Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza rostla třetím dnem v řadě; opět jí pomohl ČEZ; PM po dividendě -7,7%

Pražská burza rostla třetím dnem v řadě; opět jí pomohl ČEZ; PM po dividendě -7,7%

16.04.2014 17:04
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza posílila třetím dnem v řadě, když index PX přidal 0,58 %. Investoři v západní Evropě čerpali optimismus z lepších korporátních i makroekonomických dat ze zámoří. Středoevropské burzy rovněž čerpaly z této euforie a s výjimkou polské burzy v závěru rostou, když maďarský BUX roste o 0,55 %, rakouský ATX přidává 0,9 %, zatímco polský WIG 20 ztrácí 0,4 %.

Index PX táhly především akcie ČEZu (579,8 CZK, 2,98%), kterým se dařilo již třetím dnem v řadě, když přidaly 3 % a zavřely nejvýše od konce března. Investoři nadále spekulovali na mimořádnou dividendu a pozitivně mohl působit i pátý růst ceny elektřiny v řadě. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce roste na německé burze o 0,9 % na 34,85 EUR/MWh.

Procentním růstem podpořily pražskou burzu akcie Erste Bank (669,5 CZK, 0,95%), které zavřely na 669,5 . Akcie Komerční banky (4745 CZK, -0,13%), které se zítra obchodují poslední den s nárokem na dividendu, stagnovaly na 4745 . První den bez nároku na dividendu se obchodovaly akcie tabákové společnosti Philip Morris (1 0410 CZK, -7,71%), které tak propadly o výši dané dividendy o 7,7 %.

Dnes byl zveřejněn index cen průmyslových výrobců pro ČR. V průmyslu se výrobní ceny meziměsíčně snížily o 0,2 procenta, což prohloubilo meziroční deflaci o desetinu procentního bodu na 0,8 procenta. Ceny v průmyslu by stagnovaly nebýt vlivu cen ropy. Zatímco na začátku března stál barel ropy typu Brent více než 111 dolarů, v půlce měsíce klesla cena pod 106 dolarů za barel. Díky tomu v březnu klesly ceny rafinérských produktů a koksu o 2,1 procenta.

Spotřebitelské ceny se v eurozóně za březen zvýšily o 0,9 procenta po 0,3procentním růstu v únoru. Meziroční inflace zpomalila na 0,5 procenta, což je v souladu s předběžným údajem i s očekáváními. V únoru byla inflace 0,7procentní. Mírné revize dolů se ale dočkala jádrová inflace. Ta podle nových údajů dosahovala v březnu 0,7 procenta, zatímco předběžné číslo bylo 0,8 procenta.

Počet nově zahájených staveb v zámoří se v březnu zvýšil o 2,8 procenta na 946 tisíc. To je horší výsledek ve srovnání s konsensem, který byl nastaven na 970 tisíc po únorových 920 tisících. Čísla táhla dolů výstavba bytových domů, která v březnu spadla o 6,1 procenta.

 


Čtěte více:

D. Marek: Výrobní ceny v březnu - Deflace podpořená levnější ropou
16.04.2014 9:45
Pohled napříč cenami v různých sektorech české ekonomiky ukazuje, že n...
Celková i jádrová inflace v eurozóně za březen klesla, v dubnu může být výš
16.04.2014 11:18
Spotřebitelské ceny se v eurozóně za březen zvýšily o 0,9 procenta po ...
Rozjezd nové výstavby v USA není tak rychlý, jak se čekalo
16.04.2014 14:45
Počet nově zahájených staveb v zámoří se v březnu zvýšil o 2,8 procent...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.11.2025
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance
12:59Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima  
11:38Challenger: Americké firmy propouštějí nejvíce za 20 let. Nasazují AI a snaží se šetřit
10:38Jan Bureš: Průmysl v září nad očekáváním, vyhlídky však zůstávají nejisté
10:32Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
10:31Růstu akcií dopoledne dochází dech. Euro a zlato se zvedají  
9:54USA sníží kvůli dlouho trvajícímu shutdownu kapacitu letů o 10 procent
9:00Rozbřesk: Vyšší inflace koruně nepomohla, s ČNB to bude obdobně
8:50ČNB rozhodne o sazbách, Qualcomm překvapil výhledem a v centru dění opět shutdown i Trumpova cla  
6:08Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
05.11.2025
22:04Americké akciové indexy posilují  
17:13Velmi nízká budoucí návratnost amerických akcií?
16:01Bitcoin poslali dolů jeho dlouhodobí držitelé
13:59McDonald's mírně zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
12:58PODCAST Analytický radar: Moneta předběhla trh, Erste sází na Polsko, Komerční banka drží stabilitu
12:26Akcie zpomalují pokles, ale zůstávají pod tlakem i dnes  
11:20AMD překonala očekávání, výhled na čtvrtý kvartál posílil díky AI a serverům  
10:47Výsledky Novo Nordisk zaostaly za očekáváním, výhled po zbytek roku opět snížen. Akcie i tak rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.