Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst americké ekonomiky se v prvním kvartále prakticky zastavil

Růst americké ekonomiky se v prvním kvartále prakticky zastavil

30.4.2014 14:46, aktualizováno: 30.4. 15:20
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Data o americkém HDP v prvním kvartále přinášejí nepříjemné překvapení. Růst ekonomiky se prakticky zastavil, když dosáhl pouze 0,1 procenta. To je navíc anualizovaná změna, takže běžná mezikvartální změna je zanedbatelná. Tržní konsensus předpokládal 1,2procentní růst ekonomiky. Ve čtvrtém čtvrtletí 2013 se HDP zvýšil o 2,6 procenta.

Silný zůstal růst soukromé spotřeby, která jen mírně zpomalila na 3 procenta. Zásluhu na tom má značný nárůst spotřeby služeb, zatímco zboží běžné i dlouhodobé spotřeby domácnosti kupovaly jen nepatrně více než v předchozím kvartále. 

hdp

Hlavní negativní příspěvek přišel z oblasti investic a zahraničního obchodu. Investice do fixního kapitálu klesly o 2,8 procenta při dalším snížení investic do bydlení, ale také do vybavení. Vedle toho táhla HDP dolů změna zásob a to o 0,6 procentního bodu.

Čisté exporty umazaly z růstu HDP 0,8 procentního bodu a to kvůli propadu vývozu o 7,6 procenta. Z měsíčních dat o obchodní bilanci vyplývá, že se pokles soustředil do oblasti kapitálového zboží, aut a ropných produktů. Dovoz se snížil o 1,2 procenta, což je naopak pro HDP plus. 

Vládní výdaje pokračovaly v poklesu. Ten byl ale celkem mírný, o 0,5 procenta. Snižovaly se výdaje na armádu a pokles vykázaly státní a místní rozpočty.

Data za první kvartál negativně ovlivnilo počasí, tedy mimořádně tuhá zima, která působila omezení na severovýchodě a středozápadě země. Projevy vidíme v propadu investic do domů nebo nákupech zboží. Měsíční statistiky z americké ekonomiky se ale začaly zlepšovat už v únoru a za březen povětšinou ukazovaly na to, že ekonomika vliv počasí překonala a někde zapůsobila i kompenzace slabšího přelomu roku. Vzhledem k tomuto vývoji jsme usuzovali, že zpomalení americké ekonomiky nebude až tak dramatické. HDP stále může být značně vylepšen revizemi právě díky tomu, že statistiky budou zpřesňovány o údaje ze silnějšího závěru kvartálu. Do té doby ale platí, že jsou data za 1Q zklamáním.

Meziročně byl americký HDP v prvním čtvrtletí o 2,3 procenta výš a zpomalil tak z 2,6 procenta ve 4Q 2013. Dolar na páru s eurem na nová čísla nereaguje příliš výrazně a připisuje si omezené ztráty. Výraznější oslabení ale registruje proti japonskému jenu.


Váš názor
 • Anebo ten samý den taky na Patrii
  2.5.2014 2:15

  ".....vytvoření 220 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru americké ekonomiky. Jde o lepší výsledek, než se čekalo. Konsensus byl nastaven na 210 tisíc." Kéž by to i u nás takhle stagnovalo.
  Kaliba
 • Ach ta Patria
  30.4.2014 21:48

  ..........Okolí Chicaga přidává na tempu, ukázal dubnový průzkum aktivity.........Kdyz se vam neco nelibi staci prejit na druhou stranku.
  Patrijec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data