Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cienciala chce vytvořit novou těžařskou firmu řízenou státem a prolomit těžební limity na Mostecku

Cienciala chce vytvořit novou těžařskou firmu řízenou státem a prolomit těžební limity na Mostecku

5.12.2013 8:33
Autor: ČTK

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala chce vytvořit novou těžařskou společnost s většinovým podílem státu. V materiálu připravovaném pro prezentaci na vládě je to jeho klíčový argument pro prolomení těžebních limitů na Mostecku, napsaly dnešní Lidové noviny (LN). Ty mají dokument k dispozici. 

Myšlenka na projekt těžařské firmy se státní majoritou vzešla podle LN od firmy Severní energetická, která se oddělila od Czech Coalu Pavla Tykače. Podnikatelé Jan Dienstl a Tomášem Fohler, kteří ji vedou, by se novém projektu spokojili s menšinovým podílem. 

Na další těžbě mají zájem, aby si zajistili budoucí zisky i surovinu pro svou elektrárnu ve Chvaleticích. "Stát by do společné firmy vložil své pozemky na Mostecku, podle přijatého usnesení by však neměly vzniknout žádné nároky na státní rozpočet," doplnily Lidové noviny. 

Podle Ciencialy by stát díky tomuto projektu získal kontrolu nad těžbou. Nová firma by navíc měla být zárukou, že velká část výnosů z těžby půjde do rozvoje Ústeckého kraje. "Tím by (stát) získal možnost rozhodovat o případné těžbě za dnešními limity, mohl by určovat, komu bude uhlí směrováno podle aktuálních potřeb státu, mohl by více prostředků ze zisku investovat do regionu a především by byl garantem toho, že s vlastníky nemovitostí bude jednáno seriózně," píše se v dokumentu, který na ministerstvu vznikl 22. listopadu. Od té doby čeká na projednání. 

Na závěr svého chystaného vystoupení na vládě, jehož plné znění Lidové noviny otiskly, ministr průmyslu a obchodu v demisi vysvětluje, proč by o prolomení limitů měl rozhodnout Rusnokův kabinet. "Protože celý problém není věcný, ale politický, a my jsme vláda nepolitická, nýbrž odborná, mám vážnou obavu, že pokud tento problém nevyřešíme my, bude to politicky neprůchodné i u příští vlády, tak jako u všech předchozích vlád," dodal Cienciala.


Váš názor
 • Penězovod
  5.12.2013 12:32

  Další šance pro politiky jak přijít k penězům, jak pro strany, tak pro sebe. Ale neuděláme nic. Jsem pesimista
  jerry
 • TO JE JEDNODUŠE NEUVĚŘITELNÝ
  5.12.2013 11:09

  STÁT BUDE KONTRAHOVAT S TYKAČEM A DIENSLEM??? Navíc nikým nejmenovaná vláda????
  Bob
  • Re: TO JE JEDNODUŠE NEUVĚŘITELNÝ
   5.12.2013 11:14

   Nikým nejmenovaná vláda? Jsi jednoduše neuvěřitelný ;-)
   Kalka.
 • tomu se říká
  5.12.2013 9:15

  od soukromého vlastnictví - znárodnění / k majetku lidu - privatizaci / majetku pravicovým komunistů - k návratu státního majetku do rukou lidu...:-)) Tyto přesuny bohatství zaplatí ten, kdo majetek nevlastní :-))
  Jesse
 • hmhmhm
  5.12.2013 8:50

  ano, a také by mohl stát v klidu převzít OKD od pana Bakaly ... hezky připravená firma :) M
  round watcher
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba