Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fischer: Návrh rozpočtu 2014 stojí na 1,3% růstu ekonomiky. Schodek 112 miliard

Fischer: Návrh rozpočtu 2014 stojí na 1,3% růstu ekonomiky. Schodek 112 miliard

19.09.2013 14:33
Autor: Redakce, Patria.cz

Ministr financí v demisi Jan Fischer předložil vládě návrh státního rozpočtu na příští rok, který se opírá o výrazně vyšší odhad tempa růstu ekonomiky, než se kterým se pracovalo dosud. Fischer uvedl, že vyšší očekávaný růst ekonomiky umožňuje vyšší výdaje, snížen byl také odhad nákladů obsluhy dluhu na 66 miliard korun.

Fischer předložil návrh se schodkem rozpočtu 112 miliard korun. Původně se plánoval deficit 110 miliard . Tříprocentní hranice deficitu veřejných financí překročena podle Fischera nebude. Vláda bude schvalovat návrh rozpočtu příští týden po pátečním jednání tripartity.

Vláda podle Fischera v rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 1,3 procenta. Původně se vycházelo z očekávání pouze 0,8% růstu ekonomiky. Na daňových výnosech to znamená zhruba čtyři nebo pět miliard korun navíc. "Schodek zůstává na úrovni 112 miliard, tak jak to bylo při posledním jednání vlády, Maastricht dodržíme, to znamená podíl deficitu na hrubém domácím produktu bude těsně pod třemi procenty," prohlásil již včera Fischer.

V návrhu rozpočtu se počítá například s navýšením plateb pro státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun, tedy proti původnímu plánu o miliardu více, aniž se to dotkne deficitu rozpočtu. Většina, 770 milionů korun, je z balíku rozpočtových výdajů původně určených na služby, část peněz je k dispozici díky desetiprocentnímu omezení výdajů na energie vzhledem k očekávanému poklesu jejich cen. Dodatečné peníze přinese ministerstvo zahraničí, které dnes navrhlo navýšit příjmy z udělování víz o sto milionů korun, z toho se ale polovina bude vracet resortu.

Další rozpočtové příjmy plynou také z vyššího odhadu inkasa z LTE aukce kmitočtů ČTÚ, vyšší jsou také očekávané příjmy ze státních podniků, které mají celkem činit 7,3 miliardy korun. Na výdajové straně návrh rozpočtu rovněž počítá s navýšením mzdových prostředků ve státní správě o dvě procenta. Posílena byla navíc kapitola ministerstva vnitra o 400 milionů korun, což podle Fischera otvírá prostor pro řešení problémů s náborem nových policistů.

Do Poslanecké sněmovny, která je však nyní rozpuštěna, musí vláda rozpočet dodat do konce září. Rozpočet ještě může výrazně upravit Sněmovna a vláda, které vzejdou z říjnových předčasných voleb. Nová Sněmovna se bude návrhem zabývat nejdřív 26. listopadu, kdy ji čeká první schůze po předčasných volbách.

(Zdroj: MF ČR, Bloomberg, čtk)


Váš názor
 • páni, to je hlava mazaná, ten Fischer:-)
  20.09.2013 10:34

  On už dnes ví, že ekonomika poroste o 1,3%? Víc takové želatiny a ten západ konečně doženeme :-))))))
  Jesse
 • Jsem zvědav,
  20.09.2013 10:21

  jestli se jednou dočkám ministra financí, který postaví rozpočet na skutečně střízlivém odhadu (myslím tím předpoklad nulového růstu) a případný lepší výběr daní potom použije na snížení dluhu ČR.
  JJa
  • Re: Jsem zvědav,
   20.09.2013 10:26

   :-)) asi těžko...
   el mrcoch
 • Ježiši kde to žijeme
  19.09.2013 18:38

  Když profláknutý, dosazený a nikým nezvolený ministr bez důvěry, který sám vězí v dluhách slepuje plán rozpočtu na příští rok, kdy už bude Bůh vi kde a jehož schodek je o 10% vyšši než rozpočet bývalého ministra, který musel odstoupit, protože se rád napil, zatimco náš, na veřejnosti ožralý pan prezident váží cestu až do Brusselu jen aby světu vyprávěl svoje moudra jak je kouřeni důležité pro naši ekonomii, Když stačí jeden pohled na něj aby člověk viděl co dělá kouření a chlast z člověka.
  xxx
  • Re: Ježiši kde to žijeme
   20.09.2013 10:36

   se nediv, dyk ONI byli v RVHP zvyklí plánovat dokonce na 5 let dopředu. V KSČ byli přece jen ti schopní :-))))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data