Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaměstnanci ČT24 si stěžují RRTV: Zpravodajství bylo ovlivňováno směrem Zemana a SPOZ

Zaměstnanci ČT24 si stěžují RRTV: Zpravodajství bylo ovlivňováno směrem Zemana a SPOZ

31.10.2013 13:04
Autor: ČTK

Třiadvacet zaměstnanců kanálu ČT24 včetně moderátorky Daniely Drtinové a zástupce šéfredaktora zpravodajství Adama Komerse poslalo Radě České televize dopis s kritikou zpravodajství. Podle dokumentu, jehož text dnes zveřejnil server idnes.cz, šéfredaktor redakce zpravodajství Petr Mrzena zasahoval do zpravodajství televize ve prospěch prezidenta Miloše Zemana i jeho spřízněné strany SPOZ. Vedení televize chce stížnost nechat posoudit nezávislým auditorem.

"Cenzorské zásahy či pokusy o ně, příkazy vedoucí k porušování objektivity a vyváženosti ze strany šéfredaktora zpravodajství se vystupňovaly v době kampaní před volbou prezidenta ČR a po zvolení Miloše Zemana hlavou státu," uvádí se ve stížnosti.

Autoři listu předkládají řadu konkrétních případů. Poukazují například na to, že po oficiálním stanovisku o údajné viróze hlavy státu u korunovačních klenotů byly ze zpravodajství staženy záběry vrávorajícího prezidenta. Dalšími příklady jsou zpravodajství o vztyčeném prostředníčku výtvarníka Davida Černého směrem k Hradu, které se objevilo jen ve čtené zprávě a bylo vyřazeno z hlavní zpravodajské relace Události, nebo fakt, že po personálním zemětřesení v resortu ministerstva dopravy dostal prostor k vyjádření jen ministr Zdeněk Žák kandidující za SPOZ.

Jméno byli ochotni zveřejnit jen Drtinová s Komersem, všechny signatáře zná pouze předseda Rady České televize Milan Uhde. "Jména nezveřejňujeme kvůli obavám z pomsty a taky po zkušenostech z dob minulých," píše se v textu dokumentu. Když s obdobnými námitkami na konci roku 2011 vystoupil redaktor Jakub Kalenský, byl o pár týdnů později na hodinu propuštěn, uvedli signatáři.

Podle Uhdeho to svědčí o tom, že v ČT vládne atmosféra obav z otevřeného jednání. "To je podle mě neméně znepokojivá zpráva jako obsah toho podnětu. Obojí je pro mě jako člena rady velmi znepokojivé," poznamenal.

Generální ředitel ČT Petr Dvořák uvedl, že o kritice některých reportáží věděl od srpnové schůzky s moderátorkou Drtinovou a zářijového jednání s vedením zpravodajství a všemi moderátory. "Požádal jsem je proto o konkrétní materiál, který by jejich podněty shrnul, avšak žádný text jsem ani přes opakované přísliby nikdy neobdržel," uvedl.

Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal tvrdí, že zpravodajství ČT kritéria vyváženosti a objektivity splňuje. "Velice mě proto překvapuje, že někteří editoři, kteří mají být údajně součástí anonymní skupiny podporující podnět podaný Radě ČT, nyní zveřejňují své výtky i k rok starým reportážím," řekl.

Nezávislá odborová organizace České televize, do jejíhož vedení patří i Komers, se v srpnu ostře postavila proti stažení druhé z veřejných signatářek této stížnosti Drtinové z pozice moderátorky pořadu Události, komentáře. To se mělo podle odborářů stát na základě politické objednávky. Za Drtinovou se poté postavila řada zaměstnanců ČT.


Váš názor
 •  
  31.10.2013 14:27

  Pane řediteli, doufám, že mezi pořady, které jsou objektivní a vyvážené nepočítáte manipulativní a neseriozní PH na ČT24.
  Homo
 • pane řediteli,
  31.10.2013 13:50

  jste nositelem jména, z veřejně známých osob, kde již vaši jmenovatelé se netěší přízni slušných lidí. Věřím, že zůstaneme reprezentantem serioznosti. První vaše - pro mě - selhání bylo v kauza Kvapilová-Drtinová. Druhé - "zavírání očí " - nad férovostí informovanosti okolo všech letošních voleb. Třetí - dohledněte na "cenzuru " do online vysílání na CT 24 time od 13.00 - do 13.05 včerejšího dne 30.10. - chybějících 5 minut, které jste vystřihli v rozhovoru se Zimolou na otázku redaktorky, jak to bylo s pozváním na hrad. Jasně tam zazněla odpověd.
  AMN
 • ale to je přece norma
  31.10.2013 13:47

  V ČT se takto mystifikuje veřejnost od samého začátku jejího vzniku. Od časů Husákova soudruha ředitele Zelenky se NIC nezměnilo, jen se vyměnily role. Velký synáček bolševik Rumla se svými svazáky a svazačkami nám ukázal po listopadu cestu, kterak si lehl se spacákem do redakce a stávkoval:-)) Už si nepamatujete? A praktiky od tohoto momentu se jen oprášily a natřely namodro. Lidé na vysokých postech směle propagovali politiku ODS, tu zase ČSSD... nedávno TOP09... dnes Zemana. Ti stejní lidé, co protestují dnes, lezli servilně do zadku poslední koaliční vládě. Až aférou Nečase se trochu osmělili a pustili se do "objektivního" vysílání. Celý xindl na Kavčích horách bys jedným šmahem zprivatizoval. Jesem zvědav, jak by se najednou museli starat o své živobytí, kdyby jim nepřitékalo ze zákona cca 7 miliard koncesionářských poplatků... A RRTV je kapitola sama pro sebe. Lidé jako Uhl, komunistka Figingerová a řada prodejných kreatur tristní situaci podtrhují. Tito lidé zasahují i dnes do chodu čt z 90% jen na ideologickém základě. Ale vylepšili jsme si toto médium nárůstem neuvěřitelného množství úřednického aparátu..., zprofanovaných Moravců atd... Tomu říkám pokrok :-((
  Jesse
  • Re: ale to je přece norma
   31.10.2013 14:08

   jenže se včera "osmělili" moc. Pustili do Událostí a komentářů B. Pečinku ... a on jim do té bábovičky kopnul :))
   mša
   •  
    31.10.2013 14:32

    jooo, to jsem si všiml, jak u slov Pečínky soudruh Vladimir Vladimirovič Mitrofanov z Rudého Práva skoprněl a zapoměl mluvit :-))))
    Jesse
 • Zprivatizovat, propustit
  31.10.2013 13:31

  Navrhuju ČT zprivatizovat a odboráře z redakce Zpravodajství propustit.
  I'm a looser baby...
  • Re: Zprivatizovat, propustit
   31.10.2013 14:28

   Bo - bo na ně!!!
   Homo
Aktuální komentáře
24.5.2018
6:32Fidelity: Geopolitika a její vliv na trhy
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů