Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší světový těžař BHP Billiton výrazně zvýšil zisk díky lepším cenám a úspoře nákladů

Největší světový těžař BHP Billiton výrazně zvýšil zisk díky lepším cenám a úspoře nákladů

18.02.2014 9:23, aktualizováno: 18.2. 9:27
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

BHP Billiton, celosvětově největší těžební společnost, za šest měsíců do prosince 2013 meziročně zvýšila zisk o 31 procent na 7,8 miliardy dolarů z 5,9 mld. USD před rokem. Konsensem dle Bloomberg bylo 6,9 mld. USD. Akcie v Londýně mírně rostou. Od počátku roku jsou výš o 2,6 %, za poslední rok ale o 13,6 % níž. Ratingová agentura Moody's v reakci na výsledky uvedla, že jsou podporou pro úvěrové hodnocení, avšak rating zatím zůstává beze změny.

BHP Billiton, která zvýšila dividendu o 3,5 % a zlepšila souběžně výhled, očekává v průběhu svého fiskálního roku 2014 zlepšení globální ekonomiky, zejména pozitivní sentiment dodaný z ekonomik Spojených států a Japonska. „Ekonomické podmínky se zlepšily celosvětově v průběhu druhé poloviny roku 2013, zejména na úrovni makroekonomických indikátorů hlavních vyspělých ekonomik,“ uvedla sama firma v komentáři.

Těžař prochází nákladovými úsporami a orientací na těžbu železné rudy a mědi. „I omezením kapitálových výdajů se dostali na velmi atraktivní návratnost kapitálu,“ poznamenal analytik Invast Financial Peter Esho. Ta nyní dosahuje 22 %. BHP se zaměřuje na nejziskovější projekty a výdaje pro fiskální rok 2014 plánuje v objemu 16 miliard dolarů proti 22 mld. USD v roce předchozím.

Železná ruda je největší přispěvatelem do výsledků BHP Billiton. Ceny vstupů do ocelárenství v průběhu druhé poloviny roku 2013 vzrostly o 15 % s tím, jak Čína v roli celosvětově největšího spotřebitele navyšovala zásoby pro výrobu na úrovně nejvyšší za více jak rok a půl. Do zisku divize se to projevilo růstem o 1,7 mld. USD na 6,5 mld. USD. V letošním roce ceny přitom dosud klesly o 7,3 % a dle konsensu Bloomberg je očekáván pokles cen komodity v každém z let do roku 2017. Goldman Sachs či UBS očekávají nárůst dodávek v průběhu roku 2014 zejména z Austrálie. „Rostoucí nabídka železné rudy se projeví do poklesu tržních cen. BHP Billiton je ale jedním z producentů s nejnižšími náklady a tedy ve velmi konkurenceschopné pozici,“ říká za UBS Glyn Lawcock.

Celková úspora nákladů v souběhu se zvyšováním efektivnosti přinesla u BHP Billiton 4,9 mld. USD a očekává se nárůst na 5,5 mld. USD na konci fiskálního roku 2014. Tlak na produktivitu pomohl zvýšit marži na úrovni zisku před úroky a zdaněním o 9 % na celkových 38 %.


(Zdroj: BHP Billiton, Bloomberg)


Čtěte více:

Těžební gigant BHP Billiton po 58% propadu ziskovosti mění ředitele
20.02.2013 10:24
Nadnárodní těžební obr BHP Billiton (21,9 GBP, -2,08%) vytvořil v prvn...
Spojení Glencore Xstrata s nižším ziskem, oznámilo odpis 8 mld. dolarů. BHP Billiton zklamala. Obě akcie -3,5 %
20.08.2013 9:22
Komoditní skupina Glencore Xstrata oznámila, že jí v první polovině ro...
Železná ruda v opratích býků motorem růstu těžebního giganta BHP Billiton (+3 %). Produkce uhlí také nad odhady
22.10.2013 11:48
Největší těžař světa BHP Billiton (19,29 GBP, 2,94%) dnes zvýšil výhle...
Fondy mají spadeno na levné doly po celém světě. Oživí aktivitu v těžebním sektoru?
11.02.2014 12:34
Sešup cen komodit posledních dvou let zatopil nejednomu těžaři surovi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa
17:09Trhy věří v jedno velké tentokrát jinak…
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882
15:05Intel doplácí na nízké výrobní výnosy i slabý výhled. Valuačně ale zůstává „aktivem národní bezpečnosti“  
14:40Kapital prchá z USA. Rozvíjející se trhy lámou rekordy  
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru
11:22Strnadovo jmění se ze dne na den více než zdvojnásobilo. Je třetím nejbohatším na světě v kategorii do 40 let
11:18Nevýrazné obchodování před dalším rizikovým víkendem  
10:28Akcie Intelu padají po výsledcích a slabém výhledu až o 14 procent
9:53ŽIVĚ: Makrokompas s Petrem Sklenářem z ČNB
9:28Akcie CSG otevřely při svém debutu v plusu o více než 30 procent
8:50CSG debutuje v Amsterdamu i Praze, trhy uklidňuje obrat u Grónska a Intel zklamal  
8:42Rozbřesk: Vláda od dubna zvýší platy ve veřejném sektoru, porostou rychleji než v soukromém sektoru
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor
17:12Ono to zase takové eso není…
16:26Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,4 procenta
15:20Deutsche Bank: AI čeká těžký rok, prim budou hrát tři témata

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data