Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko se kvůli krizi stává novým rájem evropských penzistů

Portugalsko se kvůli krizi stává novým rájem evropských penzistů

02.09.2013 15:37
Autor: ČTK

Portugalsko, zabředlé do hospodářské krize, budí čím dál větší zájem penzistů z jiných končin Evropy, hledajících příjemné místo pro život. Důchodce lákají i velkorysé daňové úlevy a silný pokles cen nemovitostí, napsala agentura AFP. 

"Mnoho seniorů z Anglie, Německa a Skandinávie, kterým ve vlasti chybělo slunce, už v Portugalsku žije, hlavně v oblasti Algarve na jihu země. Přibývá také Francouzů," konstatoval Carlos Vinhas Pereira, předseda francouzsko-portugalské obchodní komory.

Vláda ve snaze přilákat kandidáty na exil ulehčila daňové břemeno. Od počátku letošního roku nemusí penzionovaní Evropané ze soukromého sektoru, kteří se poprvé usadí v Portugalsku, zdaňovat penze vyplácené z vlasti.

Úsporná opatření, vynucená věřiteli, vedla k poklesu domácí poptávky, a z toho pramení nápad pokusit se stroj hospodářství znovu nahodit za pomoci zvenčí. Ale lákání cizinců na daňové úlevy vyvolává skřípot zubů v zemi, kde vláda vyhlásila válku daňovým únikům a prudce zvýšila Portugalcům daně.

Portugalští statistici se v roce 2011 dopočítali 735.000 prázdných bytů. Mnoha zadluženým Portugalcům zabavily jejich domovy banky, které nyní nabízejí zahraničním zájemcům o bydlení úvěry za výhodných podmínek.

"Klima je tu dobré, život méně drahý a Portugalsku věříme více než Maroku či Tunisku," říká pětašedesátiletý francouzský úředník na penzi, který i se starší sestrou, rovněž bývalou úřednicí, hledá dům v Algarve. Přestože nebudou moci těžit z daňových výhod pro penzisty ze soukromé sféry.

Právní expert Berthold Grandy ale varuje kandidáty na exil: Portugalsko sice může být "daňový ráj", ale nejprve si musí dobře prostudovat smlouvy o zamezení dvojího zdanění, aby se nedočkali "ošklivého překvapení".


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst