Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hraniční trhy lákají stále více

Hraniční trhy lákají stále více

08.06.2014 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Investoři, kteří se odvážili na menší a méně známé rozvíjející se trhy, byli za posledních 18 měsíců štědře odměněni. Tyto hraniční trhy jim, měřeno indexem MSCI Frontier Markets, vynesly více než 50 %, zatímco tradiční rozvíjející se trhy jsou zhruba na nule. Vyspělé trhy generovaly 32% návratnost. Například bulharský trh si od počátku roku 2013 připsal 91 %, trh v Pákistánu 88 % a v Nigérii 47 %. Hraniční trh je obvykle definován jako trh, který není dostatečně velký nebo likvidní na to, aby byl zařazen mezi tradiční rozvíjející se trhy. Díky jejich výkonům z poslední doby jsou ale tyto trhy stále více v hledáčku investorů. Od počátku roku 2013 přiteklo do fondů, které se na ně zaměřují, 5,6 miliardy dolarů. Polohu těchto trhů shrnuje mapa:

sou1

Zdroj: WSJ

Studie investičního fondu LR Global navíc ukazuje, že zatímco hraniční trhy bývají považovány za rizikovější, jejich volatilita je ve skutečnosti menší. Výsledky této studie jsou shrnuty v následujícím grafu, který porovnává vývoj volatility vyspělých (černě), rozvíjejících se (žlutě) a hraničních trhů od roku 2004. Volatilita hraničních trhů je od roku 2010 dokonce nižší než volatility vyspělých trhů. Zatímco v současné době je rizikovost vyspělých a rozvíjejících se trhů zhruba stejná, hraniční trhy jsou znatelně klidnější:

sou2

Brent Clayton z LR Global říká, že výsledky studie byl sám překvapen. Malou volatilitu hraničních trhů si vysvětluje jejich malým propojením s globálním finančním systémem. Když ve světě zavládne panika a rozvíjející se trhy trpí odlivem kapitálu, trhy hraniční tolik postiženy nejsou, protože mezinárodní kapitál na nich nehraje takovou roli. Jde naopak o trhy, kde hrají rozhodující roli domácí investoři a krátkodobý pohyb kapitálu je tolik neovlivňuje. Alison Graham z fondu Voltan Capital Management, který se také zaměřuje na hraniční trhy, udává ještě jeden důvod pro jejich nízkou volatilitu. Je jím vysoká různorodost těchto trhů a zemí. Zatímco jednotlivé země mohou být vysoce volatilní, jako skupina vykazují nízkou korelaci a celkové portfolio má i malou volatilitu.

Zdroj: MoneyBeat, WSJ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data