Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změna klimatu: Čas jednat či pouhá záminka pro větší vládní intervence?

Změna klimatu: Čas jednat či pouhá záminka pro větší vládní intervence?

12.5.2014 18:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Nová analýza americké federální vlády tvrdí, že změna klimatu už přináší problémy celé zemi. Ztráty vyvolané extrémním počasím, záplavami, suchem a dalšími přírodními pohromami podle ní dosahují miliard dolarů. Tzv. National Climate Assessment vytvořilo více než 300 odborníků pod dohledem rady složené z 60 vědců. Zpráva zároveň tvrdí, že stále existuje prostor pro snížení skleníkových plynů a emisí.

Předchozí zpráva byla vydána v roce 2009, nyní byly použity nové metody a data. Důraz klade na to, jak se změna klimatu projevuje na konkrétních místech. Zmiňuje tedy tání ledu na Aljašce, lesní požáry na západě USA, vlny veder a záplavy na severovýchodě či zvyšování mořské hladiny a její dopad na města jako Miami. Takový postup je jasným pokusem o vysvětlení problému lidem, kteří podle průzkumu veřejného mínění změnu klimatu většinou nepovažují za prvořadý problém.

Podle některých odborníků je ovšem problematické dávat do přímé souvislosti globální vývoj s místními katastrofami. Tvůrci analýzy sice přiznávají, že každá počítačová simulace má své vady, ale celkově může generovat přijatelné odhady pravděpodobnosti. Například John Christy z the University of Alabama i přesto oponuje s tím, že „na úrovni jednotlivých regionů nemají klimatické modely žádnou relevanci“.

Objevují se i konzervativní hlasy, které varují, že ke změně klimatu sice dochází, bude ale využita hlavně k rozšíření regulace a zvýšení nákladů, kterým musí čelit firmy. Nová zpráva žádné konkrétní kroky nenavrhuje, ale tvrdí, že je třeba jednat. Její autoři uvádějí, že varování v ní obsažená nemají za cíl někoho vystrašit, ale ukázat, že je nutná změna. Daniel J. Weiss z Center for American Progress k tomu dodává: „Zpráva je příliš specifická ohledně jevů, jako jsou sucha či záplavy, na to, abychom ji mohli jen tak ignorovat.“

Zdroj: WSJ
 

 


Čtěte více:

Vlastní třída pro infrastrukturu
7.5.2014 14:08
Po několika měsících neuspokojivých hospodářských ukazatelů zveřejnila...

Váš názor
  •  
    12.5.2014 19:05

    Tak, kto bude prvy cesky odbornik z radov citatelov Patrie, ktory spravu oficialne za Cesko zavrhne? :) Ale pravdou bohuzial zostava, ze sprava "bude využita hlavně k rozšíření regulace a zvýšení nákladů"..
    Eco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC