Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je hotovostní účetnictví v DPH lékem na problémy se splatností faktur?

Je hotovostní účetnictví v DPH lékem na problémy se splatností faktur?

05.06.2014 5:30
Autor: Jan Černohouz, KSB

Co vlastně hotovostní účetnictví v DPH znamená? Jak již název tohoto konceptu napovídá, jedná se o způsob odvodu DPH, kdy plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění, odvádí příslušné DPH až v okamžiku, kdy obdrží od odběratele příslušný obnos na úhradu poskytnutého plnění. Jinými slovy daňová povinnost poskytovatele zdanitelného plnění vzniká až v okamžiku jeho zaplacení. Na druhé straně však může příjemce tohoto plnění podle základních principů DPH uplatnit nárok na odpočet příslušné daně na vstupu až v okamžiku, kdy jej uhradí. Pokud někoho napadne, zda je tento koncept vůbec v souladu se směrnicí o společném systému DPH, jíž se český zákon o DPH musí řídit, odpověď zní ano. Směrnice členským státům tuto možnost dává.

Koncept hotovostního účetnictví má zcela jistě výhody. Ulevuje především menším plátcům - dodavatelům, kteří nedisponují dostatečnými finančními rezervami a náhlý výpadek příjmů může ohrozit jejich schopnost řádně a včas splnit svoji daňovou povinnost. V omezené míře by umožnění nároku na odpočet až v okamžiku úhrady přijatého zdanitelného plnění mohlo také zabránit daňovým únikům. Jednalo by se zejména o případy, kdy plátci nárokují DPH na vstupu z plnění, jež nehodlají nikdy uhradit, jejich hodnota je zpravidla úmyslně nadhodnocena a poskytovatel plnění daň úmyslně neodvádí.

Avšak není všechno zlato, co se třpytí, a tak i koncept hotovostního účetnictví má svoje negativa. Zcela nepochybně by došlo k nárůstu administrativy. Ta by vzrostla na straně plátců daně, kteří by do svých účetních systémů museli přidat další kolonku a museli by i pro účely DPH sledovat pohyby na bankovních účtech. Vzrostla by však také na straně správců daně, kteří by museli nově prověřovat, zda plátci daně přijatá plnění skutečně uhradili nebo, že naopak ještě zaplaceno nedostali. U odběratelů by ve většině případů došlo k tomu, že by DPH na vstupu obdrželi od státu později, a to i v případě, že faktury platí před okamžikem jejich splatnosti. To je však zcela v rozporu s jedním z cílů tohoto konceptu.

Jak je vidět, není hotovostní účetnictví jednoduchým řešením splatnosti faktur, byť může v některých případech vést k pozitivním výsledkům. Lepším řešením by však zcela nepochybně bylo zlepšení tuzemské vymahatelnosti práva na úroveň vyspělých zemí.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2022
12:00OECD: Velkým ekonomikám hrozí kvůli energetické a inflační krizi recese
11:14Pesimismus dosáhl vrcholu roku 2008. Goldman Sachs snížila cíl na S&P 500 a podle BofA je teď králem hotovost
10:09Důvěra v českou ekonomiku v září dále propadla. Mezi spotřebiteli je nejníže za dobu sledování
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete
8:45Víkendář: Další prasklá bublina
24.09.2022
22:50Volby v Česku: Nejvíc zastupitelů mají nezávislí, ze stran lidovci. ANO vede ve městech a první kolo senátních voleb
15:03Co budou italské volby znamenat pro finanční trhy? Průvodce klíčovými sektory
8:39Víkendář: Anomálie amerického finančního sektoru?
23.09.2022
22:00Akcie na Wall Street zakončily slabý týden dalším propadem  
18:10Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv  
17:56S&P 500 za 9 dní ztrácí 10 %. V rámci DJIA dnes neroste ani jedna akcie  
17:21Mercedes si kvůli možnému přidělování plynu vyrábí součástky do zásoby
17:21IPO Porsche: Složitá transakce s příznivou valuací. Plus jedna výhoda proti konkurenci
15:55IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl
15:45Dostanou se sazby nad inflaci?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo