Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkend přinesl Itálii novou vládu Mattea Renziho

Víkend přinesl Itálii novou vládu Mattea Renziho

24.02.2014 14:33
Autor: ČTK

V Itálii o víkendu složil do rukou prezidenta Giorgia Napolitana přísahu nový kabinet premiéra Mattea Renziho, který se tak v 39 letech stal nejmladším předsedou vlády v historii země. Z 16 ministrů tvoří polovinu ženy, žena poprvé povede i resort obrany. Kabinet žádá dnes o důvěru v Senátu a v úterý i v dolní komoře parlamentu, očekává se, že ji hladce získá.

Nová vláda vznikla v rekordním tempu: předchozí premiér Enrico Letta totiž po sporech uvnitř vládní středolevicové Demokratické strany (PD) podal demisi teprve minulý pátek.

Dosavadní starosta Florencie Renzi, který se do čela PD dostal před dvěma měsíci a ve vysoké politice je nováčkem, se bude opírat o stejnou koalici jako Lettův kabinet. Kromě PD v ní je Nová centristická pravice (NCD), kterou vede Angelino Alfano, dřívější spojenec kontroverzního expremiéra Silvia Berlusconiho, a další dvě menší středová hnutí. Alfano bude v novém kabinetu dál zastávat post ministra vnitra.

Ministrem hospodářství se stane dosavadní hlavní ekonom Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Pier Carlo Padoan, který jako jediný na slavnostní přísahu nedorazil. Nestihl se totiž do Říma včas vrátit z australského zasedání zemí skupiny G20. Na ministerstvu zahraničí nahradí dosavadní šéfku diplomacie Emmu Boninovou Federica Mogheriniová, spravedlnost povede Andrea Orlando a obranu Roberta Pinottiová. Veřejnou správu bude mít na starost 33letá Marianna Madiaová, která přísahu skládala ve vysokém stupni těhotenství.

Noví ministři se ještě dnes sejdou na prvním společném zasedání a v pondělí a v úterý je pak čeká hlasování o důvěře. Nejprve předstoupí před horní a poté i před dolní komoru parlamentu.

Itálie má třetí největší ekonomiku v eurozóně, ale z recese vychází jen pozvolna, s chabým růstem ve výši 0,1 procenta v loňském posledním čtvrtletí. Renzi už avizoval, že se pokusí rychle prosadit nutné hospodářské reformy. Chce také změnu volebního zákona, která by měla zaručit, že další parlamentní volby neskončí patem stejně, jako ty poslední v předchozím roce. 

 


Čtěte více:

Italský premiér Letta rezignoval. Ekonomika poprvé od roku 2011 roste...
14.02.2014 9:33
Italský premiér Enrico Letta oznámil svou rezignaci. Prezident Napolit...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.03.2026
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659
12:25Pět procent minulostí? Čína si stanovila nejnižší cíl ekonomického růstu od roku 1991
10:57Ropa zlepšila náladu v Evropě, klíčové stále zůstává odblokování Hormuzu  
10:09Sebevědomý Broadcom příští rok očekává 100 miliard dolarů z prodeje AI čipů
9:3215 procent poprvé, podruhé … Zvýší Trump fakticky globální clo v tomto týdnu?
9:31Válka na Blízkém východě může vyvolat globální vlnu inflace
8:54Rozbřesk: Koruna pod tlakem silného dolaru a nižší inflace. Ropa jde nahoru, dolar opět sílí
8:44Asijské akcie pookřály, Anthropic znovu jedná s Pentagonem, evropské futures v záporu  
8:40Obrana, bydlení, kultura. Poslanci navrhují přesuny v rozpočtu za 240 miliard korun
6:03Goldman Sachs: V USA se na akciích začíná mnohem více rozlišovat, investoři budou dál rotovat směrem od nich
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice
14:20Blog ECB: AI bude možná pracovní místa vytvářet, než rušit. Prozatím
12:37AI dokáže předvídat 70 procent rozhodnutí správců aktiv, hodnota se ale skrývá ve zbytku
11:34Trhy přestávají panikařit kvůli Íránu a dopoledne se zvedají, napětí zůstává  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.