Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chystá se nový přestupkový zákon. Co by se v něm mohlo objevit?

Chystá se nový přestupkový zákon. Co by se v něm mohlo objevit?

28.03.2014 5:30
Autor: Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík

Připravovaný zákon by měl především sjednotit základy odpovědnosti za přestupky v užším slova smyslu – tedy za zaviněné správní delikty fyzických osob postihovaných dle současného přestupkového zákona – s odpovědností za správní delikty právnických osob, podnikatelů a jiných správních deliktů fyzických osob. Zatímco přestupky mají vlastní přestupkový zákon, úprava základní správní odpovědnosti uvedených tzv. jiných správních deliktů zde chybí. Správní orgány jsou nuceny dovozovat základy správní odpovědnosti na základě analogie a starší judikatury. A ačkoli správní orgány tímto postupem již nabyly jisté ustálené praxe, současná situace nijak neprospívá právní jistotě adresátů veřejné správy. Podobně komplikovaná je situace i co se týče procesních pravidel, kdy současný zákon o přestupcích uceleněji upravuje pouze řízení o „běžných“ přestupcích, ale procesní úprava řízení o jiných správních deliktech je často roztříštěná do jiných zákonů, nedostatečná či zcela chybí. 

Reakcí na popsané problémy je tento předložený návrh věcného záměru, jenž by po dopracování zajistil jednotnou a komplexní právní úpravu základů správní odpovědnosti. Nicméně je nutné podotknout, že se přesto nebude jednat o jakýsi „přestupkový kodex“, tedy že by jediný zákon obsahoval skutkové podstaty všech přestupků. Ty naopak zůstanou v jednotlivých zvláštních zákonech, ve kterých jsou obsaženy již dnes a skutkové přestupky současného přestupkového zákona budou tzv. změnovým zákonem převedeny do zákonů, do jejichž předmětu úpravy podle svého obsahu spadají. Podívejme se, co připravovaný zákon konkrétně přináší.

Bič na piráty silnic

Nemilou zprávou nejen pro neukázněné řidiče je zavedení přerušení promlčecí doby.  Hříšníci často spoléhají, že přetížené, zejména pražské, správní úřady (v kombinaci se šikovně zvolenými obstrukcemi ze strany pachatele) jednoduše nestihnou v zákonné lhůtě přestupek projednat a „napařit pokutu“.  S novým zákonem se promlčecí doba zahájením řízení o přestupku přeruší, čímž se značně omezí riziko zániku odpovědnosti pachatele za přestupek marným uplynutím roční lhůty.

 

Já jsem se jen díval…

Další pozitivní novinkou je zavedení účastenství na přestupku v širším smyslu, tedy organizátorství, návod, pomoc a spolupachatelství. Jelikož současný přestupkový zákon ani správní řád nezná odpovědnost organizátora, návodce či pomocníka, tak jako je například dovede pojmenovat trestní zákon, a žádná speciální úprava není v zákoně zakotvena, je za přestupek nebo jiný správní delikt odpovědná vždy ta osoba, která fyzicky provedla protiprávní zásah.

Tedy například v případě trojice, kdy jeden pachatel vyvrátí u silnice dopravní značku s úmyslem ji prodat do sběru, druhý čeká za volantem dodávky a třetí hlídá za zatáčkou, je postižitelný pouze ten pachatel, který značku vyvrátil.

 

Konec slídilům

Zpřísnění se dočkají i ochranná opatření. V současné době je možno problémovým osobám uložit dle § 17 odst. 1 přestupkového zákona zákaz vstupu do míst, v nichž se podávají alkoholické nápoje nebo se konají sportovní či kulturní akce. Nově bude možno tento zákaz rozšířit i do dalších míst či zakázat účast na hazardních hrách.  Omezení styku s určitými osobami bude kromě snížení rizika opakovaného domácího násilí řešit i problém tzv. stalkingu, tedy patologického sledování jedince. Pachatel se tak dopustí protiprávního jednání již pouhým přiblížením k postižené osobě.

 

Správní tresty

Současné napomenutí, pokuta, zákaz činnosti a propadnutí věci bude možno ukládat i za přestupky právnických osob a podnikatelů. Zcela nové bude zavedení zveřejnění rozhodnutí o přestupku. Tato sankce může na první pohled působit poměrně slabě, nicméně zkušenosti například z Francie ukázaly, že v případě právnických osob se jedná o velmi efektivní správní trest. Vzhledem k tomu, že dobrá pověst je pro právnickou osobu značnou hodnotou, lze předpokládat, že hrozba tímto správním trestem může mít určitý odstrašující účinek. Též rozšíření zákazu činnosti i na právnické osoby a podnikatele bude výrazným posunem. Doposud bylo možné uložit pouze pokutu, jejíž výše nicméně nesměla být likvidační.  Není tedy neobvyklé, že podnikatel jednou za čas raději zaplatí pokutu a dál pak pokračuje v porušování zákona, neboť jeho „podnikání“ se mu i přes pokuty vyplácí.

 

Ještě nekončíme

Jak bylo uvedeno na začátku, zákon je ve fázi příprav, mnoho institutů se může ještě změnit, nebo se nakonec nemusí v zákoně vůbec objevit. Za všechny můžeme jmenovat třeba zákaz pobytu v určitém místě, jehož zařazení autoři zákona pro jeho možnou protiústavnost zatím jen zvažují. Samostatnou kapitolou je i zavedení registru přestupků, jež je odkládáno a jehož potřeba vůbec je stále i ze strany odborné veřejnosti zvažována.  Nezbývá tedy než vyčkat do konce tohoto roku, kdy se očekává předložení zákona k projednání a schválení vládě.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.09.2022
22:01Wall Street uzavírá smíšeně. S&P 500 ukázal nová minima  
17:38Děravý Nord Stream, příprava na akci BoE a klesající ceny domů  
17:32Poloměkké, nebo polotvrdé přistání?
16:54Wall Street se snaží o obrat, rostoucí ropa pomáhá energetikám  
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět vzrostla, přispěl k tomu levnější benzin
16:22Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
15:40Cílené útoky na plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2? Úniky na více místech, potvrzeny silné podmořské výbuchy
15:36UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pololetní zpráva k 30.6.2022
13:46Akcie mohou jít nahoru i přes korekce ziskových očekávání, domnívá se ekonomka. Probíhají strukturální změny
12:09Summers: Postup Fedu je vítaný, Velká Británie začíná připomínat rozvíjející se zemi
11:54Nálada německých exportérů v září znovu klesla, je nejníže od května 2020
11:38EPH Financing CZ, a.s.: Oprava výroční zprávy společnosti za rok 2021
11:31RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2022
11:14Světová banka kvůli zpomalení růstu v Číně zhoršila výhled růstu východní Asie
11:07Po negativní sérii si trhy vybírají oddechový čas, akcie a dluhopisy opatrně rostou  
11:02NET4GAS, s.r.o.: Sdělení skupiny NET4GAS a jejích společníků k současné situaci na trhu
11:00Evropské trhy se nadechují nad vodou, ale sentiment zůstává nejistý  
9:05Rozbřesk: Fiskální experimenty nové britské vlády se nelíbí libře, koruna vyhlíží zasedání ČNB
8:51Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Navýšil se o výdaje na zastropování cen energií
8:50Nový návrh rozpočtu, sázky na libru pod paritou s dolarem a po včerejším výprodeji nádech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (08/22 Q3, Aft-mkt)
Thor Industries Inc (07/22 Q4, Bef-mkt)