Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Revoluce na trhu právních služeb ve Velké Británii

Revoluce na trhu právních služeb ve Velké Británii

29.01.2014 5:30
Autor: KŠB, KSB

Koncem roku 2012 jsme v článku nazvaném „Tesco zákon: Kolik právníků se vejde do nákupního košíku“ informovali o liberalizaci trhu právních služeb ve Velké Británii. V důsledku změny zákona o poskytování právních služeb (Legal Services Act) z roku 2007 tehdy došlo k rozšíření spektra subjektů oprávněných poskytovat právní služby o tzv. alternativní obchodní struktury (Alternative Business Structures - ABS), tedy o subjekty, na jejichž řízení se nemusí podílet jen advokáti.

Zdá se, že nezůstalo jen u toho. Institut autorizovaných účetních pro Anglii a Wales (Institute of Chartered Accountants in England and Wales – ICAEW), samosprávná organizace s více než stoletou historií, našla během těchto Vánoc pod stromečkem dárek, ze kterého měla velkou radost nejen ona sama, ale z něhož se budou radovat především její členové. David Edmonds, předseda britské organizace dohlížející na regulátory poskytovatelů právních služeb ve Velké Británii (Legal Services Board – LBS), ve svém projevu na půdě Regulatory Policy Institute před Vánocemi uvedl, že LBS podpoří žádost ICAEW o začlenění mezi regulátory poskytování vybraných typů právních služeb. Stejně tak podpořil myšlenku, aby ICAEW získala oprávnění udělovat licence k poskytování právních služeb alternativními obchodními strukturami (ABS). Jinak řečeno, od tohoto roku se budeme moci setkat s tím, že některé právní služby ve Velké Británii budou moci poskytovat i účetní firmy.

 

Začlenění ICAEW mezi regulátory poskytování právních služeb dle Davida Edmondse „umožní firmám nabízet klientům komplexnější služby v případech, které nejsou sporné. Klienti tak budou moci využít právní služby jediného poradce, což se odrazí i v celkových nákladech služeb pro spotřebitele a povede i ke zvýšení konkurence. Pro ICAEW je to první krok, nicméně je to zásadní krok k liberalizaci trhu právních služeb.“

ICAEW na svých webových stránkách v návaznosti na prohlášení Davida Edmondse uvedla, že „během následujících měsíců bude ICAEW pracovat na tom, aby poskytla podporu a pomoc těm účetním firmám, které budou mít zájem o poskytování právních služeb a přeměnu na ABS tak, aby žádosti o udělení licencí byly schváleny na jaře roku 2014“. Pokud tedy dle slov Davida Edmondse v Británii do konce roku 2012 působilo již 250 subjektů typu ABS a vznik více než stovky dalších byl očekáván, lze předpokládat, že toto číslo ještě poroste.

Co se týče spektra nabízených a poskytovaných služeb, podle odpovědí na často kladené otázky (FAQ) zveřejněných na stránkách IACEW účetní firma s licencí ABS bude moci svým klientům poskytovat nejen účetní služby, ale „jakékoliv stanovené právní služby, k jejichž poskytování byla ABS udělena licence. Tyto stanovené právní služby budou poskytovány právníkem, který s danou firmou spolupracuje a který je kvalifikován k jejich poskytování, nebo účetním, kterému bylo uděleno výslovné oprávnění k poskytování stanovených právních služeb (nebo osobou pracující pod vedení takového právníka či účetního).“

Je tedy zřejmé, že nepůjde o stejný rozsah, v jakém právní služby poskytují advokáti, resp. jiné oprávněné právní profese. Ve Velké Británii jsou právní služby rozděleny do šesti skupin a oprávnění ICAEW se týká pouze jedné z těchto činností, a to právních služeb souvisejících s právem dědickým (tzv. probate activities). I když by se mohlo zdát, že jde jen o jednu z mála činností vyhrazených původně advokátům, jde o zásadní posun. Můžeme se proto ptát: které další činnosti budou následovat? Třebaže je právní prostředí Velké Británie specifické, nelze vyloučit, že v budoucnosti dojde k rozšíření vlny liberalizace na trhu právních služeb i do dalších zemí Evropy, možná i do ČR.

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data