Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krabička cigaret letos zdraží o 3 až 4 koruny. Kvůli daním i koruně (+ komentář)

Krabička cigaret letos zdraží o 3 až 4 koruny. Kvůli daním i koruně (+ komentář)

10.03.2014 12:03, aktualizováno: 10.3. 16:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ceny tabáku a cigaret zřejmě letos opět stoupnou. Ministerstvo financí totiž předložilo novelu zákona o spotřebních daních, který by měla zvýšit cenu krabičky cigaret o tři až čtyři koruny. MF o tom informovalo v tiskové zprávě. Novela by měla začít platit ještě letos. Důvodem zvýšení daní je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Cigarety zdražily už v lednu o zhruba dvě koruny na krabičku. 

"Úprava sazeb spotřební daně z tabákových výrobků o pět až sedm procent oproti aktuálnímu stavu je podmínkou pro splnění požadavků vyplývajících ze směrnice způsobem, který rovněž předejde jejich dalším změnám v krátkém časovém odstupu. Změna by se promítla do navýšení ceny krabičky cigaret v rozmezí tři až čtyři koruny," uvedlo MF. Podle předkládací zprávy k materiálu by tak další zvýšení daně přicházelo v úvahu až od roku 2016. 

"Dodatečné zvýšení spotřební daně v letošním roce by mohlo mít negativní dopad do hospodaření koncernu Philip Morris CR a vytvářet tak dodatečný tlak na pokles dividendy v dalším roce. Ohledně investice do akcií Philip Morris CR tak zůstáváme opatrní. Náš krátkodobý výhled je spíše negativní s ohledem na riziko mírného poklesu dividend v příštích letech," komentuje zprávu analytik Patria Direct Tomáš Tomčány.

MF navrhuje, aby zákon Poslanecká sněmovna přijala již v prvním čtení s účinností tři měsíce od jeho vyhlášení. 

Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením. Maximální měsíční dopad na daň z přidané hodnoty (DPH) po uplynutí tříměsíční lhůty v rámci regulace předzásobení očekává MF pět milionů korun ve srovnání se současným stavem. Zvýšení daně by mělo zvýšit inflaci o 0,216 procentního bodu. 

Ministerstvo zároveň navrhuje u cigaret označených nynějším kolkem zavedení přechodného tříměsíční období od účinnosti zákona pro jejich doprodej. 

ČR musí splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 euro na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. 

Spotřební daň na tabákové výrobky se přitom již od letošního ledna zvýšila novelou, která byla schválena v roce 2012. 

"Minimální výnos spotřební daně z cigaret ve výši 90 EUR za tisíc kusů podle směnného kurzu z 1. října 2013 vyplývá z evropské legislativy. V tomto ohledu považujeme navýšení minimální složky daně za nevyhnutelné," uvedl dnes v reakci na návrh MF člen představenstva tabákového koncernu Philip Morris Martin Hlaváček. Podobně se vyjádřil i Vratislav Janda z konkurenčního British American Tobacco. "Pokud by tak MF neučinilo, vystavovalo by ČR riziku postihu ze strany Evropské komise," podotkl. 

"Podporujeme silnou a efektivní regulaci předzásobení, protože zásoby nahromaděné před daňovou změnou odkládají účinnost nových sazeb o celé měsíce a mají za následek nižší příjmy státu," řekl ČTK Hlaváček.

Návrh sazby spotřební daně:
Text Sazba daně
Procentní část Pevná část Minimální
cigarety 27 % (27 %) 1,30 Kč/kus (1,19) celkem nejméně však 2,37 Kč/kus (2,25)
doutníky, cigarillos 1,42 Kč/kus (1,34)
tabák ke kouření 1896 Kč/kg (1800)

Pozn. v závorce sazby platné pro rok 2013
Zdroj: vládní portál ODok


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš
14:40Inflace v Německu v prosinci klesla na 1,8 procenta, loni činila 2,2 procenta
14:20Nová cílová cena a doporučení k Erste: Solidní výkonnost trh již zacenil, potenciál dalšího růstu akcií je omezený  
14:05Státní rozpočet skončil v roce 2025 ve schodku 290 miliard korun. Co čekat v letošním roce?
13:59Český lídr světa online investic Patria Finance vstupuje na slovenský trh a otevírá pobočku v Bratislavě
13:07Před rokem DeepSeek šokoval svět AI. Proč je od té doby v ústraní?
13:01Státní rozpočet měl loni schodek téměř 291 miliard, o 50 miliard více než byl plán
12:11FX Strategie: Koruna vstupuje do nového roku ve formě – udrží své zisky?  
11:47Čína zakázala vývoz zboží použitelného i pro zbrojní účely do Japonska
11:10Investoři se zaměřili na Asii, zatímco evropské a americké akcie jsou dnes nevýrazné  
10:38Rubin je pětkrát rychlejší při provozu AI softwaru než Blackwell. Nová generace AI čipů Nvidie nastoupí ve druhé polovině roku
10:02Výroba elektřiny v ČR loni po letech vzrostla, růst táhly hlavně jaderné zdroje
9:02Rozbřesk: Proč americká intervence ve Venezuele nezlevní pohonné hmoty v Česku
8:36Maduro u soudu řekl, že byl unesen a je nevinný, Rubin od Nvidie je na cestě, Evropa otevře v zeleném  
6:06Povedený rok pro českou korunu. Udrží své zisky i v roce 2026?  
05.01.2026
22:01Trhy na Trumpem vyvolané nejistotě profitují  
17:07Peníze a blázni…
16:26Online tržiště mění pravidla hry a IKEA na to doplácí. Společnost se snaží přizpůsobit

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Digital Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Constellation Brands Inc (11/25 Q3, Aft-mkt)
Exxon Mobil Corp (12/25 Q4)
Jefferies Financial Group Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m