Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

27.05.2014 8:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Praha
Index pražské burzy včera posílil o 0,94 % a po dvou týdnech se vrátil nad 1000 bodů, když zaznamenal největší růst v tomto měsíci. Hlavním tahounem růstu byly akcie Erste Bank, které zpevnily o více než 2 % na třítýdenní maximum 667 . Akcie této rakouské bankovní skupiny posílily již popáté v řadě, což se jim naposledy povedlo na začátku února. Za posledních pět dní tak přidaly 8,7 %. Téměř procentní růst si připsal druhý rakouský finanční titul, když akcie VIG zavřely nejvýše od konce listopadu 2013. Procentní nárůst si včera připsaly akcie ČEZu, které při absenci nových kurzotvorných zpráv zavřely na 580 .

Evropa

Evropské akciové indexy si včera připsaly přibližně procentní zisky a atakovaly tak nejvyšší hodnoty od roku 2008. Trhy tak pokračovaly v trendu z minulých týdnů, kdy panevropský index Stoxx 600 posílil dokonce již pošesté v řadě.

Podporou byl především výkon bank, a to v první řadě těch z Apeninského poloostrova. Na výsledek voleb do Evropského parlamentu, kde proti populistickým kandidátům uspěla strana premiéra Renziho, zareagovala Unicredit se ziskem 4,6 %, Intesa Sanpaolo, jejíž akcie přidaly 4,2 % nebo Banca Popolare dell’Emilia Romagna a Banco Popolare, které zakončily seanci 8,9 %, resp. 5,6 % nad pátečním závěrem. Dařilo se ale i německé Commerzbank, kde se pozitivně projevily zprávy, podle kterých si vláda ponechá svůj 17% podíl nejméně do roku 2016. Akcie posílily o 3 %. Celoevropský Euro Stoxx 50 přidal 1,1 %, francouzský CAC 40 0,7 %, německý DAX 1 % a italský FTSE MIB 3,5 %.

USA

Americké akciové trhy včera zůstaly zavřeny z důvodu státního svátku (Memorial Day).

Asie

Japonské akcie jsou zářnou výjimkou mezi jinak poměrně nudně obchodujícími burzami v Asii, které i dnes trpí nízkou likviditou díky včerejšímu dni volna ve Velké Británii a ve Spojených státech. Index Nikkei posiluje o 0,23%, Shanghai Composite naopak klesá o 0,2%. Hang Seng je -0,2%, indický Sensex je -0,4% a australský ASX 200 obchoduje beze změny. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi včera naznačil, že ECB musí být „extrémně pozorná“ ve věci možného ekonomického zpomalení v Eurozóně a pod čarou tak nevyloučil možnost dalších stimulačních opatření.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data