letos přitečou do akcií rekordní sumy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00EMU - Index spotřebitelské důvěry
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m