Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PPF prodá EPH svůj podíl v holdingu, EPH ovládnou Tkáč a Křetínský

PPF prodá EPH svůj podíl v holdingu, EPH ovládnou Tkáč a Křetínský

20.06.2014 9:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční skupina PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, prodá svůj podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH) tomuto holdingu. Tyto akcie, které získá EPH, budou následně zrušeny, což pozmění vlastnickou strukturu holdingu. Finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč pak budou kontrolovat každý po 37 procentech a budou společně ovládat skupinu EPH. Zbytek akcií bude v držení skupiny J&T, informovaly společnosti PPF a EPH ve společném prohlášení. Dodnes držel v holdingu Daniel Křetínský 20 procent akcií, po 40 procentech pak Kellnerova PPF a J&T.

Cenu transakce společnosti nezveřejnily, podle předchozích odhadů by se ale měla pohybovat okolo 30 mld. . To by s ohledem na vstupní investici (dle novinových serverů mezi 3-5 mld. Kč) mělo představovat pro samotného Kellnera násobné zhodnocení prostředků.

Energetický a průmyslový holding zahrnuje přes 30 podniků, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. EPH je největším dodavatelem tepla v Česku a po společnosti ČEZ druhým největším dodavatelem elektřiny v tuzemsku. Na Slovensku je EPH lídrem plynárenského odvětví, působí také v Německu. Hospodářské výsledky ze loňský rok EPH ještě nezveřejnil, ale v roce 2012 měl konsolidovaný zisk před zdaněním 10,1 miliardy korun. Zisk holdingu se tak v roce 2012 meziročně více než zdvojnásobil ze 4,5 miliardy korun v roce 2011.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie. Skupině loni klesl čistý zisk o 277 milionů eur na 450 milionů eur (zhruba 12,3 miliardy Kč). Aktiva skupiny se v uplynulém roce snížila o tři procenta na 20,9 miliardy eur (v přepočtu asi 573 miliard Kč).
Skupině loni klesl čistý zisk o 277 milionů eur na 450 milionů eur (zhruba 12,3 miliardy Kč). Aktiva skupiny se v uplynulém roce snížila o tři procenta na 20,9 miliardy eur (v přepočtu asi 573 miliard Kč).

Zdroje: čtk, PPF


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2026
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta
11:36ČSÚ potvrdil loňský růst HDP o 2,6 %. Česká ekonomika má za sebou nejrychlejší rok od 2022
11:17Trump možná couvá z války, akcie díky tomu míří nahoru  
11:02Wilson: Korekce na S&P 500 se blíží svému konci, ale zůstávají tu rizika na straně sazeb  
9:35Michal Strnad z CSG posílil kontrolu nad Tatrou. Jelínkův podíl koupil za více než 600 milionů korun
9:29Ifo: Íránský konflikt dopadá na německý průmysl. Největší hrozbou jsou ceny energií a logistika
9:22Rozbřesk: Íránský konflikt zvyšuje tlak na evropský automotive, sektor čelí zdražení vstupů i slabší poptávce
8:52Dnes vyjde zpřesněné HDP, Trump údajně uvažuje o ukončení války i bez volného Hormuzu a Fed má prostor jen pozorovat  
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  
15:59Íránské útoky na blízkovýchodní hutě způsobily šok na trhu s hliníkem
15:34SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu SAB Finance a.s
14:45MakroMixér s Liborem Jelenem o eskalaci konfliktu v Íránu, dražších energiích i dopadech na českou ekonomiku
14:40Primoco dodalo drony za 100 milionů Kč španělské Guardia Civil. Plánuje navýšit produkci až na 300 dronů ročně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
16:00USA - Nově otevřená prac. místa