Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oslabení koruny po intervencích znamená miliardy navíc na dotacích, pochvalují si ROP

Oslabení koruny po intervencích znamená miliardy navíc na dotacích, pochvalují si ROP

06.12.2013 14:52
Autor: ČTK

Regionální operační programy, prostřednictvím kterých do Česka proudí dotace z evropských fondů, díky nedávné intervenci České národní banky a následnému oslabení koruny budou moci rozdělit o několik miliard korun více, než se původně předpokládalo. Například v Olomouckém a Zlínském kraji v následujících dvou letech mohou žadatelé z řad měst a obcí počítat se zhruba 400 miliony korun navíc. Ne všechny operační programy ale stihnou vyšší příděl finančních prostředků zužitkovat. 

Ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava Ivan Matulík dnes novinářům řekl, že příští rok se suma k vyplacení v Olomouckém a Zlínském kraji, která je alokována v eurech, po intervenci ČNB zvýší o 100 milionů korun. Podle původního scénáře měl ROP Střední Morava příští rok vyplatit 2,5 miliardy korun. Do konce roku 2015 by celkové navýšení peněz určených na dotace v případě příznivého vývoje kurzu koruny mohlo v Olomouckém a Zlínském kraji dosáhnout až 400 milionů korun. 

Matulík odhadl, že regionální operační programy v celém Česku budou mít navíc k dispozici několik miliard korun, avšak zřejmě budou mít problém tyto peníze vyplatit. O peníze se lze ucházet do konce letošního roku a v následujících dvou letech je třeba dotace utratit. 

Zatímco v Olomouckém a Zlínském kraji je možné dotaci na veřejné projekty podle uzavřených smluv dodatečně zvýšit ze 70 až na 85 procent nákladů, tak regionální operační programy v ostatních krajích tuto pojistku nemají. ROP Střední Morava by díky flexibilnímu podílu dotace měl většinu peněz bez větších problémů vyplatit na veřejné projekty měst a obcí. "Peníze, které zůstanou, se rozpočítají," podotkl Matulík. 

Pro Česko bylo na programové období 2007 vyčleněno 750 miliard korun. Matulík připomněl, že podle dřívějšího odhadu ministerstva pro místní rozvoj letos Česká republika nevyužije až 30 miliard korun a za celé programové období by tato částka mohla činit 70 miliard korun. Po oslabení koruny hodnota nevyžitých dotací zřejmě ještě vzroste. 

Vedení ROP Střední Morava tento týden schválilo další dotace v hodnotě 200 milionů korun, které získají města na svůj rozvoj. S pomocí těchto dotací budou revitalizována náměstí a veřejná prostranství v 16 městech Olomouckého a Zlínského kraje. V předchozích letech bylo do revitalizací území obcí s nejméně 5000 obyvateli z ROP Střední Morava investováno více než 740 milionů korun. 

Na rozvoj Olomouckého a Zlínského kraje bylo v letech 2007 až 2013 vyčleněno 17,5 miliardy korun. Mezi největší příjemce dotací z ROP Střední Morava patří města a obce, kraje, podnikatelé a neziskové organizace.

Více o intervencích ČNB čtěte na Patria.cz v Tématu měsíce:

intervence ČNB


Váš názor
  •  
    06.12.2013 17:02

    To nám strašně pomůže, když je stejně neumíme vyčerpat. A když jo, tak na projekty které jsou většinou buď zbytečné, nebo přímo podvodné.
    qwer
Aktuální komentáře
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS SICAV, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
22:00AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s prom. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2025
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data