Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Průzkum: Polovina zaměstnanců je v práci nešťastná

    Průzkum: Polovina zaměstnanců je v práci nešťastná

    18.09.2013 12:43
    Autor: Václav Trejbal, Patria Online

    Necelá polovina lidí zaměstnaných firmami po celém světě není se svým místem spokojena, a to navzdory tomu, že stovky milionů dalších žádnou práci nemají.

    Nelichotivě vyznívající statistika je výsledkem průzkumu personální agentury Kelly Services, která zpovídala 120 tisíc lidí ve více než desítce států. Podle výpovědí respondentů je 48 % z nich v práci nešťastných, což představuje mírný nárůst oproti loňským 47 %.

    K zhoršování nálady mezi zaměstnanci přispívá několik faktorů včetně snižování personálního stavu, menších odměn a mizejících benefitů osekávaných kvůli šetření.

    „Přístup společností odráží makroekonomické prostředí. Propouštění v řadě případů znamená, že jeden člověk musí zvládnout práci za dva. To vyvolává nespokojenost,“ tvrdí Mark Hall, viceprezident Kelly Services. Dodává, že lidé se v zaměstnání často cítí nejistě a stále přemýšlí o tom, co by měli udělat pro to, aby si pozici zachovali.

    Při vysoké míře nespokojenosti pravděpodobně nepřekvapí, že 43 % respondentů často myslí na odchod. Loni o výpovědi uvažovalo 37 %.

    Vysoké nespokojenosti a snaze utéct z kleští klesajících platů a rostoucího návalu práce odpovídá i vysoká míra fluktuace. Téměř polovina dotázaných v průzkumu uvedla, že v uplynulém roce změnila zaměstnavatele. Nejvíc přelétaví jsou pracovníci v Evropě, Africe a na Blízkém východě, kde zaměstnání v posledních 12 měsících změnilo 51 % respondentů, nejméně v Asii, která zaznamenala 43% fluktuaci. Severní a Jižní Amerika vykázala 45 %.

    Co se jednotlivých zemí týče, největší zaměstnaneckou migraci (62 %) zaznamenala Austrálie, jejíž ekonomika se musí vyrovnat s ochabujícím komoditním boomem a přechodem lidí do jiných sektorů.

    Průzkum Kelly Services poukazuje nejen na geografické, ale i na generační rozdíly. Pro silné poválečné ročníky a lidi narozené v 60. a 70. letech je při rozhodování o výběru místa nejdůležitější vyvážený poměr mezi prací a volným časem. Mladší ročníky upřednostňují povolání s vyhlídkou osobnostního a kariérního růstu. „Chtějí všechno. Kvůli informační revoluci jsou si dobře vědomi příležitostí, které se nabízí,“ uvedl Hall k mladší demografické kohortě, souhrnně označované jako generace Y.

    (Zdroje: CNBC, Reuters)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y