Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza zahajuje týden růstem; NWR +15 %; Erste přerušuje třídenní propad

Pražská burza zahajuje týden růstem; NWR +15 %; Erste přerušuje třídenní propad

16.09.2013 10:14, aktualizováno: 16.9. 10:56
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Aktualizováno

Pražská burza vstupuje do nového týdne slušným růstem a následuje tak pozitivní vývoj na globálních trzích. Západoevropské trhy rostou o procento poté, co Larry Summers odmítl kandidovat na nového šéfa Fedu. Larry Summers byl totiž trhy vnímán jako favorit a jako mnohem konzervativnější než další kandidátka Janet Yelenová. Index PX roste o 0,9 % a podobný růst vidíme i na středoevropských trzích, kde maďarský BUX přidává 0,5 %, polský BUX posiluje o 0,6 % a rakouský ATX zpevňuje o 0,65 %.

Dopoledním lídrem na pražské burze jsou akcie NWR, které po 31% růstu v minulém týdnu přidávají skoro 15 %. Akcie NWR se tak dostávají až na 34 , což je nejvyšší úroveň od začátku června. Při absenci nových zpráv akcie této uhelné firmy nadále těží ze zlepšujícího se sentimentu v globálním uhelném sektoru. 

 
Akcie Erste Bank (612 CZK, 1,98%) přerušují třídenní propad a rostou až o 2 % na 612 , když těží z rally v západoevropském bankovním sektoru, kde index Stoxx 600 Banks roste o 0,7 %. Akcie Komerční banky (4242 CZK, 0,14%) však stagnují u 4240 .

Jen velice mírný výběr zisků vidíme u akcií ČEZu (512,2 CZK, 0,04%), které klesají do 0,5 %. Vybírání nedávných zisků postihl i cenu elektřiny, když kontrakt s dodávkou na příští rok klesá o procento na 39,2 EUR/MWh. S procentním ziskem obchodují akcie Telefóniky (310,3 CZK, 1,07%) CR, na nichž analytici UBS snížili doporučení na „neutral“, přičemž ponechali cílovou cenu 300 .

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CETV) obsadila funkci výkonného ředitele dvěma manažery. O řízení skupiny se tak od dnešního dne budou dělit Christoph Mainusch a Michael Del Nin. Dosavadní prezident a generální ředitel CETV (93,8 CZK, 0,64%) Adrian Sarbu na funkci v srpnu rezignoval. Akcie CETV zpevňují k 94 korunám.


Čtěte více:

CETV - Do čela nastupují manažeři Christoph Mainusch a Michael Del Nin
16.09.2013 8:07
Mediální společnost Central European Media Enterprises (CETV), která v...
Favorit na nahrazení Bernankeho v čele Fedu stahuje kandidaturu. Dolar ztrácí, burzy silně rostou
16.09.2013 8:43
Bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers, který by...
Raiffeisen Bank International (-5 %) čeká růst rezerv na nesplácené úvěry o pětinu
16.09.2013 9:56
Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International ve včerejší zprá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
17:00KARO Leather a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně