Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Maďarské sazby dál zpomalují pokles a významně se přiblížily dnu

    Maďarské sazby dál zpomalují pokles a významně se přiblížily dnu

    25.03.2014 14:15, aktualizováno: 25.3. 15:50
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Aktualizováno

    Maďarská centrální banka snižuje úrokové sazby o 10 bazických bodů. Hlavní sazba tak klesá na 2,60 procenta. Výsledek je tentokrát v souladu s odhady, poté co MNB dvakrát snížila sazby o trochu výrazněji - v lednu a únoru došlo ke snížení o 15 bodů.

    Oživení maďarské ekonomiky nabírá na síle a to hlavně zásluhou zahraniční poptávky. Klíčový pro měnový výbor je ale výhled pro inflaci, který zůstává příznivý. Inflace je nadále minimální, v únoru jen nepatrně stoupla na 0,1 procenta. 

    mnb

    Aktuální prognóza počítá s inflací letos na 0,7 procenta, zatímco dříve to bylo 1,3 procenta. V roce 2015 by spotřebitelské ceny měly růst o 3 procenta, přičemž předchozí prognóza hovořila o 2,8 procentním růstu. HDP se má podle předpokladu centrální banky letos zvýšit o 2,1 procenta, příští rok o 2,5 procenta.

    K dnešnímu rozhodnutí MNB uvádí, že pomalejší pokles sazeb je zdůvodněn zvýšenou nejistotou na finančních trzích. Úrokové sazby se přiblížily úrovni konsistentní s dosažením inflačního cíle ve střednědobém výhledu.

    Prohlášení poskytované po jednání přímo neuvádí, že dnešní snížení sazeb bylo úplně poslední. Je však jasné, že pokud se sazby nenachází na dně současného cyklu, tak jsou aspoň velmi blízko. Při současném nastavení měnové politiky by se podle představ centrální banky měla postupně zavírat mezera výstupu a relativní slabost ekonomiky by tak už netáhla inflaci dál dolů. Projekce inflace, která by se měla k 3procentnímu cíli vrátit během příštího roku, už nevyvolává potřebu dál významně uvolňovat politiku. Není vyloučeno, že MNB ještě hlavní sazbu "zaokrouhlí" směrem dolů, šlo by ale pouze o kosmetickou úpravu. Po soustavném snižování sazeb, které začalo v srpnu 2012, jsme tedy na prahu období stability. Jakémukoli dalšímu snížení sazeb by každopádně zamezilo výraznější zhoršení situace na finančních trzích, jak sama banka znovu opakuje.

    Reakce forintu na výsledek jednání je nevýrazná. Nastavení sazeb bylo v souladu s očekáváními a otázka, jestli jsou sazby na dně, nebo k němu chybí ještě jeden malý krok, zůstává otevřená.



    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)