Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zpěv ptáků a počet praček jsou lepší ukazatel než HDP

Zpěv ptáků a počet praček jsou lepší ukazatel než HDP

19.05.2014 16:45
Autor: ČTK

Zpívající ptáci, počet praček či dostupnost lízátek mohou být lepším ukazatelem prosperity společnosti, než výše hrubého domácího produktu. Alespoň to tvrdí vědci z Univerzity OSN, kteří výpovědní hodnotu HDP zkoumali. Podle nich je v mnoha případech tento ekonomický ukazatel příliš zastaralý a postihuje jen malou část reality - tu prý daleko lépe ilustrují třeba údaje o váze novorozenců, průměrný počet hodin spánku či množství lidí s brýlemi, napsal dnes deník The Times. 

Výzkumníci "tvrdá" ekonomická data nijak nezatracují, tvrdí ale, že kondici ekonomiky a stav společnosti neodrážejí přesně. Pokud by prý politici a další odborníci měli k dispozici i doplňující údaje, dokázali by si udělat mnohem ucelenější obrázek. 

"Když se zákonodárci soustředí jen na hromadné ukazatele jako měřítko úspěšnosti dané společnosti, pak jim, zdá se, často unikají ty nejvýznamnější a nejjednodušší symptomy. Něco tak prostého, jako je ranní ptačí zpěv, může ekonomickým propočtům dát další rozměr: odhaluje totiž mnohé o stavu životního prostředí - o míře znečištění, změnách klimatu či biodiverzitě," myslí si vedoucí vědeckého týmu Anantha Duraiappah. 

Podobné je to i s dalšími zdánlivě bezvýznamnými údaji. Počet praček třeba ukáže, kolik lidí má přístup k elektřině a vodě, a kolik lidí tím pádem ušetří každý týden několik hodin času, kdy může dělat něco produktivnějšího. "Člověk, který vytahuje prádlo z pračky, je na tom mnohem lépe než velká část světové populace: pračku mají jen dvě ze sedmi miliard obyvatel planety," připomíná Duraiappah.
Dostupnost brýlí třeba znamená úspěšnější a vzdělanější obyvatele, protože děti s očními vadami pak mají stejné šance jako jejich zdraví spolužáci. Z velikosti hloučků dívek před školou se zase dá usuzovat na to, zda populace bude růst či se naopak zmenšovat. Dívky, které dosáhnou vyššího stupně vzdělání, se totiž vdávají v průměru o čtyři roky později a mají o 2,2 dítěte méně. Každý další rok ve škole zvedne jejich budoucí plat o 25 procent, uvádějí odborníci. 

Na výkon hospodářství však mají podle nich vliv i další ukazatele, které už se většinou ani měřit nedají - třeba počet úsměvů, projevy laskavosti či dostupnost lízátek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2026
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:37Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů
8:38Trump chce doprovázet lodě v Hormuzu, GameStop chce koupit eBay, v Londýně je dnes zavřeno  
6:08Míří Elon Musk k vytvoření Berkshire Hathaway umělé inteligence?
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu