Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy

Pecina zrušil jmenování Červíčka, policejním prezidentem je Lessy

07.01.2014 15:38
Autor: ČTK

Ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Martina Červíčka policejním prezidentem. Pecina tak vyřešil zhruba měsíc trvající dvojvládí v čele policie, které nastalo poté, co ministr vrátil Červíčkova soudem očištěného předchůdce Petra Lessyho do služebního poměru. Jediným policejním prezidentem bude od středy Lessy, Červíček se vrací do funkce náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování. Ministr to uvedl na tiskové konferenci. Lessy řekl, že novému ministrovi vnitra nabídne po ustavení vlády rezignaci.

Podle Peciny došlo při Červíčkově jmenování do funkce k "výraznému pochybení".

Lessy zdůraznil, že na postu policejního prezidenta nelpí. "Jsem připraven v okamžiku jmenování nové vlády a nového ministra vnitra dát ministrovi rezignaci na svou funkci, pokud bude chtít," prohlásil. Tímto krokem chce "zcela odblokovat situaci". Dodal, že do té doby nebude dělat žádné radikální personální změny.

Pecina se dnešním rozhodnutím ztotožnil s názorem své poradní komise, která mu v pondělí odvolání Červíčka doporučila. Podle ní neměl Červíčka po obvinění Lessyho v srpnu 2012 odvolat z pozice náměstka policejního prezidenta tehdejší ministr vnitra Jan Kubice, ale další z Lessyho náměstků Pavel Osvald. Červíčkův advokát však již dříve avizoval, že v případě odstranění Červíčka z čela policie podá takzvaný rozklad, případně i žalobu k soudu.

Lessyho vrátil Pecina do služebního poměru navzdory doporučení své poradní komise začátkem prosince, čímž vzniklo dvojvládí v čele policie. Protože se Červíček odmítl funkce dobrovolně vzdát, Pecina zahájil správní řízení přezkoumávající zákonnost jeho jmenování. Červíček však naznačil, že Pecina proti němu postupuje, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii. Ministr chtěl podle Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a tří krajských ředitelství.

Lessyho od policie propustil předloni v srpnu Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů z pomluvy a zneužití pravomoci. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Vývoj událostí v kauze policejního prezidenta Petra Lessyho

2011:

Září - Šéf zlínské krajské policejní správy Bedřich Koutný a jeho náměstek pro vnější službu Jaroslav Vaněk podali trestní oznámení na policejního prezidenta Petra Lessyho. Vadil jim Lessyho výrok v deníku Právo, že jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, Rudolf Setvák, v minulosti jako pracovník brněnské policejní inspekce zametal oznámení podaná na Vaňka. Vaněk i Koutný Lessyho tvrzení odmítli.

1. prosince - Policejní inspekce rozhodla, že Lessy se výroky na Vaňkovu adresu nedopustil trestného činu. Věc předala ministru vnitra Janu Kubicemu ke kázeňskému projednání.

2012:

3. ledna - Ministr Kubice zahájil s Lessym kázeňské řízení, které však už na konci téhož měsíce zastavil. Podle mluvčího resortu se tak ministr rozhodl proto, že Lessymu nebylo spáchání kázeňského přestupku prokázáno.

29. srpna - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila Lessyho z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle inspekce Lessy 6. září 2011 předal své mluvčí dokumenty očerňující Vaňka s tím, aby je dala redaktorovi deníku Právo. Lessy obvinění odmítl, redaktor se ho prý na Vaňka sám ptal.

- Ministr Kubice zbavil Lessyho služebního poměru. V čele policie ho ještě týž den nahradil náměstek Martin Červíček.

14. září - Žalobce zamítl Lessyho stížnost proti stíhání.

11. října - Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení, které Lessy podal kvůli propuštění ze služebního poměru na ministra Kubiceho. Podle Lessyho Kubice zneužil pravomoc tím, že před jeho propuštěním neprovedl vlastní šetření.

22. října - GIBS navrhla obžalovat Lessyho ze zneužití pravomoci a pomluvy.

14. listopadu - Ministr Kubice zamítl Lessyho rozklad proti rozhodnutí o propuštění od policie.

19. prosince - Obvodní soud pro Prahu 7 vydal trestní příkaz, kterým uznal Lessyho vinným z pomluvy a zneužití pravomoci. Za to mu vyměřil osmiměsíční trest podmíněně odložený na 18 měsíců. Lessy podal proti trestnímu příkazu odpor, a soud tak musel ve věci nařídit hlavní líčení.

2013:

16. května - Obvodní soud pro Prahu 7 Lessyho nepravomocně zprostil obžaloby. Žalobce se proti verdiktu odvolal.

12. července - Nový ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že pokud soud Lessyho pravomocně osvobodí, může se vrátit k policii.

26. října - Pražský městský soud pravomocně zastavil Lessyho stíhání. Podle soudu bylo od počátku vedeno nezákonně, neboť ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení. Žalobce následně podal nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi návrh na dovolání.

3. prosince - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění; policie tak má dva prezidenty - Červíčka, jenž řekl, že sám neodstoupí, a Lessyho, který čerpá dovolenou.

4. prosince - Červíčka přijal prezident Miloš Zeman, podle něhož by měl situaci řešit až nový ministr vnitra. Později Zeman řekl, že podle něj je policejní prezident jen jeden, a to Červíček, nejlepší by ale bylo vypsat výběrové řízení.

9. prosince - Pecina zahájil správní řízení, ve kterém přezkoumává jmenování Červíčka do čela policie.

18. prosince - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil, že nepodá dovolání proti zastavení Lessyho trestního stíhání. Dovolání nepovažuje za účelné, protože by nemohlo přinést zásadní změnu v konečném posouzení věci.

19. prosince - Prezident Zeman přijal ministra vnitra Pecinu a policejního prezidenta Lessyho. Schůzka se konala na jejich žádost, informoval na webu bez dalších podrobností Hrad.

2014

6. ledna - Poradní komise ministra vnitra v demisi Martina Peciny dospěla k závěru, že Lessyho nástupce Martin Červíček byl předloni do funkce jmenován neoprávněně. Komise také doporučila Pecinovi, aby zrušil Červíčkovo odvolání z funkce náměstka policejní prezidenta i jeho jmenování do čela sboru.

7. ledna - Ministr Pecina zrušil rozhodnutí o jmenování Červíčka policejním prezidentem. Policejním prezidentem bude od 8. ledna Lessy, Červíček se vrátí do funkce náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data