Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident Zeman ocenil dohodu Babiše a OKD, kritizoval podporu exportu

Prezident Zeman ocenil dohodu Babiše a OKD, kritizoval podporu exportu

09.04.2014 12:56, aktualizováno: 9.4. 14:09
Autor: ČTK

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman dnes pochválil dohodu dojednanou ministrem financí Andrejem Babišem ohledně prodloužení těžby v Dolu Paskov a snížení sumy, kterou stát zaplatí v souvislosti s plánovaným koncem dolu. "Panu Babišovi se podařil mistrovský kousek, a chtěl bych mu zcela upřímně blahopřát k jeho vyjednávacímu umění," řekl dnes novinářům Zeman.

Babiš se v pondělí domluvil s firmou NWR na tom, že její Důl Paskov bude fungovat do konce roku 2017 a vláda poskytne peníze jen na sociální programy horníků za 600 milionů korun. Dosud se počítalo s ukončením činnosti dolu v roce 2016 s tím, že stát vydá až 1,1 miliardy korun.

Podle Zemana má tak nyní agentura pro zahraniční investice CzechInvest o rok více času, aby přivedla na severní Moravu nového zahraničního investora. "A v takovém případě ten sociální program by se vlastně přetavil do podpory tohoto nového zahraničního investory a tvorby nových pracovních míst," uvedl prezident. Ten dnes činnost CzechInvestu ostře kritizoval. Kritice rovněž podrobil společnost NWR a Zdeňka Bakalu, kteří by podle Zemana měli dostat cenu "antipodnikatel roku".

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a premiéra Bohuslava Sobotky je ale třeba dohodu ohledně Dolu Paskov dopracovat. Pokud klesnou ceny uhlí, buď podle Mládka vzroste kompenzace státu, nebo se zkrátí těžba v dole.

Vládní koalice se kvůli státní pomoci pro OKD přela. ČSSD chtěla, aby stát nesl náklady na útlum dolu 1,1 miliardy korun za podmínky, že OKD do konce roku 2016 podpoří ztrátovou těžbu v dole.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.01.2026
17:09Korekce, medvědí trhy a praskání valuačních bublin
16:16Týdenní výhled: Nový útok na Fed a začátek výsledkové sezóny  
15:19Důvěra investorů v hospodářství eurozóny je nejvyšší za půl roku
14:18Export elektřiny loni po letech vzrostl, přispěla vyšší výroba elektráren
13:23Trump tlačí na vydavatele kreditek, aby snížili úroky. Akcie bank klesají
12:34Tlak na Fed rozhýbal trhy: akcie klesají, zlato láká  
11:57Investory na úvod týdne vystrašil nový útok na Fed  
11:47Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky
10:47Zlato a stříbro jsou na nových rekordech
8:55Geopolitika opět na vrcholu agendy. Tlak na Fed oživuje sentiment „Prodávat Ameriku“, futures jsou v rudém  
8:45Rozbřesk: Inflace může klesnout na začátku roku hlouběji. Co na to sazby?
6:01OpenAI, Anthropic, SpaceX. Jak moc budou potenciální IPO pro investory atraktivní?
11.01.2026
16:36Goldman Sachs: Valuace říkají, jak moc se trh může pohnout. Nejsou ale katalyzátorem, který by takový pohyb vyvolával
9:37Víkendář: Změnilo by digitální euro fungování finančního systému?
10.01.2026
16:17Goldman Sachs: Investice do AI se ve vztahu k růstu ekonomiky hodně přeceňují
9:34Víkendář: Směrem k digitálnímu euru
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - CPI, y/y