Aktualizováno Index podnikatelského klimatu německého institutu Ifo v září dosáhl 107,7 bodu a dál se tedy mírně zlepšil ze srpnových 107,6 bodu. Tržního konsensu na úrovni 108 bodů nedosáhl, což ale významně naznačil už horší index nákupních manažerů. Průzkum Ifo ukazuje, že mezi německými podnikateli nadále převládá pozitivní hodnocení současné situace, ale oproti srpnu o něco méně. Odpovídající index klesl na 111,4 bodu. Na druhou stranu jsou dobrou zprávou rostoucí očekávání. Dílčí index, který je zachycuje, stoupl na 104,2 bodu, což ukazuje na zvyšující se převahu optimistů.
Z pohledu na sledované sektory vyplývá, že za zářijovým zhoršením indexu stojí stavebnictví a velkoobchod. Průzkum mezi stavebními firmami ukazuje, že pesimismus se v sektoru dál utužuje, a to už od března, kdy naopak firmy viděly svou situaci jako celkem příznivou. Ve velkoobchodě došlo v srpnu ke značnému zlepšení, ale optimismus je následně korigován.

Důležitou pozitivní zprávou je naopak sílící kladné hodnocení ve zpracovatelském průmyslu, kde optimismus o budoucím vývoji dosáhl nejvyšší hodnoty od června 2011. Podniky čekají pozitivní impulsy ze strany zahraniční poptávky. Zlepšila se také nálada v maloobchodě a i zde hlavně díky očekáváním.
Průzkum Markitu (PMI) i širší průzkum Ifo naznačují, že zotavování německé ekonomiky bude pokračovat. Důležitou otázkou je samozřejmě tempo a v tomto ohledu oba průzkumy tlumí naděje na další zrychlení v nejbližších měsících a spíše podporují očekávání pozvolného oživení. Jsou tedy i podporou pro holubičí postoj ECB. Ten ostatně včera akcentoval Mario Draghi, který vedle standardních tezí přidal i prohlášení, že je banka připravena spustit další kolo LTRO.
Reakce trhů na index Ifo je lehce negativní. Eurodolar i akcie svůj prvotní pokles rychle zastavily a následně ho korigují.