Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol ve 4Q se ztrátou 690 milionů korun

Unipetrol ve 4Q se ztrátou 690 milionů korun

24.1.2014 8:22, aktualizováno: 24.1. 9:06
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Petrochemický holding Unipetrol v posledním čtvrtletí roku 2013 hospodařil s čistou ztrátou 690 milionů korun při konsensuálním odhadu ztráty 446 mil. mediánem a 375 mil. průměrem odhadů dle Reuters. Provozní ztráta dosáhla 396 milionů korun při očekávání ztráty 324 mil. eur mediánem a 267 mil. eur průměrem odhadů dle Reuters. Celkové tržby Unipetrolu na úrovni 25,07 miliardy korun ve 4Q13 také zaostaly za konsensem (25,25 mld. medián a 25,15 mld. průměr dle Reuters).

Na úrovni celého roku 2013 Unipetrol hospodařil se ztrátou 1,396 miliardy korun po předloňské ztrátě 3,098 miliardy korun. Tržby firmy klesly o sedm procent na 99,415 miliardy korun.

V samotném čtvrtém čtvrtletí roku 2012 vykázal Unipetrol ztrátu 2,78 miliardy korun.

Hlavním tvůrcem zisku byl stejně jako předloni na úrovni celého roku 2013 petrochemický segment, který vykázal v loňském roce provozní zisk 807,1 milionu korun. Naopak provozní ztráta rafinérského segmentu činila 1,741 miliardy korun. Příčinou byl zejména výrazný pokles marží jak na benzinu, tak na dieselu. Maloobchodní segment měl loni provozní zisk 185,3 milionu korun.

V letošním roce společnost plánuje mimo jiné zvýšení prodejů v rafinérském a maloobchodním segmentu sektoru díky omezení takzvané šedé zóny, investování do synergií mezi rafinérským a petrochemickým segmentem nebo zvýšení tržního podílu maloobchodního segmentu a zvýšení nepalivových prodejů díky očekávanému ekonomickému oživení.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Jednotlivé segmenty:

V rafinérském segmentu dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2013 objem zpracované ropy 906 kt, což je hodnota srovnatelná s předcházejícími čtvrtletími loňského roku. Využití rafinérských kapacit tak v posledním čtvrtletí roku 2013 dosáhlo úrovně 81 %. Rafinérský segment ve čtvrtém čtvrtletí vykázal EBITDA LIFO -391 milionů korun, zejména s ohledem na nejnižší rafinérské marže od konce roku 2011 a nízký rozdíl cen rop Brent a Ural. Pozitivně se do výsledku segmentu promítla úspora fixních a variabilních nákladů dosažená prostřednictvím iniciativ v oblasti provozní dokonalosti. V souvislosti s probíhající restrukturalizací zlepšeného výsledku dosáhla společnost Paramo. Za čtvrté čtvrtletí prodejní objemy rafinérských produktů meziročně klesly o 2 % na úroveň 762 kt, zejména s ohledem na plánovanou odstávku v kralupské rafinérii, která probíhala v září a říjnu.

Provozní zisk EBITDA LIFO petrochemického segmentu činil za čtvrté čtvrtletí loňského roku +514 milionů korun. Výsledek pozitivně ovlivnila vyšší úroveň petrochemických marží, posilování EUR vzhledem k CZK a USD, vyšší využití etylenové jednotky a úspora fixních a variabilních nákladů dosažená prostřednictvím iniciativ v oblasti provozní dokonalosti. V meziročním srovnání měly naopak negativní dopad na výsledek nižší jednotkové marže (olefiny), meziročně vyšší poplatky na obnovitelné zdroje a náklady spojené s nákupem emisních povolenek. Prodejní objemy petrochemických produktů za čtvrté čtvrtletí roku 2013 meziročně klesly na úroveň 420 kt (-7 %) k čemuž přispěly mírně nižší prodeje polymerů.

Maloobchodní segment vygeneroval ve čtvrtém čtvrtletí roku 2013 provozní zisk EBITDA LIFO +173 mil. Kč, zejména díky vyšším jednotkovým maržím a lepším meziročním prodejním objemům, ke kterým přispěly úspěšné kampaně na podporu prodeje a také zavedená legislativní opatření na potlačení nelegálních dovozů pohonných hmot (novela Zákona o pohonných hmotách platná od 1. října). Za lepšími finančními výsledky segmentu stojí také zákaznické programy na posílení značky BENZINA a věrnosti zákazníků. Na druhé straně společnost zaznamenala nízké nepalivové prodeje s ohledem na přetrvávající recesi české ekonomiky. V prosinci roku 2013 společnost BENZINA dokončila výstavbu třetí bezobslužné čerpací stanice Expres 24 v Ostravě.

V prosinci Unipetrol oznámil, že podepsal smlouvu o střednědobém úvěru ve výši 4 miliard korun s majoritním akcionářem, mateřskou skupinou PKN Orlen. Účelem úvěru "je diverzifikace zdrojů financování Unipetrolu a prodloužení splatnosti," uvedla petrochemická společnost. 

Sjednaný úvěr bude mít tříletou splatnost, každá tranše 36 měsíců po jejím obdržení. "Úroky budou placeny pololetně a budou vázány na šestiměsíční sazbu PRIBOR plus fixní marži. Úrokové náklady odpovídají aktuálně převládajícím tržním podmínkám pro tříleté úvěry poskytované v české koruně," uvedl Unipetrol k podmínkám transakce.

PKN Orlen dnes oznámila čistou ztrátu 422 mil. PLN oproti ztrátě 276 mil. PLN před rokem. Firma uvedla, že "je připravena na další obtížný rok v rafinaci.

(Zdroj: Unipetrol, Reuters)

 


Čtěte více:

Unipetrol si bere od PKN Orlen úvěr 4 mld. Kč kvůli rozložení zdrojů a prodloužení splatnosti
13.12.2013 16:43
Unipetrol podepsal 12. prosince smlouvu o střednědobém úvěru ve výši 4...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university