Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza uvede nový index, zohledňující dividendy

Pražská burza uvede nový index, zohledňující dividendy

10.3.2014 10:32, aktualizováno: 10.3. 10:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pražská burza zahájí od 24. března tohoto roku výpočet nového indexu, který bude zohledňovat výplatu dividendy u jeho jednotlivých konstituentů. Báze tzv. Total Return Indexu bude odpovídat bázi stávajícího hlavního indexu PX a jeho název bude PX-TR (ISIN CZ0160000019).

Burza uvedla, že historické hodnoty nového indexu budou zpětně propočteny k 20. 3. 2006, kdy došlo ke sloučení indexů PX50 a PX-D a vzniku indexu PX.  

„PX-TR Index přináší mnohem realističtější obrázek výnosnosti pražského trhu právě díky tomu, že do výpočtu indexu je zahrnuta výše vyplacené dividendy jednotlivých bazických emisí. Investoři tak získají lepší přehled a index se může rovněž stát zajímavým podkladovým aktivem pro tvůrce strukturovaných produktů“, uvedl Jiří Opletal, zástupce generálního ředitele Burzy cenných papírů Praha a ředitel odboru obchodování a cenných papírů. 

Burza cenných papírů Praha je jedním z nejvýnosnějších trhů na světě z pohledu výše vyplácených dividend, stojí ve zprávě BCPP. V roce 2013 s dividendovým výnosem 5,19 % daleko převýšila nejen trhy v regionu CEE, kde například varšavský index WIG tímto měřítkem přinesl 3,71 %, ale i rozvinuté trhy v EU, kde německý DAX dosáhl hodnoty 2,83 % a britský index FTSE 100 hodnoty 3,46 %. Americké indexy Dow Jones a Nasdaq pak přinesly 2,08 % a 1,19 %, uvedla pro srovnání pražská burza.


Váš názor
  • a
    11.3.2014 10:01

    stačily k tomu pouze 3 obchodované tituly
    lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data