Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chystá se nový přestupkový zákon. Co by se v něm mohlo objevit?

Chystá se nový přestupkový zákon. Co by se v něm mohlo objevit?

28.03.2014 5:30
Autor: KŠB, KSB

Připravovaný zákon by měl především sjednotit základy odpovědnosti za přestupky v užším slova smyslu – tedy za zaviněné správní delikty fyzických osob postihovaných dle současného přestupkového zákona – s odpovědností za správní delikty právnických osob, podnikatelů a jiných správních deliktů fyzických osob. Zatímco přestupky mají vlastní přestupkový zákon, úprava základní správní odpovědnosti uvedených tzv. jiných správních deliktů zde chybí. Správní orgány jsou nuceny dovozovat základy správní odpovědnosti na základě analogie a starší judikatury. A ačkoli správní orgány tímto postupem již nabyly jisté ustálené praxe, současná situace nijak neprospívá právní jistotě adresátů veřejné správy. Podobně komplikovaná je situace i co se týče procesních pravidel, kdy současný zákon o přestupcích uceleněji upravuje pouze řízení o „běžných“ přestupcích, ale procesní úprava řízení o jiných správních deliktech je často roztříštěná do jiných zákonů, nedostatečná či zcela chybí. 

Reakcí na popsané problémy je tento předložený návrh věcného záměru, jenž by po dopracování zajistil jednotnou a komplexní právní úpravu základů správní odpovědnosti. Nicméně je nutné podotknout, že se přesto nebude jednat o jakýsi „přestupkový kodex“, tedy že by jediný zákon obsahoval skutkové podstaty všech přestupků. Ty naopak zůstanou v jednotlivých zvláštních zákonech, ve kterých jsou obsaženy již dnes a skutkové přestupky současného přestupkového zákona budou tzv. změnovým zákonem převedeny do zákonů, do jejichž předmětu úpravy podle svého obsahu spadají. Podívejme se, co připravovaný zákon konkrétně přináší.

Bič na piráty silnic

Nemilou zprávou nejen pro neukázněné řidiče je zavedení přerušení promlčecí doby.  Hříšníci často spoléhají, že přetížené, zejména pražské, správní úřady (v kombinaci se šikovně zvolenými obstrukcemi ze strany pachatele) jednoduše nestihnou v zákonné lhůtě přestupek projednat a „napařit pokutu“.  S novým zákonem se promlčecí doba zahájením řízení o přestupku přeruší, čímž se značně omezí riziko zániku odpovědnosti pachatele za přestupek marným uplynutím roční lhůty.

 

Já jsem se jen díval…

Další pozitivní novinkou je zavedení účastenství na přestupku v širším smyslu, tedy organizátorství, návod, pomoc a spolupachatelství. Jelikož současný přestupkový zákon ani správní řád nezná odpovědnost organizátora, návodce či pomocníka, tak jako je například dovede pojmenovat trestní zákon, a žádná speciální úprava není v zákoně zakotvena, je za přestupek nebo jiný správní delikt odpovědná vždy ta osoba, která fyzicky provedla protiprávní zásah.

Tedy například v případě trojice, kdy jeden pachatel vyvrátí u silnice dopravní značku s úmyslem ji prodat do sběru, druhý čeká za volantem dodávky a třetí hlídá za zatáčkou, je postižitelný pouze ten pachatel, který značku vyvrátil.

 

Konec slídilům

Zpřísnění se dočkají i ochranná opatření. V současné době je možno problémovým osobám uložit dle § 17 odst. 1 přestupkového zákona zákaz vstupu do míst, v nichž se podávají alkoholické nápoje nebo se konají sportovní či kulturní akce. Nově bude možno tento zákaz rozšířit i do dalších míst či zakázat účast na hazardních hrách.  Omezení styku s určitými osobami bude kromě snížení rizika opakovaného domácího násilí řešit i problém tzv. stalkingu, tedy patologického sledování jedince. Pachatel se tak dopustí protiprávního jednání již pouhým přiblížením k postižené osobě.

 

Správní tresty

Současné napomenutí, pokuta, zákaz činnosti a propadnutí věci bude možno ukládat i za přestupky právnických osob a podnikatelů. Zcela nové bude zavedení zveřejnění rozhodnutí o přestupku. Tato sankce může na první pohled působit poměrně slabě, nicméně zkušenosti například z Francie ukázaly, že v případě právnických osob se jedná o velmi efektivní správní trest. Vzhledem k tomu, že dobrá pověst je pro právnickou osobu značnou hodnotou, lze předpokládat, že hrozba tímto správním trestem může mít určitý odstrašující účinek. Též rozšíření zákazu činnosti i na právnické osoby a podnikatele bude výrazným posunem. Doposud bylo možné uložit pouze pokutu, jejíž výše nicméně nesměla být likvidační.  Není tedy neobvyklé, že podnikatel jednou za čas raději zaplatí pokutu a dál pak pokračuje v porušování zákona, neboť jeho „podnikání“ se mu i přes pokuty vyplácí.

 

Ještě nekončíme

Jak bylo uvedeno na začátku, zákon je ve fázi příprav, mnoho institutů se může ještě změnit, nebo se nakonec nemusí v zákoně vůbec objevit. Za všechny můžeme jmenovat třeba zákaz pobytu v určitém místě, jehož zařazení autoři zákona pro jeho možnou protiústavnost zatím jen zvažují. Samostatnou kapitolou je i zavedení registru přestupků, jež je odkládáno a jehož potřeba vůbec je stále i ze strany odborné veřejnosti zvažována.  Nezbývá tedy než vyčkat do konce tohoto roku, kdy se očekává předložení zákona k projednání a schválení vládě.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2021
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila
17:13ECB hýbala eurem i výnosy, směr trhům však dnes neukázala  
16:20Akcie na podzim mohou klesnout o 15 i více procent, dolů půjdou i kryptoměny, domnívá se Minerd
15:29American Airlines jsou poprvé od vypuknutí pandemie v zisku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Honeywell International Inc (06/21 Q2)
NextEra Energy Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
7:30Danske Bank A/S (06/21 Q2)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00American Express Co (06/21 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/21 Q2)
13:30Kimberly-Clark Corp (06/21 Q2)