Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deflace ve výrobních cenách se v eurozóně výrazněji prohloubila

Deflace ve výrobních cenách se v eurozóně výrazněji prohloubila

03.12.2013 11:10, aktualizováno: 3.12. 11:31
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

 Index cen výrobců se v eurozóně za říjen snížil o 0,5 procenta, zatímco se čekal pouze 0,2procentní pokles. V září naproti tomu výrobní ceny stouply o 0,2 procenta. Za meziměsíčním poklesem indexu stojí hlavně energie, jejichž výrobní ceny se v říjnu snížily o 1,4 procenta. I bez nich by ale index klesl, i když pouze o 0,1 procenta. Snižovaly se totiž také ceny zboží běžné spotřeby o 0,3 procenta, přičemž ceny kapitálového zboží a zboží dlouhodobé spotřeby stagnovaly. Výrobní ceny meziproduktů klesly o 0,2 procenta.

Meziroční změna indexu ukazuje, že se dál upevnila deflace ve výrobních cenách, které klesly oproti loňskému říjnu o 1,4 procenta. V září byl meziroční pokles 0,9procentní. Také do meziročního poklesu indexu hodně promlouvají energie a to už delší dobu. Nejsilnější deflaci v eurozóně registruje Kypr, kde jsou ceny meziročně o 4 procenta níž. V závěsu se drží Nizozemsko s poklesem o 3,7 procenta. V Itálii ceny klesají o 2,7 procenta. Na druhé straně stojí Estonsko s 10,9procentním růstem cen, zůstává však osamoceno. Kromě něj rostou ceny už jen v Irsku a nepatrně ve Finsku a na Maltě. V Německu index cen výrobců klesá o 0,7 procenta.

V celé EU se výrobní ceny v říjnu meziměsíčně snížily o 0,6 procenta, meziročně jsou níž o 1,1 procenta, když inflace v Británii a Švédsku je mírně kladná.

Data o výrobních cenách v eurozóně se nijak znatelně neprojevují na kurzu eura. Nízká dynamika cen za říjen je sice negativním překvapením, ale trhy na ni reagovaly už při zveřejnění indexu spotřebitelských cen zhruba před měsícem. Spotřebitelské ceny jsou obecně důležitějším indikátorem a Evropská centrální banka už na ně odpověděla snížením úrokových sazeb. Od té doby se obavy z cenového vývoje o něco snížily zásluhou spotřebitelské inflace, která podle předběžné zprávy v listopadu lehce stoupla.


PPI


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Deflátor PCE, y/y
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
15:00USA - Nově otevřená prac. místa