Aktualizováno Bývalý šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers, který byl považován za hlavního uchazeče do čela americké centrální banky, stáhl svou kandidaturu. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že nynější politika Fedu bude v příštích několika letech pokračovat, což rozpoutává rally na akciových trzích.
Americký prezident Barack Obama v krátkém prohlášení uvedl, že akceptuje Summersovo rozhodnutí. "Larry byl klíčovým členem mého týmu, když jsme čelili nejhorší hospodářské krizi od dob Velké hospodářské krize (po roce 1929)," připomněl Obama a ocenil Summersovu roli v úsilí o obnovení hospodářského růstu.
Larry Summers vešel do povědomí především jako bývalý americký ministr financí ve vládě Billa Clintona a byl také prezidentem Harvardské univerzity. Summersova kandidatura ale narážela na odpor některých členů Demokratické strany, včetně demokratických senátorů z bankovního výboru. Summers ve svém rezignačním dopisu konstatoval, že tento odpor by neprospěl zájmům Fedu, americké vládě, ani oživení americké ekonomiky.
Japonský deník Nikkei přitom v pátek s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že prezident Barack Obama nominuje do čela Fedu Lawrence Summerse, a to již po velmi očekávaném měnovém zasedání centrální banky, které je naplánováno na úterý a středu tohoto týdne. Mluvčí Bílého domu a ale téhož dne informaci odmítl s tím, že prezident o novém prezidentovi Fedu ještě nerozhodnul.
Summersovo odstoupení může z další kandidátky, nynější viceguvernérky Janet Yellenové učinit hlavní uchazečku na nástupce současného šéfa Fedu Bena Bernankeho, jehož funkční období vyprší koncem ledna příštího roku. Yellenová, která se stala členkou vedení Fedu v roce 1994, by byla první ženou v čele americké centrální banky. Očekává se, že Obama ohlásí nominaci šéfa Fedu ještě tento měsíc. Jmenování musí odsouhlasit Senát.
Zatímco páteční spekulace o nominaci Summerse považovaného za jestřába mezi tvůrci měnové politiky (zatímco Yellenová za hrdličku) pomohla dolaru k posílení a udržení pod hladinou 1,33 USD/EUR, dnes se eurodolar dostává až na 1,338 USD/EUR. Hlavní akciové trhy ale reagují růstem okolo procenta.
Vývoj kurzu eura vůči dolaru za poslední tři obchodní dny

Trhy si Summersův krok odstoupit z klání o nového šéfa Fedu vysvětlily jako signál k rizikovějším obchodům. Asijské akcie zamířily mírně vzhůru a například akcie v Hongkongu se ocitly na nejvyšší úrovni za posledních 17 týdnů. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po otevření trhu poskočil o 0,8 procenta výše na nejvyšší úroveň od června 2008. Německý index DAX dnešním růstem dosáhl nového rekordu 8604,29 bodu, a překonal tak dosavadní maximum z 22. května.
Řada investorů se kloní k názoru, že příští šéf Fedu bude éru levných peněz prodlužovat více, než by to činil Summers. "Mělo se za to, že kdyby se Summers dostal do Fedu, podpůrnou americkou politiku by pravděpodobně odstraňoval rychleji, "upozornil podle agentury Reuters analytik Sam Tuck ze společnosti ANZ v novozélandském Aucklandu. "Rozsah nejistoty se zmenšil," sdělil podle WSJ bývalý ekonom Fedu Stephen Oliner.
Další dva přední kandidáti na post šéfa Fedu jsou nynější viceguvernérka Fedu Janet Yellenová a bývalý viceguvernér Donald Kohn. Oba jsou architekty programů Fedu po vypuknutí finanční krize v roce 2008 a podporují politiku, kterou prosazuje současný guvernér banky Ben Bernanke. Obama by se ale ještě mohl rozhodnout pro takzvaného černého koně, podotýká WSJ. Mohl by jím být například bývalý ministr financí Timothy Geithner, ačkoliv ten podle zdrojů Reuters o funkci stále nemá zájem.
(Zdroj: ČTK, AP, Bloomberg, WSJ, Reuters)