Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy

Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy

07.01.2014 15:38
Autor: ČTK

Ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem. Pecina tak vyřešil zhruba měsíc trvající dvojvládí v čele policie, které nastalo poté, co ministr vrátil Červíčkova soudem očištěného předchůdce Petra Lessyho do služebního poměru. Jediným policejním prezidentem bude od středy Lessy, Červíček se vrací do funkce náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. Ministr to uvedl na tiskové konferenci. Lessy řekl, že novému ministrovi vnitra nabídne po ustavení vlády rezignaci.

Podle Peciny došlo při Červíčkově jmenování do funkce k "výraznému pochybení".

Lessy zdůraznil, že na postu policejního prezidenta nelpí. "Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády a nového ministra vnitra dát ministrovi rezignaci na svou funkci, pokud bude chtít," prohlásil. Tímto krokem chce "zcela odblokovat situaci". Dodal, že do té doby nebude dělat žádné radikální personální změny.

Pecina se dnešním rozhodnutím ztotožnil s názorem své poradní komise, která mu v pondělí odvolání Červíčka doporučila. Podle ní neměl Červíčka po obvinění Lessyho v srpnu 2012 odvolat z pozice náměstka policejního prezidenta tehdejší ministr vnitra Jan Kubice, ale další z Lessyho náměstků Pavel Osvald. Červíčkův advokát však již dříve avizoval, že v případě odstranění Červíčka z čela policie podá takzvaný rozklad, případně i žalobu k soudu.

Lessyho vrátil Pecina do služebního poměru navzdory doporučení své poradní komise začátkem prosince, čímž vzniklo dvojvládí v čele policie. Protože se Červíček odmítl funkce dobrovolně vzdát, Pecina zahájil správní řízení přezkoumávající zákonnost jeho jmenování. Červíček však naznačil, že Pecina proti němu postupuje, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii. Ministr chtěl podle Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.

Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů z pomluvy a zneužití pravomoci. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Vývoj událostí v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho

2011:

Září - Šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek pro vnější službu Jaroslav Vaněk podali trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Vadil jim Lessyho výrok v deníku Právo, že jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, Rudolf Setvák, v minulosti jako pracovník brněnské policejní inspekce zametal oznámení podaná na Vaňka. Vaněk i Koutný Lessyho tvrzení odmítli.

1. prosince - Policejní inspekce rozhodla, že Lessy se výroky na Vaňkovu adresu nedopustil trestného činu. Věc předala ministru vnitra Janu Kubicemu ke kázeňskému projednání.

2012:

3. ledna - Ministr Kubice zahájil s Lessym kázeňské řízení, které však už na konci téhož měsíce zastavil. Podle mluvčího resortu se tak ministr rozhodl proto, že Lessymu nebylo spáchání kázeňského přestupku prokázáno.

29. srpna - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle inspekce Lessy 6. září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující Vaňka s tím, aby je dala redaktorovi deníku Právo. Lessy obvinění odmítl, redaktor se ho prý na Vaňka sám ptal.

- Ministr Kubice zbavil Lessyho služebního poměru. V čele policie ho ještě týž den nahradil náměstek Martin Červíček.

14. září - Žalobce zamítl Lessyho stížnost proti stíhání.

11. října - Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení, které Lessy podal kvůli propuštění ze služebního poměru na ministra Kubiceho. Podle Lessyho Kubice zneužil pravomoc tím, že před jeho propuštěním neprovedl vlastní šetření.

22. října - GIBS navrhla obžalovat Lessyho ze zneužití pravomoci a pomluvy.

14. listopadu - Ministr Kubice zamítl Lessyho rozklad proti rozhodnutí o propuštění od policie.

19. prosince - Obvodní soud pro Prahu 7 vydal trestní příkaz, kterým uznal Lessyho vinným z pomluvy a zneužití pravomoci. Za to mu vyměřil osmiměsíční trest podmíněně odložený na 18 měsíců. Lessy podal proti trestnímu příkazu odpor, a soud tak musel ve věci nařídit hlavní líčení.

2013:

16. května - Obvodní soud pro Prahu 7 Lessyho nepravomocně zprostil obžaloby. Žalobce se proti verdiktu odvolal.

12. července - Nový ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že pokud soud Lessyho pravomocně osvobodí, může se vrátit k policii.

26. října - Pražský městský soud pravomocně zastavil Lessyho stíhání. Podle soudu bylo od počátku vedeno nezákonně, neboť ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Žalobce následně podal nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi návrh na dovolání.

3. prosince - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění; policie tak má dva prezidenty - Červíčka, jenž řekl, že sám neodstoupí, a Lessyho, který čerpá dovolenou.

4. prosince - Červíčka přijal prezident Miloš Zeman, podle něhož by měl situaci řešit až nový ministr vnitra. Později Zeman řekl, že podle něj je policejní prezident jen jeden, a to Červíček, nejlepší by ale bylo vypsat výběrové řízení.

9. prosince - Pecina zahájil správní řízení, ve kterém přezkoumává jmenování Červíčka do čela policie.

18. prosince - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že nepodá dovolání proti zastavení Lessyho trestního stíhání. Dovolání nepovažuje za účelné, protože by nemohlo přinést zásadní změnu v konečném posouzení věci.

19. prosince - Prezident Zeman přijal ministra vnitra Pecinu a policejního prezidenta Lessyho. Schůzka se konala na jejich žádost, informoval na webu bez dalších podrobností Hrad.

2014

6. ledna - Poradní komise ministra vnitra v demisi Martina Peciny dospěla k závěru, že Lessyho nástupce Martin Červíček byl předloni do funkce jmenován neoprávněně. Komise také doporučila Pecinovi, aby zrušil Červíčkovo odvolání z funkce náměstka policejní prezidenta i jeho jmenování do čela sboru.

7. ledna - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Červíčka policejním prezidentem. Policejním prezidentem bude od 8. ledna Lessy, Červíček se vrátí do funkce náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data