Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je hotovostní účetnictví v DPH lékem na problémy se splatností faktur?

Je hotovostní účetnictví v DPH lékem na problémy se splatností faktur?

5.6.2014 5:30
Autor: Jan Černohouz, KSB

Co vlastně hotovostní účetnictví v DPH znamená? Jak již název tohoto konceptu napovídá, jedná se o způsob odvodu DPH, kdy plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění, odvádí příslušné DPH až v okamžiku, kdy obdrží od odběratele příslušný obnos na úhradu poskytnutého plnění. Jinými slovy daňová povinnost poskytovatele zdanitelného plnění vzniká až v okamžiku jeho zaplacení. Na druhé straně však může příjemce tohoto plnění podle základních principů DPH uplatnit nárok na odpočet příslušné daně na vstupu až v okamžiku, kdy jej uhradí. Pokud někoho napadne, zda je tento koncept vůbec v souladu se směrnicí o společném systému DPH, jíž se český zákon o DPH musí řídit, odpověď zní ano. Směrnice členským státům tuto možnost dává.

Koncept hotovostního účetnictví má zcela jistě výhody. Ulevuje především menším plátcům - dodavatelům, kteří nedisponují dostatečnými finančními rezervami a náhlý výpadek příjmů může ohrozit jejich schopnost řádně a včas splnit svoji daňovou povinnost. V omezené míře by umožnění nároku na odpočet až v okamžiku úhrady přijatého zdanitelného plnění mohlo také zabránit daňovým únikům. Jednalo by se zejména o případy, kdy plátci nárokují DPH na vstupu z plnění, jež nehodlají nikdy uhradit, jejich hodnota je zpravidla úmyslně nadhodnocena a poskytovatel plnění daň úmyslně neodvádí.

Avšak není všechno zlato, co se třpytí, a tak i koncept hotovostního účetnictví má svoje negativa. Zcela nepochybně by došlo k nárůstu administrativy. Ta by vzrostla na straně plátců daně, kteří by do svých účetních systémů museli přidat další kolonku a museli by i pro účely DPH sledovat pohyby na bankovních účtech. Vzrostla by však také na straně správců daně, kteří by museli nově prověřovat, zda plátci daně přijatá plnění skutečně uhradili nebo, že naopak ještě zaplaceno nedostali. U odběratelů by ve většině případů došlo k tomu, že by DPH na vstupu obdrželi od státu později, a to i v případě, že faktury platí před okamžikem jejich splatnosti. To je však zcela v rozporu s jedním z cílů tohoto konceptu.

Jak je vidět, není hotovostní účetnictví jednoduchým řešením splatnosti faktur, byť může v některých případech vést k pozitivním výsledkům. Lepším řešením by však zcela nepochybně bylo zlepšení tuzemské vymahatelnosti práva na úroveň vyspělých zemí.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data