Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chvála (mírně) nerovnovážných smluv

Chvála (mírně) nerovnovážných smluv

12.9.2013 5:30
Autor: Petr Hajn, KSB

Například při tvorbě smluv nebýváme vždy náležitě informovaní, obratní a ostražití; vítáme proto právní nástroje, které nám pomáhají při úpravě vzájemných vztahů. Jsou to především dispozitivní (podpůrná, návodná) ustanovení zákona, která - pro obvyklé případy – zastoupí volní projevy stran. Uspoří tak vyjednávací námahu a vyloučí i nedomyšlenosti ve smlouvě. Jindy smluvní konstrukce zčásti využijí text zákona a zčásti se od něj dovoleně odchylují či jej doplňují. Jsou výrazem iniciativy i tvořivosti svých autorů a reagují na zvláštnosti jejich vztahů. O podobné smlouvě pak zvlášť platí, že je zákonem mezi stranami. Rostoucí složitost života vyvolává zvýšenou poptávku po podrobnějších právních úpravách. Z nich lze vytvářet, podobně jako z kostek lega, jednodušší i méně obvyklé kombinace. Proto i v zemích hlásících se ke kontraktační volnosti nabobtnávají právní úpravy smluv.

Nápaditost smluvních partnerů ale mívá i svou odvrácenou tvář. Existuje kreativita zvrácená, jež se snaží těžit z menší informovanosti a dovednosti druhého partnera, z víceznačnosti slov i z nepřehlednosti celkového právního řádu. Běžné, často se opakující případy takového počínání lze v zákonech přímo zakázat popřípadě na ně pamatovat v rozhodovací praxi. Kontraktační tvořivost (záslužná i zavrženíhodná) je však do značné míry nepředvídatelná ve svých konkrétních projevech. Nežádoucí nápaditost může text zákona postihnout a vlastně předstihnout jen pomocí velmi obecných ustanovení, která se podobají zmíněným biblickým pravidlům.

Nový občanský zákoník

Naše dosavadní zjištění se dají dobře demonstrovat na novém občanském zákoníku (NOZ). Jde o kodex s četnými dispozitivními normami a s poměrně malým počtem ustanovení zakazujících či omezujících. K takovým omezujícím ustanovením patří § 1 odst. 2 NOZ, kde je stanoveno: „Nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona; zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti.“. Další ustanovení nařizujícího i omezujícího charakteru pak obsahuje § 6 NOZ. Podle jeho prvého odstavce „každý má povinnost jednat v právním styku poctivě“. Odstavec druhý mj. stanoví, že „nikdo nesmí těžit ze svého nepoctivého nebo protiprávního činu“. 

Zvlášť zajímavé je ust. § 7 NOZ s textem: „Má se za to, že ten, kdo jednal určitým způsobem, jednal poctivě a v dobré víře“. Použita je zde takzvaná vyvratitelná domněnka („má se za to“), která vlastně předpokládá, že lidé jednají v zásadě poctivě. Leckdo by usoudil, že jde o předpoklad hodně optimistický. Text zákona však vychází z toho, že s poctivostí vůbec (a v obchodním styku zvlášť) nejsou věci jednoduché. Přijatá právní konstrukce hodlá přispívat k snadnějšímu nalézání práva. Povinnost dokazovat ukládá tomu, kdo bude tvrdit, že druhá smluvní strana jednala nepoctivě a nikoliv v dobré víře. Takové důkazní břemeno nebude ovšem snadné unést. Slova poctivost či nepoctivost, byť je často používáme, musí být řazena k neurčitým právním pojmům. Jejich výklad vždy velmi záleží na jednotlivé situaci, kterou máme posuzovat.

 

Remíza, ale vítězná

V soudním i v jiném hodnocení pomůže takzvaná teorie her. Ve hrách sportovních výhra jedné strany v určitém poměru znamená prohru druhé strany ve stejném poměru. Tomu se v ekonomickém životě podobá hospodářská soutěž. Se smluvními vztahy jsou věci složitější. Smlouva má zásadně přinést užitek oběma stranám (dodavatel má prospěch z toho, že prodá, druhá strana získá přínos z toho, že koupí – říká se tomu win-win strategy). Jakmile však jsou strany rozhodnuty o smlouvě podrobněji jednat, věci se již podobají oněm hrám sportovním, nejspíš „přetahované či přetlačované“, jež však neskončí pádem druhého. Podstatu věci dobře naznačuje stará anekdota, v níž se synek ptá otce podnikatele, co že je to dobrá smlouva. Otec odpovídá: „Dobrá smlouva je taková, z níž mají prospěch obě strany, ale naše strana má ten prospěch o trochu větší.“ Takového cíle dosahují smluvní strany pomocí obvyklých postupů, jako jsou zdůrazněné či bagatelizované informace, neústupnost, přesvědčovací schopnosti, vytrvalost a vůbec smluvní taktika, která se někdy může blížit fintám a kličkám ve hrách sportovních.

Každá kontraktace je tak druhem manipulace, neboť zájmy stran jsou zčásti souladné a zčásti protikladné. Přípustná míra takové manipulace bude ovšem odlišná ve vztazích jednak mezi obchodními profesionály navzájem a jednak ve vztazích takových profesionálů vůči běžným spotřebitelům. Těm přichází na pomoc právní úprava i její interpretace, jež jsou založeny na právním principu, který bývá označován jako ochrana slabší strany.

Stručně shrnuto: Nelze vždy pokládat za nepoctivou takovou smlouvu, jejíž jedna strana získá „o něco větší výhody“ než strana druhá. Není totiž prakticky možné, aby smluvní plnění stran byla v okamžiku uzavření smlouvy a také vždy později v úplné rovnováze. Takový stav (ostatně hypotetický) není dokonce účelný. Maďarský ekonom Kornai jej kdysi připodobnil ke svazku mezi impotentním mužem a frigidní ženou. Jde prý také o jistý druh rovnováhy, ale málo stimulující.

Autor je emeritním profesorem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a externím spolupracovníkem advokátní kanceláře KŠB

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university