Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďaři snižují sazby potřinácté v řadě. Míra uvolnění překvapila forint

Maďaři snižují sazby potřinácté v řadě. Míra uvolnění překvapila forint

27.08.2013 14:36, aktualizováno: 27.8. 15:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Maďarská centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,2 procentního bodu na nové rekordní minimum 3,8 procenta, ačkoli trh čekal pokles jen o 10 bazických bodů. Banka tak kvůli vrtkavosti finančních trhů mírně zpomalila uvolňování měnové politiky poté, co v předchozích 12 měsících sazbu snižovala vždy o 0,25 procentního bodu.

Většina analytiků podle průzkumu agentury Bloomberg předpokládala, že sazba dnes klesne pouze o 0,1 procentního bodu jen na 3,9 procenta. Guvernér banky György Matolcsy minulý měsíc uvedl, že banka by mohla snižování sazby ukončit, jakmile se úroky dostanou do rozmezí od tří do 3,5 procenta. 

"Měnový výbor (centrální banky) je zjevně opatrnější, stále však usiluje o co nejrychlejší snížení sazeb na co nejnižší úroveň," upozornil analytik Peter Attard Montalto ze společnosti Nomura. Forint v reakci na výraznější uvolnění měnové politiky oslabil k euru z 300,2 HUF/EUR až na 301,81 HUF/EUR.

Vývoj forintu vůči euru (online)



Banka následně vydala měnověpolitické prohlášení ke svému rozhodnutí v 15:00. Důvodem pro uvolnění měnové politiky byl podle jejích slov vývoj inflace a HDP. „Dosavadní výrazné snížení sazeb a vývoj aktuálních rizik uvnitř ekonomiky zdůvodňují mírnější snížení sazeb,“ uvádí odpolední prohlášení MNB. Maďarská centrální banka v prohlášení ale nezmiňuje, kdy bude ukončen cyklus uvolňování měnové politiky.

(Zdroj: ČTK, MTI, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y