Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký trh práce za leden vysílá smíšené signály, slabá tvorba nových míst ale převažuje

Americký trh práce za leden vysílá smíšené signály, slabá tvorba nových míst ale převažuje

07.02.2014 14:49, aktualizováno: 7.2. 15:54
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Zaměstnanost se v americké ekonomice za leden zvýšila o 113 tisíc pracovních míst. To je další zklamání. V prosinci přibylo 75 tisíc míst (po nepatrné revizi) a v lednu trh předpokládal výraznější zlepšení a růst o 180 tisíc míst.

Realita je nakonec slabší a to hlavně kvůli velmi slabé tvorbě míst v sektoru služeb. Tam přibylo pouze 66 tisíc zaměstnaných a to hlavně v oblasti služeb pro firmy a ve službách spojených s volnočasovými aktivitami. Ve státním sektoru se propouštělo, ubylo zde 29 tisíc míst. Naopak průmysl na tom byl velmi dobře a růstem zaměstnanosti o 76 tisíc napravil slabý prosinec, kdy zaměstnanost klesala.

Na druhou stranu se dál snížila nezaměstnanost. Podle průzkumu mezi domácnostmi se míra nezaměstnanosti v lednu snížila na 6,6 procenta i po výrazném poklesu v předchozích dvou měsících. Tentokrát přitom vypadají dobře také detaily. Pracovní síla v lednu stoupla a lidé, kteří přišli na trh práce, se zapojili do práce. Vedle toho našlo práci i 115 tisíc těch, kteří byli doposud řazeni mezi nezaměstnané. Počet osob mimo pracovní sílu tak klesl a stoupla míra participace.

Příznivé informace přináší také statistika mezd. Hodinová mzda stoupla meziměsíčně o 0,2 procenta, přičemž průměrná délka pracovního týdne se nezměnila. Meziročně jsou mzdy o 1,9 procenta výš. Data jsou přitom ještě trochu lepší, pokud nevezmeme v úvahu vedoucí pracovníky. Celkový objem mezd se v lednu vrátil k růstu po prosincovém poklesu, což je pozitivním signálem pro spotřebitelskou poptávku.

V rámci celého reportu mají největší váhu nová místa, takže negativní hodnocení převažuje. Celkově ale nejde o tak špatný report a to díky nízké nezaměstnanosti doplněné růstem míry participace. Firemní data a průzkum mezi domácnostmi tedy příliš neladí. Navíc je tu znovu možný vliv počasí na nízký počet nových míst, takže trhy berou nová čísla docela s rezervou. Kurz politiky Fedu se při smíšených číslech těžko bude měnit.

První reakcí dolaru bylo oslabení k euru i jenu, vzápětí ale přichází korekce a ztráty americké měny jsou už nevýrazné. Podobné je to s americkými výnosy, které v první chvíli spadly, ale rychle se vracejí zpět.

prace


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD