Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo chce ve výkonné radě ECB viceprezidentku Bundesbank

Německo chce ve výkonné radě ECB viceprezidentku Bundesbank

17.12.2013 19:14
Autor: ČTK

Německo si přeje, aby se novou členkou šestičlenné Výkonné rady Evropské centrální banky (ECB) stala současná viceprezidentka německé centrální banky (Bundesbank) Sabine Lautenschlägerová (49). Agentuře Reuters to dnes potvrdil mluvčí německé vlády. Lautenschlägerová by měla nahradit německého ekonoma Jörga Asmussena (45), který o víkendu oznámil odchod z výboru. 

S kandidátem musí souhlasit i ostatní členové eurozóny. Německo nemá na místo automatický nárok, obecně se však předpokládá, že největší evropská ekonomika svého zástupce ve výkonné radě mít bude. 

Nominace Lautenschlägerové není žádným překvapením. Jako jednu z kandidátek ji už o víkendu označila německá média. Původem právnička působí v bankovním dohledu již několik let, viceprezidentkou Bundesbank je od roku 2011. Kromě Lautenschlägerové se v německých médiích jako o potenciálních nástupkyních Asmussena mluvilo o šéfce německého bankovního regulátora BaFin Elke Königové a o vedoucí výzkumného hospodářského institutu v Halle Claudii Buchové. 

Respektovaný ekonom Asmussen se v nové německé vládě stane náměstkem ministryně práce a sociálních věcí Andrey Nahlesové. Svůj odchod z prestižní funkce v ECB vysvětlil rodinnou situací. Ve výkonné radě ECB loni nahradil Jürgena Starka, který odstoupil kvůli nesouhlasu s tím, že ECB zavedla program nákupů dluhopisů zemí ohrožených dluhovou krizí. 

Výkonnou radu tvoří prezident Evropské centrální banky, viceprezident a další čtyři členové. Funkční období členů rady je osm let. Výkonná rada řídí běžný chod banky a koordinuje činnost národních centrálních bank. Mezi její hlavní úkoly patří také odpovědnost za provádění měnové politiky v souladu s rozhodnutím Rady guvernérů ECB.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů