Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zájem o hypotéky počtem i objemem v lednu klesl, ač jsou sazby stále nízko

Zájem o hypotéky počtem i objemem v lednu klesl, ač jsou sazby stále nízko

19.02.2014 11:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Úrokové sazby jsou sice stále nízko, ale zájem o hypoteční úvěry klesá. Dokazují to počty, ale i objemy lednových hypoték, které nedosáhly ani na hranici sedmi miliard korun. To je téměř polovina objemu z loňského ledna. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Průměrné úrokové sazby hypoték v lednu stouply na 3,08 procenta z prosincových 3,06 procenta. 

"Za mírným nárůstem hypoindexu stojí zvýšení vyhlašovaných sazeb, ze kterých ale i ti největší hráči na poli hypotečního financování umí slevit. Příčinou pomalého rozjezdu roku je pak jednoznačně nový občanský zákoník," uvedl hypoteční specialista společnosti Partners Josef Uchytil. Rekord roku 2013 budou banky podle něj letos ztěžka překonávat. Loni poskytly banky občanům hypotéky za 149 miliard korun

Vývoj zájmu o hypotéky:

Rok

Úroková sazba

Počet hypoték

Objem hypoték (v mld. Kč)

Leden 2014

3,08 %

4 225

6,964

Leden 2013

3,21 %

5 146

8,386

Leden 2012

3,59 %

5 443

9,251

Leden 2011

4,20 %

3 404

5,716

Leden 2010

5,52 %

2 533

4,280

 

Nízké lednové objemy mají i podle Hypoindexu důvod čistě administrativní související s novým občanským zákoníkem. Nové formuláře a procesy totiž vyžadovaly určitý čas k zapracování. Banky si to ale vynahrazují již nyní, kdy se snaží obchody opět rozhýbat snížením úrokových sazeb. "Únorová čísla by tak již měla přinést zajímavější změnu v průměrných sazbách," uvedl vedoucí analytik Fincentra Josef Rajdl. 

Podobně jako objemy na tom byly v lednu i počty uzavřených hypoték. V lednu 2014 tak stále nízké úrokové sazby nalákaly do bank pro hypoteční smlouvu jen 4225 klientů. Méně než v prvním letošním měsíci jich bylo sjednáno naposledy v únoru roku 2011. 

Z dlouhodobého hlediska je patrné, že první měsíce v roce patří mezi slabší, ale letošní rozdíl je veliký. V prosinci loňského roku bylo sjednáno dvakrát tolik hypoték se skoro dvojnásobnými objemy. Konkrétně jich na konci minulého roku bylo 8175 v objemu 13,5 miliardy korun

Novinkou lednového trhu bylo zlevnění hypoték Fio banky. Ta snižuje všechny fixní úrokové sazby hypoték a navyšuje počet i výši možných slev.

Equa bank v lednu založila svou kampaň na vrácení poplatků. Pokud klienti refinancují svůj hypoteční úvěr do Equa bank, ta jim uhradí průměrnou výši poplatků, které zaplatili své původní bance, tedy 5400 korun.

(Zdroj: Fincentrum Hypoindex)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
13:08Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů