Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Turecká lira oslabuje pod tlakem rozrůstajících se nepokojů v zemi

Turecká lira oslabuje pod tlakem rozrůstajících se nepokojů v zemi

12.03.2014 16:09
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Turecká lira včera padla na svá pětitýdenní minima vůči dolaru. Dostala se tak k hodnotě 2,25 USD/TRY a i přes mírné posílení v průběhu dnešní seance zůstává blízko této úrovně. Vrací se tak k hodnotám ze začátku února, čímž smazavá dosavadní březnové zisky. 
 
Lira
 
Za poklesem stojí množící se protestní akce v zemi, které jsou reakcí na zhoršenou ekonomickou a především politickou situaci. Současný premiér Erdogan čelí obvinění z korupce a přidává se tak k početné skupině politiků, kteří jsou propíráni v souvislosti s nekalými praktikami. Uprostřed ekonomické nejistoty obklopující Čínu a politického napětí na Ukrajině tak přibyl další důvod k uzavírání longových pozic.

Lira začala prudce oslabovat už v listopadu minulého roku, kdy investoři a spekulanti odstartovali výprodeje aktiv na rozvojových trzích. Reagovali tak na oznámení Fedu o plánovaném omezování měsíčních nákupu dluhopisů, které do té doby oslabovaly hodnotu dolaru ve vztahu k cizí měně, tedy i liře. Právě ta byla jednou z nejhlouběji zasažených měn, když od listopadu do ledna oslabila o více než 15 %. I proto centrální banka přistoupila koncem února k zvýšení klíčové repo sazby z původních 4,5 % na 10 %. Repo sazba je úroková míra, za kterou si komerční banky ukládají u centrální banky své peníze. Její vyšší hodnota dopomohla apreciaci liry skrze stahování přebytečné likvidity z oběhu.

I přes snahu centrální banky však měna nyní oslabuje. Kromě politického napětí se v poklesu odráží také silná závislost země na zahraničním dovozu. Obchodní bilance Turecka dlouhodobě dosahuje deficitních hodnot, což vede k permanentnímu tlaku na oslabení měny. Budoucnosti liry nenapomáhá ani očekáváné pomalejší tempo růstu HDP. Evropská komise pro rok 2014 počítá s růstem hospodářství o 2,5 %, což umocňuje rozšiřující se skepsi ohledně schopnosti turecké ekonomiky vrátit se k ohromujícím hodnotám na úrovni 9 % z let 2010 – 2011.

(Zdroje: bloomberg, businessinsider, cnbc)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2026
17:47Hledání lepších systémů i pokusy o monetární absolutismus
17:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Návrh dividendy společnosti ČEZ: 42 Kč na akcii
17:05ČEZ navrhuje dividendu 42 korun na akcii. Rozhodne valná hromada 1. června
16:46Cyklus AI známky churavění nejeví, výsledky ASM překonaly očekávání na všech frontách  
15:53Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky na 0,5 procenta
15:38GE Vernova hlásí silné výsledky a zvyšuje výhled. Akcie míří na nová maxima
14:43Boeing snižuje odliv hotovnosti, přispěly k tomu nejvyšší dodávky letadel od 2019
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů
14:40NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Změna v dozorčí radě společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y