Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Firmy loni vyplatily na dividendách poprvé přes 1 bilion USD

    Firmy loni vyplatily na dividendách poprvé přes 1 bilion USD

    24.02.2014 8:57
    Autor: ČTK

    Společnosti s akciemi na burze po celém světě loni vyplatily na dividendách 1,03 bilionu USD (20,5 bilionu Kč). Vůbec poprvé tak výplata dividend překonala hranici jednoho bilionu USD; proti roku 2009 se částka vyplacená na dividendách zvýšila o více než 40 procent. Píše o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na analýzu společnosti Henderson Global Investors.

    Významný růst zaznamenaly hlavně rozvíjející se trhy. Výplata dividend v kontinentální Evropě naopak poněkud slábne, ukázala zpráva. Zvyšují se příspěvky od finančního sektoru, protože banky začínají po úvěrové krizi oživovat. Vyšší dividendy vyplácí také technologický sektor, protože firmy jako Apple odpovídají na zvyšující se tlak investorů, aby vydaly více peněz ze své obrovské nahromaděné hotovosti, upozornil FT.

    Finanční společnosti se na celkové hodnotě vyplacených dividend v roce 2009 podílely 17 procenty, loni to bylo již 21 procent. Naopak podíl energetických firem se snížil z více než osmi procent na pět procent.

    Výše dividend od firem z rozvíjejících se zemí byla loni více než dvojnásobná ve srovnání s rokem 2009. Nejvíce peněz na dividendách vyplácejí firmy ze Severní Ameriky, jako ExxonMobil a General Electric. Na celkové částce měly zhruba třetinový podíl. Naopak se snížil podíl firem z Japonska a kontinentální Evropy. Podíl firem z Evropy bez Británie loni klesl na více než pětinu z téměř 30 procent v roce 2009. Rozdílný výkon v jednotlivých regionech částečně odráží různé priority firem, dodal FT.

    Hodnocení zahrnuje veškeré dividendy vyplacené firmou, nejen ty, které platí vnějším akcionářům. Do celkové výše jsou tak zahrnuté i platby vládám a rodinám, které vlastní velké podíly ve firmách.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    29.08.2026
    8:36Víkendář: Německo čelí velkým výzvám, ale není to poprvé
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data