Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v říjnu: Reálné riziko deflace

Produkční ceny v říjnu: Reálné riziko deflace

15.11.2013 9:35
Autor: David Marek

Po rozhodnutí ČNB intervenovat na devizovém trhu a oslabit kurz koruny se občas objevila kritika, že motiv k tomuto kroku, tedy hrozba deflace, je poněkud přeceňován. Dnes publikované údaje ukazují, že tomu tak není. Vývoj cen v jednotlivých sektorech české ekonomiky ukazuje, že deflace je již realitou.

Index cen průmyslových výrobců se minulý měsíc snížil o 0,4 procenta a meziroční inflace klesla na nulu. K poklesu cen v říjnu přispěly zejména nižší ceny produkce rafinérií a koksáren, které klesly o 4,7 procenta. V závěsu, jak tomu bývá často, jsou ceny chemických látek klesající o 2,2 procenta. Pokles cen v zemědělství v posledních měsících se promítl do cen v potravinářském průmyslu, kde se ceny minulý měsíc snížily o 0,3 procenta. Pohled napříč košem cen, z nichž se index cen průmyslových výrobců skládá, ukazuje, že nebýt růstu cen elektřiny (zejména kvůli příspěvku na OZE), byl by průmysl dávno v deflaci.

Ostatní sektory ekonomiky se v deflaci již pohybují. Ceny zemědělských výrobců meziročně klesají o 3,3 procenta, ceny v sektoru služeb se snížily o 2,3 procenta. Nejhůře je na tom stavebnictví, zde se sice dosahuje meziroční pokles cen jen 1,0 procento, deflace však trvá více než tři roky. Přidáme-li k tomuto výčtu meziroční pokles dovozních cen o 0,3 procenta a vyhlídku na pokles inflace ve spotřebitelských cenách k nule na začátku příštího roku, jsou obavy z plošné deflace v české ekonomice a riziku zakořenění deflačních očekávání zcela na místě. V takové situaci je úsilí centrální banky o uvolnění měnových podmínek formou devizových intervencí racionálním krokem.


Ceny průmyslových výrobců ČR - Meziroční reálný růst (%):
Graf - průmyslových výrobců ČR


Váš názor
 •  
  15.11.2013 13:14

  Zlevňují lokomotivy,proto se musí zdražit mlíko
  Homo
 •  
  15.11.2013 10:07

  ..a je to tady, vítejte ve světě, kde se slabá poptávka léčí zvýšením cen. Kupní síla obyvatel klesá, tak zvýšíme ceny a poptávka poroste.. tenhle recept by nevymyslel ani Babica :) http://www.youtube.com/watch?v=dD-fqvK0fa0
  bob
  •  
   15.11.2013 10:50

   pane Marek pokud to - neočistíte o automotive (přebytek kapcit prostě je), - pokles energiií (přebytek kapcit protě je, technologický vývoj vede k úsporám) - pokles IT, deflace je 30 let a nikomu nevadí - pokles ceny ropy tak je ten váš graf úplně k ničemu Pokud velké německé chemičky říkají, že se jim vyplatí porukovat v USA díky brutálnímu poklesu cen ropy a plynu v USA, tak se to přece i v Evropě na cenách někde musí projevit
   dorcas
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data